Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 567 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Identificari ceasuri de buzunar
MesajScris: 14 Iun 2011, 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Zilele astea am citit cam mult acest topic si mi-a venit o pofta de a cumpara ceasuri de buzunar. Mi-am mai inregit colectia cu 3 exemplare simpatice ce vor lua locul ceasurilor de buzunar ce au plecat/ vor pleca.
Insa... am pus ochii pe 2 ceasuri de buzunar cu o complezitate mai ridicata, si va voi ruga sa indentificati anul (si producatorul daca este posibil), cateva date tehnice si o evaluare.
Ceasul nr 1:
Imagine
Imagine

Ceasul nr 2, fotografii fata.....
Imagine
Imagine
...si verso:
Imagine
Imagine

Ceasul nr 1 are carcasa din gun meal intr-o stare impecabila, ceasul nr 2 se armeaza..... tragand de suportul coronitei in stanga si in dreapta. Am incercat sa-l deschid pt o fotografie cu mecanismul insa nu am stiut care-i modalitatea. :)

In speranta ca voi afla prin intermediul dumneavoastra informatii suplimentare care ma vor face sa cumpar (sau sa nu cumpar) ceasurile menionate, va multumesc.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2011, 21:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Oct 2010, 21:45
Mesaje: 1810
Localitate: Timisoara
Frumos acel multicalendar

_________________
https://www.facebook.com/otvos.bruno.photography/

"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Iun 2011, 08:30 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Frumoase si destul de valoroase si rare ambele exemplare.
Primul e un multicalendar clasic, dar in stare buna si carcasa originala.
Al doilea are un mecanism mai rar, cu dublu calendar pe spate. Din pacate nu mai e in carcasa originala, topita probabil demult...
Ambele ceasuri sunt "de colectie" din a doua jumatate- sfarsitul sec.19 si merita luate daca si pretul e bun. Spor!

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Iun 2011, 10:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
otvos-bruno scrie:
Frumos acel multicalendar

Subscriu. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2011, 15:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
galaxy scrie:
Al doilea are un mecanism mai rar, cu dublu calendar pe spate. Din pacate nu mai e in carcasa originala, topita probabil demult...
Ambele ceasuri sunt "de colectie" din a doua jumatate- sfarsitul sec.19 si merita luate daca si pretul e bun. Spor!

Destul de greu sa se gaseasca o asemenea carcasa de ceas, pt 2 cadrane fata-verso, iar armarea sa se faca prin deplasarea suportului romontoar, deplasat in stanga si in dreapta.

Va rog sa ma ajutati si cu o valoare de referinta pt cele 2 piese.
Multumesc

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2011, 16:02 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Un multicalendar am eu,care a fost vazut la Intalnirea de Rasnov,si pe care eu l-am evaluat la acel moment undeva la 600 euro. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2011, 20:47 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Pacat mare ca nu strang link`uri (probabil vanzarea ar fi disparut cu tot cu poze ) ... am vazut unu identic cred pe ebay vandut la buy ot now cu 1200 usd !! Il urmaream sa vad numaru de oferte ( era insistem best offer ) si selleru l`a cedat cu notta ca ceasul se prezenta in stare f f buna !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2011, 23:31 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
razvyy scrie:
Destul de greu sa se gaseasca o asemenea carcasa de ceas, pt 2 cadrane fata-verso, iar armarea sa se faca prin deplasarea suportului romontoar, deplasat in stanga si in dreapta.

Ok, in acest caz e posibil sa fie in carcasa originala, cu un tip de intoarcere mai ciudata. Impresia mea era ca mecanismul a fost plasat intr-o carcasa de ceas cu armare cu cheita, careia i-a fost adaptat remontoirul. (arata mai ciudat, nu?)
Pretul il vad pe la 4-500 de Eur. +/- x% in functie de alte detalii care nu se vad...

