Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 13:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 567 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Aug 2017, 18:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ii dau dreptate lui Alex! Stiu, am scris si eu ca este acid... dar uneori, ca in situatia de fata, cred ca atitudinea lui este foarte potrivita. Nici Nicola nu a reusit sau vrut sa inteleaga... a crezut ca are lumea ceva personal cu el. Cand esti negustor de ceasuri, atunci fa-ti singur temele, nu mi se pare corect sa ceri informatii ca sa faci bani vanzand mai apoi ceasurile si implicit informatiile primite moka.
Pentru mine care nu dau nici-un ajutor cu info, mi se pare frustrant. Pentru cel care da info, cred ca devine enervant. Oare cat de "blond" trebuie sa fie cineva ca sa nu realizeze aspectul? Sau poate nimeni nu e blond... ca doar banii nu se fac usor, nu?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 19:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Incognito82 scrie:
timetwister scrie:
Valjoux 24, gradatie pentru pulsatii. In rest, basme.


asteptam argumentele pentru "basme"...


Incep prin a-i da dreptate lui Catalin.v in ce a scris anterior.

Acum incep si eu cu o intrebare pentru Incognito.
Sa zicem ca ai vazut sute / mii de ceasuri incat ai capacitatea de a recunoaste un ceas fake (sa zicem un Montblanc, ca tot a fost un caz de curand pe forum) pe care ti-l arata un amic.

Ii spui scurt: amice, este un fake, nu-ti mai bate capul - si ai dreptate pentru ca stii pe ce te bazezi: ai in HDD-ul de pe umeri o multime de informatii si experienta incat sa stii daca sunt basme, snoave sau alte fusareli.

Amicul te intreaba: chiar crezi asta, de unde stii, cum ti-ai dat seama?

Cam ce ar trebui sa ii raspunzi? Ar trebui? Sau poate-ti trece prin cap sa il trimiti sa-si faca temele daca nu te crede pe cuvant? :roll:

Capisci? :wink:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 20:51 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
aveti dreptate, imi voi face temele singur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 21:39 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2016, 13:19
Mesaje: 235
Eu tot timpul mă intreb??..chiar nu reusiti sa ajutati pe cineva care are nevoie,doar din ciuda prostească ca ala îl vinde la supra pret??
Este o mare uimire a mea,ca nu reușiți sa împărtășiti cunostintele voastre pe un forum ,unde v-ați inscris din vointa voastra....Stilul romanesc,pana la final,..,,fraților''..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Marian Vintage scrie:
Eu tot timpul mă intreb??..chiar nu reusiti sa ajutati pe cineva care are nevoie,doar din ciuda prostească ca ala îl vinde la supra pret??
Este o mare uimire a mea,ca nu reușiți sa împărtășiti cunostintele voastre pe un forum ,unde v-ați inscris din vointa voastra....Stilul romanesc,pana la final,..,,fraților''..


Nu are nicio legatura cu "stilul romanesc"......iar cu insultele (ciuda prosteasca) lasati-o mai incet, domnule distins...presupus
emigrantposesoralunuisuperbcomplexdesuperioritate(!)

Adevarul e (o spun eu, ca si stapan al adevarului suprem!) ca simpaticul "Incognito" exagereaza cu aceste identificari 8)
La fel de adevarat e si ca s-ar putea sa nu i se mai raspunda...adica...sa fie ignorat :) ca sa evitam astfel de luari de pozitie :!:

Acuma....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:11 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
Nu vreau sa starnesc o polemica...am inteles "ideea" :wink: de fapt o intelesesem de mult (aviz amatorilor) :wink:
Speram totusi sa nu supar pe nimeni cu identificarile mele. Lectiile mi le voi face singur de acum.
Numai bine tuturor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 22:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
D-le Marian. Intre a avea nevoie si a profita este o diferenta pe care doar o prezenta sustinuta pe forum o poate dezvalui.
Daca veti avea curiozitatea de a urmari activitatea unor forumuri straine (de ex. germane sau britanice) veti constata o abordare similara si asta fara cea mai mica urma de "stil romanesc".
D-vs insiva ati apelat in repetate randuri la serviciul de identificari obtinand informatiile dorite asa ca nu va inteleg nemultumirea. Sau poate ca e vorba tocmai de "stilul romanesc" cunoscut in eseistica drept "aflarea in treaba la romani".

