Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 07:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: My preciouuuuus!
MesajScris: 26 Feb 2014, 16:51 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Bine v-am gasit prieteni!
Acesta este un post prin care vreau sa va prezint si voua ceasurile mele. Imi sunt atat de dragi incat nu pot sa nu simt pentru ele la fel ca Smeagol :lol: . Inainte de poze tin sa va multumesc, voua cei de pe ceasornicar.ro pentru faptul ca ati creat acest forum. Parte din ceasuri le veti recunoaste, pentru ca pina a ajunge la mine au fost pe aici. Inca o data va multumesc!
1. In formatie:
Imagine
2. Davosa
Primul ceas de buzunar pe care l-am cumparat, cu o caruta de bani. Functioneaza foarte bine, -90sec/luna. Are un lant gradual, din argint 800, cumparat de la dl. Tudorache, din Ploiesti, pentru care acum timpul este etern. Lantul are marcat 830 S SJ, si dupa lungi cautari am descoperit ca este danez, 1973-1983, al unui bijutier Samuel Jarom. Cand nu este cu mine se odihneste in acest elegant suport confectionat de niste manute foarte pricepute din lemn de mahon.
Imagine
Imagine
3. Syren
Il cunoasteti.
Imagine
4. Cyma
Pe numele de catalog Banalus frumosus, primul ceas de pe ceasornicar.ro si care mi-a deschis gustul catre ceasuri cu istorie.
Imagine
5. Waltam mititel, in carcasa de Ag 925
Imagine
Imagine
Imagine
6.Atlantic, strabunicul si nepotul
Imagine
7. Tobias
In argint, trei capace, cu marcaje de Germania, va rog sa ma lamuriti de cand, de catre cine, ce tip de mecanism.
Imagine
Imagine
Imagine
8.Junghans
Il stiti, asa ca l-am asezat langa un contemporan, poate.
Imagine
Imagine
9. Longines
A mai fost pe aici.
Imagine
10. Helvetia, British Army, 32 A, armonie in al si negru.
Imagine
Imagine
10. Tavannes
Imi place asa cum e cu indicatoarele acelea nefinisate. Va rog la fel cu lamuriri despre an, mecanism etc.
Imagine
Imagine
11. Chronometre
In carcasa de Ag 800, cu marcaje de Germania, pe mecanism un marcaj de forma unui compas ce are intre brate literele JK. Deasemeni, rog lamuriri.
Imagine
Imagine
12. Revue
Marcat Revue pe mecanism, in rest nu stiu nimic. Help me, please.
Imagine
Imagine
Imagine
13. Saxonia
Variatiuni pe tema 32 A.
Imagine
14. Ceva lanturi
Imagine
15. Studebaker
Acest ceas, cu numele de catalog Americanus Rex, are o poveste aparte. Stiam de brand ca este de camionete, in copilarie fugaream unul, la moara, in spatele Cetatii din Fagaras. Dar..am descoperit asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/South_Bend_Watch_Company
http://centerforhistory.org/learn-histo ... ch-company
http://www.pocketwatchrepair.com/histor ... hbend.html
http://ihc185.infopop.cc/eve/forums/a/t ... /398107005.
Plus ca acest brand a fost prezent in viata societatii si prin alte produse. Am incercat sa ii fac o incadrare in timp(1923), si sa il prezint cu alte obiecte contemporane lui. Cam asa vad eu pasiunea colectionarii. Nu numai obiectul in sine ci si cum a fost prezent in viata oamenilor. Daca am reusit, va las pe voi sa-mi spuneti.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Impreuna cu un Studebaker pe cauciucuri de asta data si cu un bun prieten de-al meu.... :lol: . Pentru cine il cunoaste, va transmite salutari :wink: !
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Prezent in ziarele vremii sale:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Cam asta e prieteni. Intr-un post al meu mai vechi am spus ca respectam ceasurile pentru ca respectam oamenii ce le-au avut. Imi place sa cred ca un om ce isi cumpara un automobil Studebaker avea in buzunar un asfel de ceas. Un contrabandist de alcool, moonshiner, isi cara cu o astfel de camioneta produsul muncii sale din fundul padurilor, filosofand cu voce cleioasa:"People say about me that I drink to much. But is not true. I always drink enough!"Si ajungea la punctul de desfacere, intotdeauna la timp pentru ca avea un ceas de buzunar.....Nu mai vorbesc de un navigator, ce isi socotea PNR-ul(Poin of Non Return) sau ETA(Estimated Time of Arrival) avand in buzunar un Studebaker pe care il primise cadou la inrolare de la familie. Si mai pot visa...
Ca intotdeauna, va rog sa comentati si sa lamuriti chestiuni ce par neclare sau imi sunt neclare.
O zi buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 26 Feb 2014, 17:06 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Tavannes are un calibru Cyma 17''' datand din perioada 1935 +/-5 ani, iar Tobias (nume comercial utilizat in diferite forme de 11 firme raspandite in Elvetia, Rusia, Germania, Estonia si Anglia) este databil inaceeasi perioada.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 26 Feb 2014, 17:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 21:22
Mesaje: 500
Localitate: Fagaras & Ploiesti
Felicitari pentru colectie! La mai multe!
PS: Asa am cunoscut un nou concitadin, primul era Galaxy.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 26 Feb 2014, 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Felicitari ai piese deosebite ,multumim pentru frumoasa prezentare Merlin !

