Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 148 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 17 Ian 2009, 13:48 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Ieri s-au intors de la Claudiu un numar substantial de ceasuri! Cateva dintre ele le voi prezenta astazi si maine!
Incep cu:

LONGINES "Ceasornicaria Coltei Bucuresti"| calibru 18.69 | serial - 1149679 | facturat 28.februarie.1901 "Messrs. Roller (Bucarest)"
- - - - - - - - -
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 08 Noi 2009, 23:26 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Revin in acest topic unde exista deja un ceas care ma "framanta" de o buna bucata de vreme.
Celalalte doua sunt in topicul Dlui Costache!
Readuc aici imaginile:
- - - - - - - - - - -
[ Longines - serial 13.602 | cca. 1868-69 | calibru 18A | colectia Ioan Costache]

Imagine

Imagine
- - - - - - - - - -
[ Longines - serial 62879 | cca. 1873 | calibru 18A | colectia constantin14]
* * *
Imagine

Imagine

Ei bine domnilor sunteti in posesia unor ceasuri-document (cum bine au zis bine inainte colegii - iEdi si galaxy).
Calibrul 18A (size 18''') este considerat al 2-lea calibru in istoria Longines si a fost "lansat" in 1868 la un an dupa ce Ernest Francillion a adunat sub un singur acoperis pe cei care fabricau pentru Longines.
Este "...un document" de la trecerea Longines, de la "etablissage" la manufactura, similar calibrelor ce se fabricau de catre alti manufacturieri/artizani in vale, un mecanism de armare cu cheie denumit in dictionare "right-angle lever escapament" pentru triungiul cel formau: centrul de rotatie a "escape wheel", balansul si "lever escapament".
Geometria fusese obtinuta empiric, dupa diverse incercari, dezvoltari ulterioare (ex. cal. 20B) prefectionandu-l!
* * *
Al 3-lea ceas special este:
- - - - - - - - - -
[ Longines - serial 383.921 | cca. 1885 | cal. 18E | colectia Ioan Costache]
Acest calibru este versiunea imbunatatita (o re-editare) a primul calibru de "succes" a Longines - cal. 18L | 1877 - premiat Paris 1878 si nascut dupa "momentul" si documentul care a revolutionat intreaga industrie orologera elvetiana in acei ani (nu stiu daca exagerez dar cum reiese din istoriile orologeriei este o secventa similara momentului Hayek/Swatch) - raportul inginerului sef al Longines | Jacques David - care dupa vizita sa la fabricile Waltham si Elgin (si dupa Expozitia Mondiala Philadelphia - 1876 expozitie considerata ca a "initiat" procesul de industrializare) a prezentat un document - pastrat cu sfintenie de Muzeul de Orologerie | La Chaux-de-Fonds - dupa care toti producatorii elvetieni au schimbat procesele de productie.
Mesajul marcat pe interiorul capacului este extraordinar si rezuma aceasta poveste!
* * *
Imagine

Imagine

Imagine

Aceste ceasuri sunt de "referinta" si va cer acordul de a intreba mai multe la Muzeul Longines daca n-ati facut-o deja!
Sunt tare curios daca stiu unde s-au livrat aceste ceasuri iar daca vreunul a avut destinatie directa spre Romania cu atat mai extraordinar.
* * *
Am adunat in ultimele zile si alte seriale de Longines prezente in ceasuri ale colegilor nostri si sper sa pot reconstitui diverse momente de livrare catre Romania.
Exista deja si alte cautari (ceva mai generale, de ansamblu, profesioniste) in ce priveste importul in Romania de ceasuri elvetiene la sfarsit de sec. XIX si inceput de 1900.
La momentul oportun sper sa primesc si sa va impartasesc detalii!
Tare mi-ar placea ca aceste ceasuri sa fie parte!
* * *
Primiti si bucuria mea de a vedea asemenea ceasuri in colectiile domniilor-voastre!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 09 Noi 2009, 22:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Salutari tuturor iubitorilor de Longines de buzunar!!!Am intrat si eu de curand in clubul acesta cu o piesa frumoasa,dar fiind incepator as vrea sa va rog sa ma ajutati cu niste detalii depre ceasul meu,an fabricatie,cate bucati si cam tot ce se poate spune despre el.Multumesc mult!!!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Pozele nu sunt grozave,dar sper sa fie si asa de ajutor.

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 10 Noi 2009, 12:55 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare Mihai,
ai un Longines de buzunar "open face", cal. 19.71N varianta de baza cu secundar la ora 06:00 fabricat in 1927 | (serial - 4.673.429)!
Voi sti mai o data precisa dupa ce primesc un raspuns de la Muzeul Logines!
Sunt curios daca a fost expediat in Romania sau a avut o alta destinatie.
Acelasi calibru a fost folosit in una din variantele Longines C.F.R.!
S-a produs in milioane de bucati (nu se cunosc cantitatile exacte) fiind un mecanism "comun" des utilizat in ceasuri de buzunar din gamele de inceput.
Foarte frumoase indicatoarele, originale; carcasa originala cu acceasi serie de pe mecansim.
Avand in vedere starea in care se afla este un foarte frumos ceas de colectie.
Sa-l stapanesti sanatos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 10 Noi 2009, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Multumesc mult ptr.informatii,Montana!!!Astept cu interes si restul informatiilor.Toate cele bune!!!

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 19 Noi 2009, 09:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Excelent topicul, Domnilor, iar ilustrarile sunt pe masura!

Am vazut ca mai exista un topic intitulat "Ceasuri pentru Romania", in care Longines are un loc aparte.