Daca sunteti insa de alta parere, puteti oricand impartasi cunostintele d-vs celor doritori.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:38 
Neconectat

Membru din: 03 Aug 2016, 13:19
Mesaje: 235
Nu Dl.Alex,nu sunt nemultumit...nu inteleg de ce nu se ajuta ,fara a avea frustrari(gen 1234Dublin,emigrant), daca omul cere ajutor ,ai cunostinte il ajuti,nu ai stai linistit in banca ta..îți etalezi cunostintele acumulate sivfaci un gest frumos..
Nu este acesta scopul unui forum?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2017, 23:56 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Asteptam cu nerabdare sa ne dati d-vs exemplul unor gesturi frumoase.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Aug 2017, 01:35 
Neconectat

Membru din: 10 Mar 2015, 00:51
Mesaje: 39
Localitate: Bucuresti / Brasov
Primele cronometre (stopwatches) au intrat in dotarea fortelor armate britanice din 14 Decembrie 1900.
Mark I (1/5 seconds) a fost furnizat catre scoli militare de aviatie (gunnery schools) si poligoane de pregatire, emiterea facandu-se prin War Office Authority. Acest model denumit si modelul Benson a fost extins in utilizare din 1901 si catre Royal Navy si Royal Garrison Artillery.
Mark II (1/5 seconds) a fost aprobat in 6 Martie 1903 devenind un ceas des intalnit in Royal Navy.
Ulterior, atat pentru MarK I cat si pentru Mark II au aparut versiuni care masurau 1/10 seconds.
Reinarmarea ocazionata de izbucnirea WW2 a generat nevoi suplimentare si pentru stopwatches.
RAF avea in dotare inca din 1941 Mark III si un model similar, Mark IV pentru servicii medicale.
Mark VA si VB au fost emise pentru „maintenance and navigational purposes“.
Informatiile sunt culese dintr-un articol aparut in Horological Journal al BHI in septembrie/octombrie 1995.

Prin urmare, pentru stiinta personala (eu nu sunt vanzator de ceasuri) va rog sa imi spuneti daca cronometrul prezentat de Incognito82 este identificat gresit ca fiind Mark VA.
Va multumesc,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Aug 2017, 11:27 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
L-am gasit... e vorba de un Minerva cal 9-CH circa 1908 :wink:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Aug 2017, 11:29 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
R4du nu cred ca mai poate contesta cineva informatiile expuse de tine aici, iar pe aceasta cale tin sa-ti multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Sep 2017, 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Ce parere aveti , pare corect avand in vedere carcasa Vacheron Constantin si mecanismul tip cylinder nepersonalizat ? In alta ordine de idei vanzatorul il prezinta ca fiind in carcasa de aur dar nu vad marcaje corespunzatoare , ce parere aveti ? Multumesc !


Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Sep 2017, 23:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Dar d-vs ce parere aveti? Este posibil ca un asemenea stift sa fie produs de V.C.? O verificare pe www dureaza 15 secunde. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Sep 2017, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Alexvintage scrie:
Dar d-vs ce parere aveti? Este posibil ca un asemenea stift sa fie produs de V.C.? O verificare pe www dureaza 15 secunde. :lol:

Personal cred ca acel capac apartine V.C , nu neaparat si restul carcasei avand in vedere ca se vede clar , capacul spate este rupt si detasat. In ceea ce priveste mecanismul am gasit mai multe ceasuri pe net Vacheron la preturi mari ( parerea mea ) dar care aveau mecanism cylindru comun nemarcat , fapt ce ma dus cu gandul ca poate V.C a folosit in vremuri " stravechi " si mecanismele acestea . Va dau unul dintre multele exemple gasite PE NET in cele 15 SECUNDE utilizate inainte de remarca dvs.http://www.ebay.co.uk/itm/Antique-18K-1 ... XQVERS-pyw Oricum........ca o observatie fiindca faceti parte din aceasta comunitate ar trebui sa va simtiti flatat ca am pus intrebarea aici ci nu am luat de bune exemplele de pe net , asta dovedeste ca am incredere in cunostintele dvs. "de specialitate" , insa daca nu vreti sa va spuneti parerea sincer va spun nu ma supar , puteti sa va abtineti , interesant este daca veniti cu o opinie fiindca trimiteri la net poate face oricine :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 567 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România