Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 01:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Apr 2015, 16:55 
Neconectat

Membru din: 27 Apr 2015, 16:24
Mesaje: 2
Capacul a fost tratat cu ceva coroziv, pentru a inlatura vopseaua cred, pentru ca difera de spate la asprime si culoare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2016, 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Am mai pomenit de acest ceas, ba chiar apare si intr-una-doua poze pe undeva.
Pentru ca de cateva zile l-am scos din tihna tacerii sale, i-am facut o poza mecanismului pentru a imbogati la randu-mi forumul si cu altceva in-afara balivernelor specifice mie.
Cred ca in felul sau este un ceas de buzunar reprezentativ, la alta scara si sub alt raport - Atlanticului.
Imagine
Am vazut pe unele site-uri ca ceasurile Molnja sunt prezentate cand cu 15 rubine, cand cu 18 dar si cu 17 (ma refer la modele similare vintage de buzunar). Chiar pe acest topic, o "mol(n)ie" cu acelasi mecanism 3602 este infatisat cu 18 rubine de catre producator, care a avut grija sa stanteze acest numar. Pe un fir logic, acesta avand tot 3602, banui ca are tot 18 rubine.
Imagine
Sau este posibil sa fie mecanisme 3602 si cu 15 rubine? altfel spus, cum imi pot da seama de numarul de rubine la un Molnja de buzunar, daca nu sunt stantate pe mecanism sau scrise pe cadran?
In fine, un ceas rusesc... nici nu am stiut care este cel mai nimerit topic de prezentare, dar e bine ca pana la urma l-am scos la privit.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2016, 16:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
catalin.v scrie:
, cum imi pot da seama de numarul de rubine la un Molnja de buzunar,

Se utilizeaza o operatie extrem de complicata numita numaratoare. Acesta, de ex. are 18.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2016, 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Alex, nu este prima oara cand ma declar un nestiutor, asadar, eu nu stiu/vad unde sunt toate cele 18 :oops: .
Dar, spre a-mi justifica intrebarea, am avut in vedere faptul ca pe ceasuridemana am vazut astfel de ceasuri prezentate cu numar diferir de rubine, fara a fi inscriptionate/notate undeva numarul lor. Banuiesc insa ca cei ce le vand nu sunt doar niste mici intreprinzatori ci au si mai multe cunostinte pe domeniu decat prostul ce srcie aceste randuri - stiindu-le locul si avand priceperea numararii.
In rest, multumesc pentru precizare dar ti-as ramane indatorat daca mi-ai preciza care sunt si unde sa le caut. Ma duc sa ma incalt sa-mi iau fata de la scoala (dac-o mai gasesc, ca eu bat campii aici si e tarziu!), poate gasesc cateva rubine si-n pantofi :? .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2016, 17:08 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Mecanismul de baza are 15 rubine si arata asa :

Imagine

Fara rubine la roata centrala si fara rubin acoperitor la roata anker.
Apoi varianta cu 17 rubine arata astfel :

Imagine

Imagine

Adica are in plus fata de varianta cu 15 rubine doua , situate unde se vede, adica pe roata centrala.
Posibil rubinul acoperitor de la roata anker sa nu fie rubin...altfel ar fi 18.:)
Iar versiunea cu 18 rubine este asta :

Imagine


Exemplificare :

Imagine

Imagine

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2016, 17:22 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
catalin.v scrie:
ti-as ramane indatorat daca mi-ai preciza care sunt si unde sa le caut.


Intrebare surprinzatoare dupa atatia ani pe forum dar in fine:
ax balans:4, rubinul de impuls:1, ancora (palete + lagare):4, axul rotii ancorei:4, axul rotii secundarului:2, axul rotii intermediare:2, axul rotii centrale:1
Spor la cautat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2016, 17:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc Nic, multumesc, multumesc!
Stiu ca puteti spune ca, pentru un membru care are atatia ani de forumeala, aceste lucruri ar fi putut/trebuit stiute.
Dar, asa cum deseori spun, eu sunt un ne-avenit in acest domeniu (ca sa ma exprim elegant), asa ca astfel de explicatii ca pentru un copil de 5 ani (ati vazut filmul Philadelphia in care D. Washington ii da aceasta replica lui T. Hanks? - daca nu, vi-l recomand) prind bine nu doar pentru tantalai ca mine, cat (mai ales) celor care nu cunosc abecedarul schematic al puntilor unui ceas si dispunerea rubinelor pe/sub rotile acestuia.
Va multumesc inca-odata amandorura - fireste ca si lui Alex pentru ca mi-a scos in evidenta nepriceperea numararii - daca ar fi fost mai amabil (asa cum a fost Nic), atunci nu l-as fi recunoscut si as fi crezut ca face 'sto de mine :wink: .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România