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 12:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Probabil ar fi bun un topic in care sa postam intrebari si nelamuriri despre ceasurile de buzunar sau mecanismele acestora,s-ar crea o baza de date pe care sa o urmarim de fiecare data cand avem nevoie.Cine considera ca este util poate posta aici.
Incep eu cu rugamintea de a ma ajuta sa aflu cat mai multe date despre acest ceas.Multumesc!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 18:05 
Tinand cont de aspect (stilul secolului XVIII) si, mai ales, de pestele stantat pe mecanism, as spune ca ceasul i-a apartinut marchizei de Pompadour, faimoasa amanta a lui Ludovic al XV-lea. Cred asta pentru ca numele de familie al madamei respective, inainte de a fi innobilata, a fost "Poisson" (peste) si, pana la primirea titlului de marchiza de la regalul ei amant, a avut drept blazon ceea ce in heraldica se numeste o "stema vorbitoare", adica o stema alcatuita din elemente ale caror nume, o data rostite, dau numele posesorului ei; in cazul nostru, doi pesti:

Imagine

Glumesc, desigur, sper ca nu te-ai suparat, draga Mihai! Acum, serios vorbind, mie imi place ceasul, chiar daca, din punct de vedere estetic, cadranul este deteriorat, iar din punct de vedere mecanic, imi inchipui ca nu are mare valoare.

Oricum, topicul deschis de tine, cu scopul identificarii ceasurilor de buzunar anonime, mi se pare binevenit, felicitari!


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 18:55 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Mecanismul pare a fi unul banal, ieftin, cu cateva rubine si lagare, cu vizibile defecte si urme de uzura.
Dupa cum arata obada balansului pare a fi un ceas cu esapament cilindru (adica ieftin si putin fiabil), dar o poza din alt unghi s-ar putea sa ma contrazica.
Per ansamblu cred ca ceasul nu reprezinta o (mare) valoare de piata, dar daca ticaie, atunci poate fi o interesanta piesa a muzeului personal!
La colectie cu el!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 19:06 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Greu la deal cu boii slabi .... Nu pot sa zic decat ca perioada 1885-1905 abunda de cilindre pinset exact ca cel din poze . Cu cadrane simple sau colorate(o pondere mica de maxim 15% din totalul ceasurilor), albe sau metalice(ceva mai rare si mai frumoase) ... in argint , aur, sau metal comun (am avut in posesie si otel) ... ceasurile perioadei sunt categorisite ca "slabute" de majoritatea cunoscatorilor. Numarul de rubine destul de limitat, posibilitatile mecanismului reduse,materialel folosite ieftine ( atentie nu am zis proaste) mai aspectuase prin modelul carcasei sau extrem de simple , multe de dimensiuni reduse 32-45 mm diametru. Este exact perioada boom`ului orologistic (asa il consider eu) , exact perioada in care numarul mesterilor ceasornicari creste exponential indus eminamente de cererea sporita de pe piata. Numarul firmelor este atat de mare in acesta perioada incat cu greu poti gasi originea unui ceas in increngatura de nume si inrudirea lor. De aici si pretul lor scazut pe piata, lipsa interesului intre colectionari... cu alte cuvinte " un ceas de duzina de pus la colectie sa fie la numar"
In general mai toti iubitorii ceasurilor spera sa gasesca in poansonul de pe mecanismul unui ceas originile ascunse a vre`unui brand mare ulterior ... asta ar aduce cu sine cresterea valorica pe casul respectiv :wink: Mai greu insa ... In acelasi timp fiecare dintre noi care are in posesie un "no name" nu isi gaseste linistea pana nu`i dezvaluie identitatea ... Mi se intampla si mie .. fara grija ! :oops:

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 19:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Mihai P. scrie:
Probabil ar fi bun un topic in care sa postam intrebari si nelamuriri despre ceasurile de buzunar

Facusem eu un topic cu titlu sugestiv... si foarte cuprinzator.. "Identificari ceasuri de buzunar" se numeste el.
"http://www.ceasornicar.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=18075

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 21:51 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2348
Localitate: Sibiu Transilvania
rog colegii sa identifice mecanismul :

Imagine

multumesc !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2011, 23:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Multumesc ptr.raspunsuri si lamuriri tuturor colegilor!N-am fost atent "razvyy",e OK sa postam oriunde,am intrat mai rar in perioada cu "razboiul cald fierbinte" din perioada recenta.
@Iepuras de martie,n-ar fi fost rau sa aiba legatura cu celebra Doamna,probabil l-as fi schimbat rapid pe "vreun" mertan,dar n-am eu bafta asta.De fapt as fi dorit sa-l cumpar,dar cred ca ma mai gandesc putin.
Respect tuturor!

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 567 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România