Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 21:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Identificare Zenith
MesajScris: 30 Apr 2012, 22:17 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Buna seara. Am cumparat de la un targ de antichitati un ceas de buzunar Zenith si de atunci ma tot intreb daca oare l-as putea returna inapoi pentru ca nu sunt prea multumit de el :lol: Initial vroiam sa cumpar alt ceas, dar m-a atras mult acesta. Dupa aceea am observat mai multe neregularitati la el care deranjeaza. As dori ajutorul vostru pentru lamuriri si informatii. De la inceput imi cer scuze pentru pozele proaste facute cu telefonul, eu neavand aparat foto. Poate cu informatiile date si chiar si cu aceste poze se pot scoate ceva informatii pretioase... Despre Zenith nu reusesc sa gasesc mare lucru pe Google, in niciun caz identificari dupa serie. Acest ceas e mare, mai mare ca unul obisnuit de buzunar. Insa care sunt problemele la el:
1. Ceasul merge cam 8 ore si se opreste. Aici vreau sa stiu daca o simpla curatare a mecanismului ar rezolva aceasta problema.
2. Pe mecanism am observat o roata care ar putea fi a secundarului insa ceasul nu are secundar. De aici vine intrebarea daca cadranul e original. Mentionez si ca cadranul nu e fixat bine si se misca. Se poate roti linistit. Poate acesta a fost schimbat si cadranul curent acopera axul (sub)secundarului.
3. La prima vedere aratatoarele nu prea par pereche. Unul din ele e negru mai lucios.
4. Ceasul trezeste o banuiala de franken. Pe interiorul primului capac am in centru desenat firma Zenith, si mai jos am seria 4657661, iar sub aceasta seria carcasei 3713. Pe al doilea capac am "Grand Prix Paris 1900". Iar pe interiorul acestuia se repeta cele doua serii. Insa, pe mecanism am alta serie: 1567348. Aici am intrebarea daca seria de pe capac trebuie sa corespunda cu cea de pe mecanism. Daca da atunci mecanismul nu corespunde cu carcasa. Ora se fixeaza cu ajutorul unui butonas de pe carcasa situat chiar in stanga coroanei. Iar acest lucru inseamna ca mecanismul a fost totusi facut pentru carcasa asta.
Pe mecanism scrie Zenith dar pe cadran nu. Am citit ca ceasurile mai vechi de 1911 nu aveau firma pe cadran fiindca nu se numea asa, insa daca pe mecanism scrie Zenith atunci rezulta clar ca cadranul ori nu e Zenith, ori e Zenith dar necorespunzator mecanismului.
Mai mentionez ca pe rotita mare argintie de armare scrie asa:
FAT.OCT.18.1904
+ 30751
Sa fie oare anul 1904? Orice ajutor e binevenit. Acest ajutor ma va ajuta sa incerc maine sa il returnez sau sa il pastrez. Iar daca il voi pastra chiar si asa mai intreb de asemenea pe cineva daca dispune de un cadran si indicatoare pentru acesta. Multumesc.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 30 Apr 2012, 22:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Inscriptia de pe spatele ceasului indica apartenenta acestuia Cailor Ferate Italiene (Ferrovie dello Stato) , si , probabil ca nu scria Zenith si pe cadran .
Oricum este un ceas interesant , mecanismul si carcasa cel putin sint originale .
Despre cadran nu-mi dau seama . Si Romanii au avut ceasuri CFR cumparate si personalizate de catre CFR , insa mai multe despre acest lucru gasiti pe ceasuri pentru Romania .
Rezerva de mers mica se datoreaza cel mai probabil unui arc scurtat datorita faptului ca s-a rupt si a fost montata in ceas ori altul de dimensiuni mai scurte , ori s-a incercat adaptarea celui rupt . (Exact asta am facut si eu , sint poze aici pe forum , cu un ceas similar tot Zenith )
Caut , ca se pare ca am eu pe undeva salvat seriile ceasurilor Zenith.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 30 Apr 2012, 23:34 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Carcasa si cadranul seamana mult cu cel de pe aceasta pagina. E situat mai jos.
http://ceasuripentruromania.ro/ceasuri. ... rticle=105
Insa nu e chiar la fel. Difera putin mecanismul. Oricum daca cel de acolo e din 1922 si seamana cu al meu atunci ma face sa cred ca si al meu e cam tot de atunci, desi credeam ca tipul acela de fixare a orei e mai vechi. Si chiar daca carcasa si mecanismul meu ar fi originale eu ma intrebam daca au fost facute unul pentru celalalt finndca seria de pe capac nu corespunde cu cea de pe mecanism. Sau poate nici nu e nevoie...
Oricum cred ca m-am convins ca cadranul nu e original, fiindca mecanismul sigur asigura si functia de subsecundar. Asta si plus ca daca ceasul e dupa 1911 trebuia sa aibe si inscriptia Zenith pe cadran. Iar in legatura cu functionarea lui, acest defect se poate remedia? Acel arc se poate gasi usor sau e complicata treaba? Toate ca toate dar eu in momentul de fata nu stiu ce sa fac cu acest ceas :lol: :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 30 Apr 2012, 23:39 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Greu de dat un sfat in sensul asta . Depinde cit de mult va place firma asta , depinde cit ati dat pe ceas, depinde cit va costa reconditionarea lui . Poate cu mai putini bani cumparati unul intr-o stare mai buna , fara sa fie nevoie de investitii ulterioare . Daca suma cu care a fost achizitionat a fost mica , atunci pastrati-l .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 30 Apr 2012, 23:42 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Cititi pe aici si comparati cu seria de pe ceasul dvs , care pentru noi nu este vizibila ...

