Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 12:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Feb 2011, 00:53 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Mesaje: 396
Localitate: Craiova
Buna seara la toata lumea,

As fi interesat sa cumpar urmatorul ceas:

http://cgi.ebay.ca/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160543658302&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Imi poate spune cineva va rog, daca ceasul este original?
Stiu ca are cadranul rescris, dar personal mi se pare ca este rescris foarte bine...

Alte pareri, opinii? Ma intereseaza in special mecanismul, sa nu fie facut din bucati.

Multumesc frumos,
Marius Sirbu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2011, 01:04 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Ceasul este original .
Faptul ca mecanismul sau mai precis unele piese prezinta o ,,patina " a timpului nu inseamna neaparat ca este facut din bucati.Acuma nici nu stim exact ,de-a lungul anilor ce piese s-au schimbat (daca s-au schimbat) dar este un lucru normal daca ar fi fost asa. Certitudine ca este 100% original este doar daca cine l-a achizitionat de nou din magazin v-ar putea spune ca nu a fost reparat niciodata. Atunci DA, aveti un ceas original.
Ceea ce este important este ca piesa care contine serialul mecanismului sa nu fie schimbata ...stiti dvs ca la masini ,daca motorul si caroseria corespund atunci este ok...ca ulterior s-au mai schimbat bujii,alternator sau mai stiu eu ce,atita timp cit nu s-a umblat la serii este ok.Cam asa sta treaba cu ...original. Daca este restaurat asa frumos cadranul oare credeti ca nu puteau sa-i dea un polish si la piesele oxidate din mecanism ? Credeti ca nu ar fi avut cu ce (scule) ? Eu cred ca asa arata mai bine si in viziunea lor...altfel ar fi parut NOU. Totusi are vreo 60 de ani ,nu ?
P.S. Este un ceas frumos ,imi place !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2011, 16:58 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2008, 20:49
Mesaje: 577
Localitate: galati
....si care s-a vandut la un pret ce nu ar fi fost platit niciodata aici in romania ? chiar daca este la un pret corect..? deocamdata doar visam (cu ochii deschisi) sorry..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2011, 19:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Urate nuante are cadranul... Personal nu-mi plac. Oare au pastrat culorile originale?

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2011, 20:52 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Mesaje: 396
Localitate: Craiova
Dl. razvyy, imi pare rau ca nu va plac nuantele cadranului...

Sincer sa fiu mie nu mi par urite, dar asta este o chestiune personala. Stiti cum se spune, in gusturile omului....
Mai degraba m-ar fi interesat sa aflu pareri tehnice, in ceea ce priveste calitatea restaurarii cadranului cit si starea mecanismului.

Vedeti, mie de exemplu, nefiind un initiat ca sa spun asa, cadranul mi se pare perfect! :-)
Dar Dvs. cit si altii carora le-au trecut multe ceasuri prin mina, puteti observa detalii de finete care mie sigur imi scapa...

Cu stima,
Marius Sirbu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2011, 21:06 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2009, 00:46
Mesaje: 396
Localitate: Craiova
Referitor la capacul carcasei, a mai vazut cineva un astfel de capac, inscriptionat?
La marea majoritatea am observat ca capacul pe exterior este absolut gol, fara nici o inscriptie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2011, 21:38 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12156
Localitate: ARAD
Mecanismul poarta amprenta timpului,dar este ok.A schimba piese in mecanism,atita timp cit ele sunt originale,nu inseamna ca ceasul nu ramane original.
Carcasa este f.bine polishata,lucios cu brushed,iar cadranul este deasemenea f.bine rescris-chiar daca se poate dicuta pe acesta tema.
Aratatoarele au fost curatate si fosforul schimbat.
Mai mult de atit nu prea ai ce sa reconditionezi la un ceas! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2011, 16:37 
Un ceas deosebit de frumos ,exact pe gusturile mele . ...SPLENDID!


Sus
  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România