Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Apr 2024, 07:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 577 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 02 Mar 2016, 14:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2488
Localitate: Bucuresti
Mai multe emoticoane, se poate? :roll: :?:

Multumesc.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 15 Apr 2016, 18:30 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Bine v-am gasit prieteni!
Mi se pare ca ar putea fi introdus un topic nou, referitor la refaceri, reconditionari, reparari, restaurari, ...etc si tot ce incepe cu "re" si care sa prezinte exact la acest lucru: am un ceas care nu arata prea bine si nu e functional apoi cum arata dupa ce l-am repus pe picioare si ticaie.
Intr-adevar sunt poze si subiecte ale colegilor, dar parca ar trebui un pic centralizate, chiar daca cineva isi expune ceasurile intr-un topic al sau, in acest topic nou intitulat "......" vedem noi sau moderatorii cum, sa se poata accesa toate aceste operatii. e suficient un link pus care sa ma conduca acolo unde pot sa vad evolutia restaurarii si repararii.
Ce parere aveti?
Numai de bine si de ceasuri frumoase sa auzim!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 17 Apr 2016, 13:38 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Excelenta sugestie. Parca se simte lipsa unei sectiuni de "atelier".

Si ca sa profit de ocazie prezint poza unui "Glashütte" Spezimatic refacut. Din pacate am pierdut pozele initiale. Carcasa originala (cromata) era de-a dreptul coclita iar cadranul nu arata nici el prea bine. In timp si cu rabdare am ajuns la asta:

Imagine
Imagine
Imagine

Interesanta e solutia utilizata pentru a preveni uzura locasului miezului arcului. Pentru a preveni ovalizarea locasului si ulterior inclinarea casetei arcului care incepe sa frece de platina, s-au utilizat 3 rubine de alunecare! Astfel caseta arcului nu se mai roteste liber ci aluneca practic pe aceste rubine care impiedica astfel orice inclinatie si duc in final la o fiabilitate crescuta a mecanismului. Solutie interesanta care ar fi trebuit poate preluata de Seiko la care inclinarea casetei arcului in mecanism e o boala cunoscuta. :lol:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 04 Mai 2016, 21:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Dupa cum am scris in Cafenea, pe topicul dedicat drumetiilor montane initiat de Razvee, in zilele acestui Paste mi-am dorit sa ajung din Bacau in Vrancea, pe drumul judetean DJ 115 care taie muntele dintre localitatea Scutaru ce tine de Bacau la localitatea Fetesti ce tine de Vrancea. Am cautat info pe net despre starea acestui drum si nu am gasit nici-un review care sa ma lamureasca cat-de-cat asupra chestiunii. Am incercat eu, pe nevazute si ghicite, sa strabat acest sector a lui DJ 115 si am simtit ca sunt dator fata de alti potentiali conducatori auto sa dau detaliile care eu mi-as fi dorit sa le gasesc, gandind ca altii vor fi norocosi sa gaseasca informatii.
Azi am avut o banuiala, ca ceea ce este scris in sectiunea Cafenea nu va putea fi citit in urma unui search dupa cuvinte cheie pe care eu le-am folosit. Am incercat si am ramas cu sentimentul muncii in zadar.
Am gasit alte forumuri (Dacia, ceva pentru bike-ri parca s.a.) care parca aduceau cumva discutia despre zona Lepsa si minunatul peisaj de-acolo. Mi-as fi scris parerea acolo, pentru ca am regasit la un user intrebarea despre starea acestei portiuni de drum, dintre Onesti si Soveja (si care include sectorul amintit de mine si nepracticabil cu auto), dar nu am dau din coada sa ma inregistrez pe un forum doar pentru a-mi scrie experienta acolo.
Sunt forumuri unde sunt deschise topicuri separate despre subiecte atat de diverse, incat chiar si logoreicul de mine se plictiseste sa le enumere... Considerati ca ocolind-o ca pe-o amanta pe care-o vedeti pe trotuarul de vis-a-vis cand va aflati la brat cu consoarta, dati un plus de valoare acestui forum?
Gandesc ca sunt destule subiecte de interes general care merita citite de un oarecare, chiar si dezinteresat de tematica speciala, asa cum si eu am frunzarit un topic dedicat auto doar in speranta ca voi gasi o anume informatie.
Nu-mi doresc neaparat sa apara sectiunea Cafenea pe scena acestui forum, dar mi se pare o cardasie sa o lasam sa-si faca numarul doar in prezenta celor inregistrati, ca o actrita usor prostuta, care-si face numarul dupa ce s-au incheiat toate celelalte acte si care nu se gaseste pe statul de plata alaturi de numele de pe afis, punandu-i-se banii intr-un plic, sub perna...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 14 Sep 2016, 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
O problemă pentru care n-am găsit loc de postare...
Nu știu dacă s-a făcut update la forum (parcă da) dar de vreo două zile când (vreau să) postez (și nu mă lasă) de pe PC-ul de la serviciu îmi apare treaba cu roșu. Se poate face ceva aici sau trebuie mers pe fir?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 04 Noi 2016, 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Nu stiu ce se intampla dar la mine site-ul nu mai incarca corect, respectiv majoritatea imaginilor postate nu se mai incarca.
Un sfat sau o remediere ar prinde bine.
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 04 Noi 2016, 19:33 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Asa este si la mine.....
poate este ceva din server. Am sa verific.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 04 Noi 2016, 21:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Nu are legatura cu ceasornicar, probabil sunt siturile de hosting cazute.