http://forums.watchuseek.com/f11/zenith ... 89358.html

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 00:01 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Nu stiu cat de corecte sunt datele din acel tabel, insa daca ar fi sa ma iau dupa ala atunci ceasul meu e situat undeva intre 1913 si 1914 :lol: Asta dupa seria de mecanism. De aici rezulta 100% ca cadranul nu e original. Si sa inteleg atunci ca seria carcasei e toata aceasta 4657661 3713 si ca apartine totusi mecanismului? Iar in legatura cu cat imi place ce sa zic... imi place la fel cum imi place Omega, Jaeger LeCoultre, sau alta firma buna. Exclud de aici firma mea preferata VC. Insa ce caut eu e ceva rar si daca se poate sa arate bine. Spunandu-mi ca a apartinut cailor ferate italiene acesta a crescut in ochii mei, dar in caz ca vreau sa-l pastrez va trebui alt cadran, probabil si indicatoare care habar nu am unde sa le caut, plus ca trebuie rezolvata si problema mecanismului cumva. Pe ceas am dat 300 de lei. Apai ce sa zic...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 00:06 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Cadran se gaseste greu . Probabil pe la cineva care are vre-unul distrus . Sau pe Ebay ...
Arc se mai gaseste (probabil la Claudiu , stiu ca si mie imi trebuie...) , ace indicatoare din nou nu ar fi mare problema .
Explicati toate astea vinzatorului si posibil sa va mai reduca ceva din pret , macar la jumatate ...
Alegerea este la dvs.
Succes !

P.S. Inca ceva...
Nu toate ceasurile au aceeasi serie a mecanismului cu carcasa .
Poate ca au folosit mecanisme pe care le-au avut pe stoc sau poate seriile carcaselor sint special comandate , insa asta o rezolvati cu un email la firma Zenith (in cazul in care raspunsul lor nu-i pe bani !!!)

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 00:49 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cadran Zenith de buzunar:
http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-ZENITH- ... 2319d79bce


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 01:15 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Intr-adevar, pe acel site scria ca firma facea mecanisme si carcase pe loturi si se poate ca un mecanism sa ii fie atribuita o alta carcasa. De exemplu si ceasul dvs. are complet alta seria decat cea a mecanismului. Deci cu asta am rezolvat-o. O sa incerc sa caut cadran pe ebay pentru ca presimt ca nu mai rezolv nimic cu vanzatorul ceasului :lol: Si apoi eventual ace si arc la dl. Claudiu. Oricum m-am jurat ca e ultima oara cand mai fac compromisuri de genu. Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 12:32 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Am observat de asemenea ca lipseste si axul de la secundar. Altfel cum reuseste cadranul sa stea perfect drept pe mecanism? Acela se gaseste? Se poate monta sau secundarul vine de obicei si cu acela?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 12:45 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Probabil ca axul secundarului s-a rupt si ptr. ca nu a mai putut fi reparat cineva i-a schimbat cadranul cu unul fara secundar.
Axul secundarului face parte din mecanism. Secundarul se aplica pe el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 12:50 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Aha. Atunci degeaba caut eu cadran daca lipseste acel ax. Probabil ca e extrem de greu de gasit acel ax. Nu? Mult mai greu decat cadran sau ace indicatoare. Daca e asa, o sa incerc fara doar si poate sa il returnez. Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 13:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cred ca ati scapa de muuulte neplaceri returnandu-l.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 15:20 
Neconectat

Membru din: 13 Ian 2011, 22:31
Mesaje: 42
Localitate: Sibiu
Aveti dreptate. As scapa... si uite ca am scapat. L-am returnat. Nu au fost multumiti vanzatorii dar ce sa le fac. Le-am explicat de ax, de arc, de cadran, de toate dar au spus ca nu am cum sa stiu ca e adevarat. Si ca asa l-au cumparat si ei. Dar daca vor sa faca profit sa cumpere bine mersi piese nu ceasuri cu probleme. Nici nu ma lasau sa vorbesc. Cica sa nu mai merg la ei. Bine. Daca asa ziceti :lol: Nu mai merg... Pacat de ceas. Era destul de rar. Multumesc pentru ajutor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Identificare Zenith
MesajScris: 01 Mai 2012, 16:23 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2012, 00:25
Mesaje: 143
O decizie inteleapta, Nu va fie teama cine a incercat sa il vanda stia extrem de bine absolut toate elementele "ciudate" pe care colegii de forum le-au mentionat. Din pacate in Romania am intalnit numerosi "binevoitori" care fac ceasuri din bucati le dau o poleiala de "unicat" si se jura ca asa le-au gasit in podul bunicii :) Evitati asemenea personaje.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România