Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 440 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 30  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Apr 2017, 13:49 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Mesaje: 306
Localitate: Craiova
Dupa prima perioada de teste, unul dintre ceasuri a functionat nu mai putin de 54 de ore si cu o abatere de sub un minut.
Parafrazand un alt subiect de pe forum, poate ca si de asta este atat de scump un Panerai.
:)

_________________
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 15:29 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Nu vreau sa-ti stric bucuria, dar abatere de sub un minut este mare :? . Nu este ceva care sa te bucure, dimpotriva. Probabil trebuie curatat.

Specificatiile producatorului sunt:
Fully wound: -5 to + 15 sec/day
After 24 hours -10 + 25 sec/day

In secundar, ma surprinde un pic ca mecanismul a mers 56 de ore. Producatorul da 46 de ore. Al tau scoate cu 20% mai mult? Interesant https://www.watch-wiki.net/index.php?title=ETA_6497
Observ ca este 6497 standard (nu este -1 sau -2)
Dar da, ai dreptate, "si de asta este atat de scump Panerai"... un pic de exaltare, un pic de legende urbane..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 16:03 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Mesaje: 306
Localitate: Craiova
Nu mi-ai stricat bucuria.
Pentru un ceas cumpărat dintr-un târg unde nu se știe cum a ajuns și cât a stat mi s-a părut rezonabil.
Este posibil ca în interior sa fie și altceva decât ar trebui sa fie în mod normal.


Atât a ținut.

Acum rămâne dilema: să nu-l curat și să meargă 54 de ore cu abatere de 1 minut sau sa îl curăț și să meargă fără abatere dar numai 46 de ore?
:)

_________________
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 17:40 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Cum adica sa fie altceva in interior? Eventual un pitic care da ora exacta? Eu sincer nu inteleg cum s-ar scurta rezerva de putere daca il cureti...
Mecanismul din poza este un 6497 standard (se vede si marcajul in poza), finishat in stil hammered .

Iar cel cu motive agricole este tot 6497, indiscutabil. Sunt mecanisme standard in ceasuri specifice anilor 50-60.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Apr 2017, 17:45 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2016, 14:17
Mesaje: 306
Localitate: Craiova
M-am referit la faptul ca inauntru poate sa fie praf, mizerie.

Partea a doua a fost mai mult o gluma.
Teoretic, un ceas curatat si reglat trebuie sa functioneze cel putin in parametrii producatorului.

_________________
Învață repede din greșelile altora, pentru ca nu ai timp sa le faci tu singur pe toate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2017, 18:42 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Aiurel scrie:
Teoretic, un ceas curatat si reglat trebuie sa functioneze cel putin in parametrii producatorului.


In acest sens sunt multe de discutat.... :D
Doar teoretic,caci practic nu este chiar asa.
Degeaba curat un ceas vechi de 40 de ani,care a functionat neservisat o lunga perioada de timp,caci uzurile si-au facut aparitia deja in ceas.Iar acestea dun la lipsa isochronismului.
Ca un ceas vechi sa functioneze in parametri producatorului,cu garantie,ca sa spun asa,trebuiesc schimbate cateva componente in mod aproape obligatoriu,adica,arcul,furca,roata ancora si balansul,bineinteles dupa i inspectare minutioasa a acestora.
Exista si posibilitatea ca acestea sa nu aiba uzuri,dar sansele in conditiile descrise,sunt mici.
Tine si de noroc! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2017, 21:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
heimdalg scrie:
Ma amuza faptul ca un producator elvetian a dat nume ceasului lui dupa un un rau din Rusia. Si nu unul extrem de cunoscut.
Cand am vazut ceasul binenteles ca m-a frapat asemanarea de nume, dar nu credeam ca vreun elvetian ar fi aflat vreodata de acest rau si mai mult ar mai fi dat si numele unui ceas dupa el.
Mai interesant e ca pe raul Kama este orasul Cistopol. De aici vin dragele noastre Vostok-uri. Pe de alta parte Fabrica de Ceasuri din Cistopol a produs si inca produce ceasuri sub denumirea Kama.
O vi avand elvetianul vreo premonitie?
In rest ceasul nu are nicio inscriptie in rusa, lucru obisnuit cam la toti producatorii pentru aceasta piata. De aici si ipoteza ca ceasul nu a fost facut pentru Rusia sau oricum acest producator nu se inscrie intre cei consacrati pe aceasta piata cum ar fi Moser, Buhre, Gabus si altii.


