Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 22:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Minerva cu data
MesajScris: 09 Mai 2016, 18:35 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Bine v-am gasit prieteni !
Am acest Minerva de buzunar cu data si zi a saptamanii in carcasa din argint:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Hotararea mea este sa-l refac estetic si functional, daca se poate in totalitate. Dar pana atunci am nevoie de ajutorul vostru cu sfaturi si daca se poate cu piese. Asa ca va rog sa ma lamuriti despre acest ceas, cam de unde si de cand vine, ce tip de mecanism are si daca aveti vreo schita/descriere tehnica.
Se poate reconstrui mecanismul datei? Se poate adapta de la un ceas de mana? Lantul cinematic pentru asa ceva este complicat? Voi ce ati face in locul meu?
Pentru refacerea cadranului ar trebui sa ma axez numai pe curatarea de praf a fisurilor sau se poate reface in totalitate portelanul?
Am observat ca furca anker are o forma mai ciudata, in sensul ca la capatul ei are un cerc(care are lipsa vreo 15 grade), iar acest cerc are in interior pinionul care este prins in puntea aceea singurica. Scuzati exprimarea de ageamiu :oops: Dar e sa insemne asta? Este doar o alta forma?
Orice ajutor este binevenit si va multumesc de pe acum.
Numai bine!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva cu data
MesajScris: 09 Mai 2016, 22:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Eu as abandona proiectul, cel putin la nivelul calendarului. Nu aveti un Minerva din Villeret.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva cu data
MesajScris: 09 Mai 2016, 22:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Furca anker nu are nimic . Asa trebuie sa fie.
Din mecanism lipsesc 4 roti , doua dintre ele inscriptionate , una cu data si alta cu ziua.
Tijele vad ca sint la locul lor. Posibil sistemul de schimbare a datei sa blocheze mecanismul iar din aceasta cauza meseriasul care a lucrat la ceas sa-l fi indepartat. Rotile se pot calcula (raportul dintre ele) , insa trebuie identificat un pinion . Cred ca acel pinion mai exista si se afla pe axul principal , fiind acoperit de roata care antreneaza orarul .Mai greu...ce-i drept .
Am cautat o arhitectura similara , pina acum nu am gasit...Mai caut.
Calibrul nu l-am gasit .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva cu data
MesajScris: 12 Mai 2016, 08:42 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
Multumesc pentru raspuns,
Dar puteti fi un pic mai specifici? Daca nu am un Minerva din Villeret, atunci este acesta?
http://mikrolisk.de/show.php?site=280#sucheMarker
Alte detalii ati mai putea sa-mi dati?
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva cu data
MesajScris: 28 Dec 2017, 11:30 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2012, 10:19
Mesaje: 187
La multi ani si ceasuri frumoase.Prin bunavointa partidului unic si am reusit sa imbunatatesc un pic aspectul Minervei: schimbat geamul, curatat cadranul, lipit un piciorus revizie si un pic de lustru. Cam asa se prezinta:
Imagine
Imagine
Imagine
La fel ca la inceputul postarii, va rog sa ma ajutati sa pot reface partea de day/date. Schema, model, poate piese, o informatie, orice.Si poate, cineva cu multa pricepere, considera acest ceas o provocare si nu se lasa pina nu-l vede restaurat complet. Ca doar mandria-i mandrie, nu? :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România