Folositi acest site cand aveti dubii: http://downforeveryoneorjustme.com

De exemplu, tinypic si photobucket apar ca down, iar ca o coincidenta, multe persoane folosesc aceste situri de gazduire si fac hotlinking pozelor pe forumul ceasornicar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 04 Noi 2016, 22:04 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Corect Clipper. Tinypic a cazut de azi dimineata de la 4. Multumesc pentru link.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 05 Noi 2016, 23:54 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Propun ca toate ceasurile puse la vanzare sa fie prezentate intr-un format standard.

De ex.:

-model ceas:
-anul:
-dimensiunea (diametru):
-mecanism:
-material carcasa:
-sticla:
-rezerva de mers:
-acte, cutie:
-revizie:
-pret:



Daca nu se stie toate informatiile atunci sa se mentioneze in dreptul categoriei. Insa, suntem pe un forum specializat, asa ca informatii detaliate sunt de asteptat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 09 Noi 2016, 16:49 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2016, 14:16
Mesaje: 8
Salut,

eu as vrea sa vand un ceas dar nu am numarul suficient de postari. Totusi nu vreu sa ma bag in seama aiurea, sa fac spam pe forum doar de dragul de a face numarul necesar de postari pentru a adauga un anunt de vanzare.
Exista totusi vreo posibilitate de a rezolva elegant acest lucru?

Multumesc anticipat,
Razvan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 09 Noi 2016, 18:20 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
O varianta eleganta pentru rezolvarea problemei ar fi sa postati poze, in topicurile dedicate, cu ceasurile din colectia dvs., mai putin cu cele pe care intentionati sa le puneti la vanzare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 02 Dec 2016, 13:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Buna ziua,
La rubrica "vanzari", sunt tot mai multe anunturi cu "100" de ceasuri la vanzare, din care "98" sunt vandute si au ramas doar "2", care sunt de obicei la baza anuntului si trece anul pana ajungi la ele. Nu se poate concepe o regula ca sa se stearga din anunt ceasul/urile vandut/e? Sincer nu inteleg de ce unii utilizatori nu sterg ceasurile vandute din anunt si scriu doar "vandut"...
A nu se interpreta gresit mesajul meu. Multumesc.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 02 Dec 2016, 16:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Mie mi se pare util să rămână acolo, fiindcă îți poți face o idee despre valoarea anumitor ceasuri, în condițiile în care aici nu se fac evaluări, iar o tranzacție e un punct de plecare.
Te deranjează așa tare să dai scroll cu un deget pe rotița mouse-ului?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sugestii imbunatatire forum
MesajScris: 02 Dec 2016, 20:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Thot scrie:
Mie mi se pare util să rămână acolo, fiindcă îți poți face o idee despre valoarea anumitor ceasuri, în condițiile în care aici nu se fac evaluări, iar o tranzacție e un punct de plecare.

Plictiseala de 1 Decembrie te-a determinat sa lasi comentarii aiurea... Daca tu vezi undeva, in afara de anuntul tau, pretul unui ceas ce tocmai s-a vandut pe forum, felicitari! Toti il sterg si scriu "vandut" in locul lui...In fine...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 577 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România