Am explicat mai sus cum s-a ajuns la marcile rusesti. Drumul fusese batatorit deja de Schwob si falsurile lui.
Aici un exemplu:
https://meshok.net/item/57783307
Altfel spus, Schwob a venit cu experienta si desfacerea in aceasta asociere. Schwob i-a deschis orizontul lui Sandoz catre Est, si cel mai probabil, tot el s-a ocupat de exporturile in aceasta parte a lumii.
Ceasul supus atentiei, poarta pe langa marca de export "Kama" si pansonul imperial rusesc pentru argint cu titlul de 875/1000 sau 84 zolotniki. Deci interpretarea lui @galaxy nu este gresita, ci poate doar incompleta. Raspandirea ceasurilor Tavannes "Kama" in aproape tot Estul (ce coincide cu zona de influenta ori de ocupatie a Imperiului Rus din epoca), precum si teoria pansoanelor rusesti in Tarile Romane, imi intaresc convingerea ca ceasul avea toate sansele sa fi ajuns de la bun inceput in Principate - unde si-a primit marca de import -, fara sa fi petrecut niciun minut in "Imperiul care se intinde pana unde vrea el sau El".

@Aiurel: felicitari pentru achizitii. Ceasul din dreapta prezinta inscriptii false.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2017, 22:16 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
timetwister scrie:

@Aiurel: felicitari pentru achizitii. Ceasul din dreapta prezinta inscriptii false.


Eu nu vad nimic nepotrivit la marcaj. Este un ceas cu Unitas facut pentru caile ferate italiene (FS = ferrovie dello stato). De ce ar fi inscriptia falsa?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2017, 12:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Pentru ca ceasurile livrate cailor ferate italiene vin insotite de o serie interna. Falsurile nu o au si induc in eroare din doua motive:
1. pentru ca lasa sa se inteleaga ca au livrat ceasuri pentru caile ferate, ca un titlu de prestigiu, si 2. creeaza impresia ca sunt ceasuri de precizie ce intrunesc cerintele cailor ferate italiene. Fals, fals, fals.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2017, 14:13 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Si totusi, aici sunt ceasuri fara numar http://www.offwatch.it/phpBB3/viewtopic.php?t=417
Pe un forum italian.

Si uite aici un alt topic despre un ceas FS fara serie, despre care moderatorul spune ca este OK. Nu a fost utilizat de personalul cailor ferate, ci comercializat catre publicul amator.
http://orologi.forumfree.it/?t=68153184

sau aici, aceeasi poveste http://orologi.forumfree.it/?t=65616319

probabil ceas oferit la pensionare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2017, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
Mie cele doua ceasuri cu 6497 mi-au starnit o curiozitate: puntile mecanismului sunt ele insele decorate, sau au aplicata deasupra o placa subtire cu decor si inscriptii?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2017, 19:36 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
http://orologivintage.blogspot.ro/2011/ ... geria.html

Din ce vad eu acolo, cele care nu au serie pur si simplu au fost "non asignato", adica nu au apucat efectiv sa fie emise personalului cailor ferate, dar destinatia lor asta era. Si eu am in colectie un ceas care a fost produs clar pentru armata germana din WWII, dar nu are D.H.-ul pe spate, deci nu a apucat sa fie emis efectiv soldatului, ceasul probabil ramanand in depozit si fiind vandut ca ceas civil dupa razboi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2017, 21:39 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
danny scrie:
.....un ceas care a fost produs clar pentru armata germana din WWII, dar nu are D.H.-ul pe spate, deci nu a apucat sa fie emis efectiv soldatului, ceasul probabil ramanand in depozit si fiind vandut ca ceas civil dupa razboi

Avand in vedere desfasurarea razboiului si criza de materiale de toate felurile din final, probabilitatea unui "ceas de depozit" german tinde spre zero. Explicatia este mult mai simpla. Toti militarii germani aveau dreptul de a-si cumpara ceasul din dotare, situatie in care ceasul nu mai era inscriptionat cu D-H. Datorita calitatii deosebite, (net superioara ceasurilor anglo saxone) erau foarte apreciate si deseori cumparate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2017, 12:03 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Multumesc pentru corectare, oricum nu ma pricep la ceasuri militare foarte mult....Eu dadusem doar un exemplu relevant si pentru discutia cu "ferrovie dello stato"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2017, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Wille Frères nu au fost niciodata "furnizori" al cailor ferate din Italia, si prin urmare, nu aveau niciun motiv sa aplice astfel de marcaje pe ceasurile lor.
Este subreda si idea ca marcajul ar fi fost aplicat de CF caci prezenta celui de-al doilea ceas, cu motive taranesti, ne sugereaza ca ceasurile au fost destinate comercializarii, si nu "imprastiate" catre personalul din transportul feroviar din Italia.
Deocamdata, povestea cu "ceasuri de pensionare" trebuie tratata cu mai multa retinere. Stiu insa ca va iesi o lucrare despre ceasurile CFI ce ar putea lamuri chestiunea.
Din datele pe care le am, pentru ceasurile care se vindeau in afara retelei CF, dupa ce s-a impus pe acest segment ca distribuitor principal, se pare ca doar Perseo avea dreptul sa foloseasca aceasta marca. Pentru ce tipuri de ceasuri, nu stiu. Insa nu am dubii ca ceasul prezentat nu are nicio legatura cu FS, si ca marcajul a fost aplicat fara niciun drept.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 440 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 30  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România