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 26 Feb 2014, 20:51 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
super colectia, aveti ceasuri frumoase, ma bucur ca sunteti colectionar de pocket uri :P
Felicitari !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 27 Feb 2014, 14:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Foarte frumoasa prezentarea Valentin, scrisa cu patima rafinata. Ai strans cateva ceasuri in 2 ani, nu gluma....
Cat mai multe, si cat mai frumoase! Spor!

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2014, 11:40 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Buna ziua prieteni,
Va multumesc mult pentru cuvintele voastre frumoase si incurajatoare. Acestea, venind de la voi, care aveti mult mai multa experienta decat mine inseamna mult! Am vazut pe forum colectii mult, mult mai frumoase si interesante de PW, dar, dupa cum se intituleaza postul......sunt my preciouuus. Imi cer scuze ca nu au iesit mai bine, am avut unele idei, dar pentru a da o valoare cantitativa talentului meu de fotograf s-a inventat mecanica cuantica. La ultima evaluare era cam un sfert de boson :oops: Dar totusi sper ca l-ati gasit interesant.
O zi faina!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2014, 12:54 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Interesul meu pentru ceasurile de buzunar e mai degraba minimal (desi ma tot alearga un gand de a-mi cumpara un astfel de ceas), dar asta nu inseamna ca nu ma bucur de o astfel de prezentare facuta cu pasiune!
Felicitari si la cat mai multe (ceasuri si, de ce nu, astfel de prezentari)! :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2014, 16:49 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
gigel113 scrie:
Interesul meu pentru ceasurile de buzunar e mai degraba minimal (desi ma tot alearga un gand de a-mi cumpara un astfel de ceas), dar asta nu inseamna ca nu ma bucur de o astfel de prezentare facuta cu pasiune!
Felicitari si la cat mai multe (ceasuri si, de ce nu, astfel de prezentari)! :D


D`ta ai o problema in sensul in care nu ai avut in mana exemplare de ceasuri de buzunar care sa te lase mut... si ma refer la un Omega mint in cutie cu an de fabricatie 1920-1930, un cronograf militar de buzunar , un Zenith in niello + aur pe carcasa de argint full hunter , orice goliath de dimensiuni gigantice... Iti garantez ca in momentul in care vei tine in mana un repeater la sfert te vei inbolnavi si de aceasta boala ...

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2014, 16:59 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Buf0n scrie:
gigel113 scrie:
...


D`ta ai o problema in sensul in care nu ai avut in mana exemplare de ceasuri de buzunar care sa te lase mut... si ma refer la un Omega mint in cutie cu an de fabricatie 1920-1930, un cronograf militar de buzunar , un Zenith in niello + aur pe carcasa de argint full hunter , orice goliath de dimensiuni gigantice... Iti garantez ca in momentul in care vei tine in mana un repeater la sfert te vei inbolnavi si de aceasta boala ...


Tot ce se poate, nu-mi ramane decat sa astept cu interes acel moment :D .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2014, 20:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru colectie Merlin si pentru ca ai ales sa impartasesti putin din pasiunea ta cu noi! Sunt foarte frumoase!

