Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 04:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines 1890 Original sau Franken
MesajScris: 15 Mai 2016, 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Mesaje: 323
Dupa cum probabil stiti, au iesit discutii in topicul de vanzare al unui ceas Longines.. Ulterior au fost sterse, dar pe scurt: un utilizator ("grig") a afirmat ca ceasul este Franken deoarece inscriptia "Non Magnetic" ar fi aparut prima oara in anul 1915, iar conform seriei, ceasul este din 1890.

Moderatorul "gherghin nicolae" mi-a dat termen 3 zile sa demonstrez ca ceasul este original, altfel imi sterge anuntul de vanzare cu toate ca un alt utilizator a prezentat un alt ceas din 1889 cu aceeasi inscriptie pe mecanism. Ulterior, am precizat si eu faptul ca ceasul a fost cumparat de pe forum de la o persoana specializata in ceasuri de buzunar (AC NineFingers), iar discutiile au fost sterse ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat :)

Norocul meu ca nu l-am cumparat din alta parte.. Ma rog, ideea este ca desi incidentul "a fost dat uitarii" si postarile au fost sterse, totusi as dori sa dezbatem daca ceasul din imaginile de mai jos este original sau este Franken:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Multumesc mult !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mai 2016, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Mesaje: 323
La o simpla cautare pe internet, wikipedia zice intr-adevar ca: "The first anti-magnetic pocket watch was assembled by Vacheron Constantin in 1915. Later, in 1929, Tissot assembled the first ever non-magnetic wristwatch."
https://en.wikipedia.org/wiki/Antimagnetic_watch

Poate ne ajuta "AC NineFingers" sa lamurim aceasta situatie, pentru ca da, nici eu nu doresc sa vand altceva decat prezint in anunt.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mai 2016, 14:03 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Nu sunt vreun expert si nu pot sa-mi dau cu parerea despre detaliul tehnic in cauza.
Insa, ce vreau sa mentionez este ca nu tot ce scrie pe wikipedia sau alt site e corect. Informatia trebuie verificata si corelata cu alte referinte.

De asemenea, nu mi se pare corect sa se dea ultimatumuri doar pentru ca un alt membru afirma ceva ce nu poate argumenta.
Putem discuta pe marginea subiectului insa ultimatum e un pic exagerat. Omul a cumparat un ceas si il vinde si el la randul lui prezentandu-l la fel. Nu poate fi acuzat de nimic. Daca ceasul nu corespunde descrierii atunci sa se lamureasca aspectul cu argumente solide.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mai 2016, 14:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Apr 2011, 09:48
Mesaje: 323
Multumesc, si eu sunt de aceeasi parere in privinta ultimatumurilor. Daca abordarea ar fi fost diferita si raspunsurile mele ar fi fost mai "placute" :)

Totusi as vrea sa lamurim tehnic daca este Franken sau nu.. Daca este Franken il retrag de la vanzare evident..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mai 2016, 17:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Patentul "non magnetic" apare prin 1887,si difera de "anti-magnetic".

Nu stiu in ce masura este relevanta aceasta informatie,dar cred ca Longines va putea da amanuntele necesare.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mai 2016, 18:13 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Claudiu scrie:
Patentul "non magnetic" apare prin 1887,si difera de "anti-magnetic".

Nu stiu in ce masura este relevanta aceasta informatie,dar cred ca Longines va putea da amanuntele necesare.


Hahahaha . Iata insusi adevarul ! Trebuie sa ai o puternica implicare in ceea ce se numeste "orolorogie" sa intelegi ... Da, Asta e diferenta ."Non Magnetic" si "antimagnetic" sunt doi termeni diferiti care concentreaza aceiasi calitate doar ca formularea lor semantica e diferita si aparuta in momente diferite in istroria ceasului ...

Eu sunt fostul posesor al acestui ceas NUMELE meu aici a fost si lumea il cunoaste ca Buf0n . Garantez dupa un indelung studiu si dupa revizia la Bucuresti la domnul Ganea Ciprian ( Galaxy) ca ceasul e 101% original in integralitatea sa si ca e un Longines 1890 ...

Adineaori am avut o discutie lunga cu domnul Gherghin Nicolae din care a reiesit ca subiectul referitot la acest ceas a cam degenerat, ca s`a lasat cu injurii, cu banari, cu ultimatumuri ... Tin sa fac unele precizari :

1) ceasul e original si eun Longines !
2) Gherghin e un membru marcant al forumului ( eu l`am propus si promovat in functia de moderator pe Vand-Cumpar)
3) Toti cei care au "un dinte" in plus impotriva FORUMULUI , a regulamentului moderatorilor, memrilor speciali , adminilor sunt invitati elegant sa`si ia "sborul"
4) Orice parere e binevenita in legatura strict cu ceea ce insemna ceasuri , orice polemica e minunata atata timp cat ea conduce la adevar
5 ) Moderatorii isi asuma tot ceea ce scriu aici , sunt persoane integre si alese in urma unei bogate activitati sau a cunostintelor vaste, a experientei dobandite in domeniu

Vreau sa cred ca micicile animozitati aparute pe ici pe colo pe parcursul celor vreo 10 ani au facut ca comunitatea sa se intareasca, sa devenim mai docti , mai sensibil, toleranti , sa demonstram lumii ca ne putem intelege chiar si in conditiile in care pe masa discutiilor sunt trancane incarcate ... Deci domnilor ... Decenta si mai ales respect !! Cine considera ca nu poate pastra o linie de respect in ceea ce scrie public il invit din nou sa`si ia sborul ( exceptand privatele, La privat puteti face si sex oral , nu`s curios , nu ma influenteaza ).

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Noi 2016, 17:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Feb 2015, 02:28
Mesaje: 21
.
Meu Longines, 1889:
.
Imagine
.
Imagine
.
Imagine
.
https://relojesdebolsilloantiguos.wordpress.com
.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România