Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reparatie ceas de buzunar Kienzle
MesajScris: 25 Aug 2018, 22:06 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2018, 21:04
Mesaje: 3
Buna ziua,

In urma cu ceva timp am primit un ceas de buzunar Kienzle. Mi s-a spus ca a stat multi ani aruncat intr-o cutie pe balcon. Dupa multa munca (mai ales din cauza cunoștințelor mele minime de ceasornicarie) am reusit sa il repun in functiune. Am desfacut complet mecanismul, frecat fiecare piesa cu scobitori si alcool isopropilic (cum am vazut pe youtube :mrgreen:), indreptat limbile, uns cu ulei de mecansme fin pentru ca nu am uleiuri speciale, etc. Din fericire si cu siguranta in mod absolut intamplator, ceasul este acum functional si suficient de precis - 10-15 secunde / zi.

Am tot cautat solutii pentru refacerea cadranului dar nu am gasit nimic ieftin si bun, tinand cont ca valoarea ceasului nu cred ca are nici-o legatura cu banii, asa ca pentru moment o sa ramana asa.

Mai trebuie sa ii bun sticlasi aici as avea nevoie de ajutorul dvs. Cautand ceva care sa se potriveasca am gasit o multime de informatii care nu au facut decat sa ma confuzeze si mai tare. Am masurat interiorul locajului unde intra sticla 41,66 mm. Din ce am citit, ar trebui un geam dom din plastic care probabil se lipeste si se preseaza in locasul sau prin compresie.

Ma poate ajuta cineva si sa imi spuna cam ce geam mi-ar trebui si cum sa-l montez? Eventul cu un link catre un magazin online daca nu cer prea mult...

Multumesc.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
ETA 2824-2, SEIKO (SII) NH36A, SEIKO (SII) NH35, ORIENT F6922 (MAKO2), SEA GULL TY2836SK(H), CITIZEN/MIYOTA 8200A, FHF ST 96, SEA GULL 1690, ETA 2895-2, MIYOTA 82S5


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2018, 10:50 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ceasul are o "sticla" din ...sticla/cristal.nu din plastic.Se poate pune si plastic,bineinteles,este mai ieftin si mai usor.
Probabil ca dimensiunea este 415.
Plexicul se monteaza prin compresie,asa cum ai spus.cristalul deasemenea are cam acelasi principiu,dar la cote muuult mai fine.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Aug 2018, 11:03 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2018, 21:04
Mesaje: 3
Multumesc mult pentru raspuns.
Incerc sa gasesc ceva care s-ar potrivi si revin cu poze la sfarsit.

_________________
ETA 2824-2, SEIKO (SII) NH36A, SEIKO (SII) NH35, ORIENT F6922 (MAKO2), SEA GULL TY2836SK(H), CITIZEN/MIYOTA 8200A, FHF ST 96, SEA GULL 1690, ETA 2895-2, MIYOTA 82S5


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România