Daca ar fi sa aleg ceva ar fi Junghans-ul cu cadran crem, Tavannes si Studebaker...pentru swan neck si chatoane. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2014, 21:41 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Chatoane....Nu am vrut sa aglomerez cu lucruri care se stiu deja, "Dar daca-i bal, atunci sa fie totusi baaal!"(Cenaclul Flacara, remember? "Viata noastra unde eee? ") :lol:
Syrenus enigmaticus :oops: a fost prezentat aici:
viewtopic.php?f=12&t=23127&p=138361&hilit=syren#p138361


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 01 Mar 2014, 22:55 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Dar am uitat de Cyma:
viewtopic.php?f=12&t=22118&p=129582&hilit=cyma+banal#p129582


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 09 Feb 2015, 14:26 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Dupa o foarte lunga pauza, va prezint un ceas pe care il am de ceva vreme. Este vorba de un verge fusee pair case, Britanicus Antiquus.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Are marcaje identice pe ambele carcase si anume: sterling silver, Londra, duty mark cu King George III, un B intr-un patrat, pe care eu l-am identificat drept 1797 si TC intr-un patrat pentru mester, pe care nu l-am identificat. Pe mecanism este marcat Edu Brentwood, London si serialul 13724. Ceasul functioneaza si se lauda cu +5min/24 ore. Este un ceas la care ma uit cu mare drag, dat fiind varsta lui. Imi amintesc o conversatie cu prietenul Buffon, pe la inceputul meu pe site, care imi povestea foarte patimas despre senzatia pe care o ai tinand un ceas cu adevarat vechi in mana. Sincer sa fiu ii dau perfecta dreptate. 1979?
- 1812: campania din Rusia a Micului Caporal,
- 1821: Slugerul Tudor,
- 1848: Dreptate si Fratie,
- 1918: Marea Unire
Si se poate continua. Iar ceasul a trecut prin aceste timpuri. Uluitor! Ceasul nu arata perfect, dar cine mai baga de seama usoarele riduri de pe cadran sau faptul ca indicatoarele nu sunt pereche?.... E "viu" de 218 ani. Va rog sa imi impartasiti impresiile voastre despre ceas si sa ma lamuriti asupra unor necunoscute: duty mark are rolul de a certifica faptul ca respectivul mester are taxele platite sau este o dublare a anului de fabricatie? Ce stiti despre Edu Brentwood din Londra? Cum pot afla numele mesterului? Orice informstie este deosebit de pretioasa pentru mine.
Indraznesc sa pacatuiesc si sa pun pe lista achizitiilor viitoare un cronograf Leonidas (sper sa il achizitionea cat mai repede)si un Tavannes MANSAU....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: My preciouuuuus!
MesajScris: 28 Feb 2015, 17:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
O piesa de colectie frumoasa si probabil destul de costisitoare (minim 400 euro). Un vergee de 1760-1820.
Daca l`as fi avut in mana pentru studiu m`as fi exprimat cu mai multa usurinta. Daca ochii nu ma inseala simbolul pentru oras e London iar acel tip de R este pentru 1812 ... Din pacate sunt sigur ca nu e de secol 18 dar asta nu`i rapeste farmecul .

mesterul Londonez ar putea fi Thomas Chawner :

http://www.silversugartongs.com/london/ ... hawner.htm

De aici se naste dilema contradictii anilor :) Daca mesterul moare in 1811 cum naiba stanta e de 1812 ? Anul carcasei e sigur 1812 ! Alt mester nu am gasit cu inistialele TC !

Daca stanta ar fi fost de Birmingham atunci stanta putea parea de 1866 ceea ce e imposibil pentru tipologia unui vergee cu gat subtire, dimensiuni mici ale calibrului , caracteristici ale platolui de balansier, regulatorului de avans , cadranul portelanat usor bombat . Doar Minutarul e original deci orarul nu e de acolo ...

Mai studiati ! E neimportant anul precis ! Conteaza doar faprul ca ceasul arata bine (8,5) ca functioneaza desi as paria ca grabeste cam 17-25 minute/zi , ca e un ceas de 200 ani , un mecanism V-F semnat , un pair case in argint care are multe de povestit ...

Mult noroc in achizitii ( cronografu .. ) :)

( cel mai frumos ceas al colectiei dumitale- cel putin care imi place mie e Studebaker`u de departe)

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România