Acum este 16 Noi 2019, 01:14

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zodiac Chronometre Locle & Geneve
MesajScris: 03 Iun 2009, 16:29 
Neconectat

Dintotdeauna am dorit sa am un ceas Zodiac. Am gasit acest ceas, si fara sa stiu prea multe despre el l-am cumparat in speranta ca-mi va umple acel "gol" in colectie.
Nu stiu foarte multe detalii despre el, de fapt nu stiu aproape nimic, tocmai de aceea am pus multe poze cu el si cu mecanismul lui.
M-a intrigat faptul ca scrie "Chronometre" pe cadran. Asta inseamna ca a fost aprobat de COSC?
Vreau sa mentionez - cadranul nu este din portelan.
Va rog sa ma ajutati sa determin cand a fost fabricat si as vrea sa aflu mai multe date din toate punctele de vedere.
Limbile au o culoare albastra. Sunt originale? (mie mi se pare ca se potrivesc f. bine in cazul in care nu sunt :) )
Cifrele au o culoare verde-praz, dar au o reflectie foarte interesanta.
Nu stiu f. multe nici despre mecanism. Orice informatie este binevenita.
Ideea e ca nu am vazut foarte multe ceasuri Zodiac de buzunar pana acum.

Multumesc anticipat.

"O poza face cat o mie de cuvinte". Enjoy!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

PS: Sper ca va ajunge la "doctor" pentru operatiuni de intretinere (ma refer in special la cadran care nu arata rau nici asa).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iun 2009, 21:09 
Neconectat
Moderator

mihaixp scrie:
Ideea e ca nu am vazut foarte multe ceasuri Zodiac de buzunar pana acum.

Ideea e ca eu nu am vazut nici unul pana acum... :D

Draga Mihai,

Ai un ceas de buzunar foarte frumos! Dupa cum il vad eu, e complet original, de la aratatoare si pana la ultimul surub. Mie imi place!

Si acum sa o luam incet...
Daca e sa il duci la "doctor" cadranul este ultimul lucru pe care sa-l atinga. E de tabla argintata, cu numerele aurii in relief, si a imbatranit foarte frumos si uniform. Nu are de ce sa se intervina asupra lui. O stergere usoara a prafului, atat...
Aratatoarele sunt originale, pereche, otel albastrit la flacara sunt OK.
Geamul nu-mi dau seama daca e sticla sau plastic, observ o mica zgarietura, dar va ramane asa.
Cacasa as incadra-o la stilul Art Deco si e din jurul anului 1940
Mecanismul este de calitate, are 16 rubine, 5 din ele montate in chatoane de aur. Decorarea puntilor e foarte frumoasa si bine pastrata. Nu are zgarieturi urate sau urme de oxidare.
Inscriptia "chronometre" de pe cadran nu face decat sa certifice calitatile mecanismului. Nu am pretentia ca ar fi fost testat atunci dupa normele COSC, dar sigur mergea bine...

Mare atentie pe mana cui e dat pentru revizie. Daca va fi folosit foarte rar, poate sa ramana si asa, conservat... :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Iun 2009, 21:44 
Neconectat
Membru Special

Ii dau dreptate lui galaxy referitor la cadran. Eu l-as lasa asa.
"Magic of the patina" e un lucru care suna si arata superb. Lucrarea timpului asa trebuie sa ramana.

Referitor la catalogarea drept cronometru, dupa parerea mea, e putin hazardata atata timp cat mecanismul nu e prevazut cu un micro-regulator pur.

Status : every sound is magic ... just listen ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iun 2009, 17:26 
Neconectat

Multumesc mult pentru parerile voastre. Vreau sa va intreb daca as putea gasi mai multe informatii despre mecanism (am cautat un pic pe Ranfft si nu am gasit nimic asemanator) si daca as putea gasi o baza de date cu ceasuri de buzunar Zodiac.

Stima, Mihai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2011, 15:00 
Neconectat

Incerc sa resuscitez acest topic pentru a incerca sa aflu mai multe informatii despre realizarile producatorului Zodiac in domeniul ceasurilor de buzunar. In primul rand spun asta pentru ca eu detin un exemplar care m-a facut sa creez acest topic, dar si pentru ca de la achizitia lui, am tot cautat referinte, informatii, ba chiar alte ceasuri de buzunar Zodiac insa fara succes.

Am mari sperante in moderatorul acestei sectiuni, colegul Buf0n, despre a carui expertiza in domeniu nu stiam la initiarea acestui topic si care nu a avut nicio interventie pana in momentul de fata.

Multumesc anticipat tuturor celor care pot aduce un plus de cunostinte referitoare la un brand f. important, zic eu (cel putin, inainte de 2001).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2011, 18:22 
Neconectat

Mihai,este fain ceasul nu l-am vazut pana acum cred ca mi-a scapat fiind mai vechi topicul dar sunt curios daca l-ai reconditionat sa ne pui poze cu el ca merita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Oct 2011, 14:42 
Neconectat

calin gabi scrie:
Mihai,este fain ceasul nu l-am vazut pana acum cred ca mi-a scapat fiind mai vechi topicul dar sunt curios daca l-ai reconditionat sa ne pui poze cu el ca merita.

Multumesc pentru aprecieri.

Din (ne)fericire, ceasul este in aceeasi stare si in clipa de fata. O data la aprox. 1 luna il mai intorc complet si de fiecare data observ ca acesta inca functioneaza chiar bine.
Vazand acest lucru, dar si sfaturile anterioare ale colegilor am hotarat sa nu incerc sa-l reconditionez tocmai pentru a-l lasa in starea in care istoria si-a pus amprenta asupra lui.

Cu stima,
Mihai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Oct 2011, 22:15 
Neconectat
Moderator

Mihai, eu ma bucur ca inca mai detii ceasul si ca "l-ai conservat" pana acum.
Au trecut 2 ani, 4 luni si 17 zile de atunci... :D
Timpul zboara

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]