Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Considerati de interes organizarea de astfel de intalniri?
DA si sper sa pot participa! 63%  63%  [ 10 ]
DA insa nu voi putea veni la Brasov! 31%  31%  [ 5 ]
NU 6%  6%  [ 1 ]
Voturi totale : 16
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 00:53 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Eu cred ca acest "Lange" este fals.
Am vazut o variatiune pe aceeasi tema la Varna acum cativa ani.
Se pare ca bulgarii sunt "experti" in astfel de relicve "provenite" din al treilea Reich.
Asa e am sarit postul legat de ideea tricoului :oops: :oops: :oops: :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 01:07 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
...99% la suta de acord cu tine Lucian!
"Superficialitatea" marcajelor, infomatiile din cartea lui KK, "calitatea" ceasului dar si a altor piese de marina germana ma fac si pe mine sa fiu circumspect. Inclusiv pretul cerut sau prezenta la un targ atat de "local" sunt argumente ca ceva nu e in regula!
Sunt insa interesat si de "argumentele" lui Konrad K. caci este remarcabil cum se ajunge la astfel re-editari care aratau de-altfel foarte bine (erau si doua busole inclusiv cutiile lor din lemn, foarte ingrijite)!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 10:03 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Montana, tin sa te anunt ca am vazut un ceas ALLION & VERSAILLES / "Propriete de l'Aviation Militaire" la un comerciant din Bucuresti prezent pe la targuri (inclusiv Sofitel si palatul Sutu) de cel putin 2 ani! Inca nu l-a vandut din cauza pretului cerut si a faptului ce era finctional doar ca ceas. De asemenea mai avea un cronograf in argint cu zvastica pe capacul exterior?!? (tot semi/nefunctional)
Vorbesc oare de acelasi ceas - acelasi vanzator? :shock:

Ceasul "LANGE" mai are mult pana la un original... Sunt convins ca e fake. E posibil sa fie militar dar cadranul nu e original, si mecanismul e probabil Junghans?!? :D

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2008, 14:08
Mesaje: 311
Localitate: Bucuresti
Salutare tuturor!
Am avut norocul sa particip la o intrunire a forumistilor ceasornicar.ro si nu pot sa va descriu in cuvinte cat de bucuros sunt sau cat de bine m-am simtit. Montana s-a dovedit a fi un extraordinar organizator si nu pot decat sa-i multumesc pentru tot ceea ce a facut ca sa ne simtim atat de bine.
Dupa un drum foarte aglomerat am ajuns seara tarziu la pensiune unde, dupa cazare, am plecat impreuna cu constantin14 si iEdi spre restaurantul Casa Hirscher
Imagine
Un loc placut placut unde am avut rezervat un salon retras si intim tocmai potrivit pentru discutiile noastre deoarece nu am fost deranjati de nimeni (ma rog, chelnerii nu se pun la socoteala desi, la un moment dat, pareau mai interesati de conversatia noastra decat de comanda...)
Imagine
Aici servit niste bucate mestesugit gatite si am fi stat mult mai mult cu nasul prin tomuri cu si despre ceasuri sau am fi admirat cele cateva duzini de ceasuri daca la ora inchiderii nu am fi fost rugati politicos sa parasim localul.
Cum orele erau inaintate gasirea unui alt local se dovedea o chestiune mai mult decat imperios necesara dat fiind vantul care incepuse sa bata
iar subiectele de discutat nu se epuizasera, am intrat intr-o berarie cu specific irlandez unde am comandat cu totii, la unison, bere Guiness! Excelenta!!!
Imagine
Imagine
Galagia cam mare nu ne lasa sa ne auzim cu totii poate si datorita cantitatilor de alcool consumate (prea mari pentru unii dintre noi...) am hotarat sa ne retragem la pensiune unde am admirat in liniste cateva ceasuri. Mos Ene si-a facut discret prezenta caci trecusera trei ceasuri de la miezul noptii iar a doua zi de dimineata ne asteptau treburi serioase.
Dupa vizita la targ unde montana a gasit un ceas de submarin german din al doilea razboi mondial si s-a aratat placut surprins de un ceas de buzunar pe care l-am descoperit intamplator pe o taraba mai inghesuita.
La pranz am luat masa la un local din apropiere unde am discutat impresii la cald dupa care ne-am facut siesta prin centrul vechi al Brasovului, vizitand cateva magazine si admirand Piata Sfatului si Biserica Neagra.
Imagine
Imagine
Imagine
S-au schimbat sfaturi despre fotografiere dar am avut parte si de lectii de geologie
Imagine
Ne-am despartit in jurul orelor 16:00 cand am luat drumul spre Bucuresti. A fost un sfarsit de saptamana fantastic de a carui atmosfera si conversatiiile avute cu montana, Claudiu, dl Burlan senior, constantin14, iEdi, constantin si priam imi voi aduce cu placere aminte. Astfel de intalniri se cer reeditate caci aceste experiente si amintiri sunt tot ceea ce ne raman atunci cand, uitandu-te la ceasul de la mana, ai constatat ca timpul a trecut!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: in sfarsit am net!!!!
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:43 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Salutare!
O intalnire cu totul deosebita, la care eu nu am putut participa decat de sambata... am pierdut bere, ceasuri interesante si discutii asemenea.
Imi voi aduce in cele ce urmeaza contributia la istoria fotografica a intalnirii, deci...
La Brasov

Imagine
a fost intalnirea
Imagine
targul
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:44 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
masa de a doua zi
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:47 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
plimbarea de dupa
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:48 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
tot la masa
Imagine
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:48 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
o dedicatie speciala pentru fetele care isi fotografiaza altfel tatii! :D
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:50 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
si DA, e un Zenith, dar nu aparatul, ci ceasul :D
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:53 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Pentru mine, Brasovul e orasul primei inghetate de calitate, iti multumesc montana ca mi-ai reamintit gustul ei! :D
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Dec 2007, 21:31
Mesaje: 488
Localitate: IASI
Felicitari tuturor pentru minunata reuniune,la care mi se pare ca Montana a avut un rol primordial.Felicitari Montana.Mi-a facut mare placere sa-l cunosc pe Claudiu si l-am admirat de la distanta si din poze, pe tatal lui care mi se pare o persoana deosebita.Felicitari tuturor care au facut poze minunate, dar in mod special lui Priam, care pe departe, e un maestru in arta fotografica.Faceti lucruri minunate.Bravo.Felicitari.Imi doresc sa ma alatur voua la urmatoarele reuniuni si de ce nu poate una sa fie la Iasi,oras minunat si plin de cultura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008, 21:15 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Foarte frumoase pozele, mai ales ale tale Priam. :D

PS: Ce facea Montana acolo ? Dadea autografe ? :lol: :twisted: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mar 2008, 01:09 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Gabi scrie:
Ce facea Montana acolo ? Dadea autografe ? :lol: :twisted: :lol:

Nota numarul de telefon al unuia din expozanti... :D
Adevarata vedeta, fara sa minimalizez meritul nimanui, a fost insa tatal lui Claudiu, pe care il salut cu respect si pe aceasta cale!

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mar 2008, 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2008, 20:47
Mesaje: 73
Localitate: Craiova
Super fain domnilor! Felicitari! Sunt foarte curios de ce ceasuri ati purtat la mana la aceasta intrunire a cunoscatorilor, mai ales de ceasul domnului Claudiu. :?:

_________________
Viata-i grea, dar... trece!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România