Acum vreo 2 ani am gasit un mecanism interesant marcat Longines, care din pacate nu avea (si inca nu are :cry: ) carcasa (probabil ca a fost intr-o carcasa de Au), si avea si balansul rupt. L-am luat pt frumusetea mecanismului si tot ce am putut face a fost sa-l readuc la viata. Lipseste insa o parte a regulatorului, dar ... (ar fi trebuit sa arate cam ca in ultima poza). Acum ticaie cristalin intr-o "carcasa" protectoare din plastic, pina cand voi gasi una pe masura, cat-de-cat.

Ceasul este marcat pe cadran Longines/ G.C. Nicolau/ Bucarest. Dupa serial # pare a fi fabricat in 1902.
N-am aflat nici cine a fost Dl. Nicolau, dar nici ce calibru este ceasul. Poate cunoscatorii ne spun ceva?

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 19 Noi 2009, 14:52 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2008, 20:49
Mesaje: 154
Localitate: Piatra Neamt
Longines-ul meu:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Carcasa de argint, are aceeasi serie si pe carcasa si pe masina (1780173). As fi curios sa-i aflu anu de nastere...
De asemenea, nu stiu ce reprezinta marcajele de pe capacul din spate, doar ca 0,800 ar fi stanta pentru argint. Acele par originale, chiar daca nu sunt de pe acelasi model de ceas (am vazut ceasuri Longines cu ambele tipuri de ace).
Nu este cel mai frumos, dar are marea calitate de a fi al meu.
Stima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 19 Noi 2009, 16:42 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
pentru patric:
Longines de buzunar - serial: 1780173, produs 1905, mecanism cal. 18.80 (produs prima data 1898, puteti verifica daca este corecta identificarea pt. diametru 39.75mm si inaltimea 5.65mm), 15 rubine, 18.000 vph.
Marcajele de pe interior capac ceas:
- argint 0.800
- luna si corona: marcaj german pentru argint
- (cel de deasupra 0.800) presupun (nu se vede in imagine) a fi marcaj elvetian argint.
Capac interior marcat cu 12 medalii obtinute de Longines la diferite competitii posibil ca acest mecansim sa fi fost premiat la Expozitia Universala Paris - 1900.
Din pacate nu cred ca indicatoarele sa fie originale si/sau corect imperecheate!

pentru Achraf:
Longines de buzunar - serial: 1569682, produs 1901, private label original Longines "G.C. Nicolau" (bijutier in Bucuresti la sf. sec. XIX - inceput XX, vezi si ceasurile Roskopf "G.C.N." sau "G.C. Nicolau"), mecanism cal. 19.70 (produs prima data in 1896, puteti verifica daca este corecta identificarea pt. diametru 43.15mm si inaltimea 7.00mm), initial 16 rubine, 18.000 vph.
Cu siguranta carcasa a fost de aur si am in vedere "private label"-ul si mecanismul cal. 19.70 (prezentat "chronometre" in brosurile din epoca) prin solutia micro-regulator (ce pacat ca este incomplet).
Longines a avut si astfel de solutii inca de la primele mecanisme proprii (vezi ceasurile dlui Ioan Costache - poz. 11 | microregulator Patent 3884; sunt in asteptarea unei copii pentru acest patent).
Mecanismul a fost premiat la Grand Prix | Paris - 1889.
Chiar si incomplet un ceas foarte interesant pentru tema "Ceasuri pentru Romania"! Va voi contacta si PM!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 19 Noi 2009, 19:02 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Multumesc pentru informatii, Montana, foarte binevenite!

Mai am un Longines pe care nu-l pot identifica ca si calibru, ca an cred ca este 1900. Din pacate vad ca nu mai gasesc o poza cu capacul spate, care este inscriptionat EFCO, si este un fel de gun-metal.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 19 Noi 2009, 19:06 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2008, 20:49
Mesaje: 154
Localitate: Piatra Neamt
Multumesc Montana, nu credeam ca este asa de vechi. Parca imi place mai mult....
Cat despre ace, sigur nu sunt imperecheate, am spus ca provin doar de la diferite Longines-uri (sper). Stima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 19 Noi 2009, 19:30 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
pentru Achraf:
Longines buzunar - serial 1.206.075 | 1900, calibru 18.79 (verifica cu: diametru 39.75 si inaltime 5.65mm), 15 rubine, 18.000 vph | produs prima data 1897.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 08 Dec 2009, 01:11 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
...pentru ca s-a facut vorbire cateva topicuri mai sus de - G. C. Nicolau va prezint in premiera o imagine cu acesta (1924)!
Ceasurile acestuia, povestea lui si importanta sa pentru industria orologera romaneasca dintre razboaie poate fi parcursa pe Ceasuri pentru Romania!
- - - - - - - - -
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 10 Dec 2009, 17:56 
Salllll.........................am intrat in posesia unui ceas longines de buzunar - 10 Grand Prix- si ma gandeam sa-l vand, ma poate ajuta cineva cu o informatie despre pretul la care as putea sa-l dau si cui ??????

:P


galatescuvirginia@yahoo.com


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 10 Dec 2009, 19:05 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Excelent, binevenit si bine documentat articolul tau montana (cel de pe Ceasuri pentru Romania). Multumim!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines de buzunar
MesajScris: 10 Dec 2009, 20:41 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
jolica scrie:
Salllll.........................am intrat in posesia unui ceas longines de buzunar - 10 Grand Prix- si ma gandeam sa-l vand, ma poate ajuta cineva cu o informatie despre pretul la care as putea sa-l dau si cui ??????

:P


galatescuvirginia@yahoo.com


Pune niste poze,sa-l vedem si noi,si dupa aceea..... :mrgreen:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 148 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România