Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 22:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Apr 2011, 00:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Am gasit un Doxa (pozele sint mai vechi ) care are cadran absolut original .
Veti spune : are secundar central . Asa este dar pentru exemplificare postez pentru a se vedea marcajele corecte si ale swiss made cit si ale secundelor. Indecsii orari sint identici.
Precizez ca am si citeva exemplare cu aceiasi indicatori orari dar cu secundar la ora 6. Din aceasta cauza am scris ca seamana cu Doxa.

Imagine

Imagine

Imagine

Sper sa se observe...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2011, 00:21 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Mihai P. scrie:
Corecta varianta cu "sertarul",ar fi fost pacat sa ramana acolo.Poate cu ajutorul colegilor vei putea sa gasesti un cadran original si vei rezolva problema,ceasul merita asta.Numai bine!

Bun ,asa scriam si eu chiar in primul post.
Acum trebuie "clarificata" carcasa si stim totul.
Imaginea capacului pe interior ne lamureste sigur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2011, 07:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Dati numele persoanei care a refacut cadranul (cadranele). Sunt aproape sigur ca ar avea de lucru 1-2 ani numai din ce primeste prin mesaj privat de pe forum. :)

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2011, 08:51 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
V-am spus ca ceasul a stat in cel putin ultimii 20 de ani in Fr,ceasul e intrat in tara de aproximativ 2 saptamani.Eu am spus anterior istoricul lui,dar nici nu pot acum sa bat cu pumnul in masa ca e cadranul 100% original,dupa ce am ascultat la colegii de pe forum,carora le multumesc.
De asemenea nici nu pot sa arunc cadranul ca si cum ar fii un nimic,in opinia mea cadranul este unul frumos care a primit multe aprecieri si mult mai putine critici. Apreciez munca celui care ar fii putut sa faca asa ceva mai ales cu o tehnologie empirica banuiesc,deoarece in ultimii 20 de anii sigur nu a fost refacut,perioada in care a apartinut fiului,drept mostenire.
Un cadran second in starea cadranului actual e aproape imposibil sa fie pe piata si mai ales la un pret de bun simt,am mai gasit pe net cate ceva insa intr-o stare nu foarte buna.
Si oricum din cate stiu operatiunile de rescriere sunt foarte costisitoare,stiu caz concret in care s-a rescris un cadran de Longines in Austria care a costat aprox. 250 de dolari,asta prin '95.

Stima


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Apr 2011, 10:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
gherghin nicolae scrie:
Cadranul este rescris . Este cadran de Doxa ! Ceasul fratelui meu arata diferit. Voi posta poze sa vedeti .

Imagine

Imagine

Imagine

Poze cu Doxa momentan nu am , dar am cel putin 3 ceasuri Doxa exact cu acest cadran .
Voi posta poze dar cred ca se gasesc si pe acest forum.
Faptul ca are micoregulatorul acela nu inseamna ca este chronometru .La calibrul 126 este specificat si mecanismul cu regulatorul respectiv, care a fost copiat si montat si de catre rusi in mecanismul similar Zenith , cred ca 2209 se numeste varianta ruseasca cu acest microregulator.
Oricum este un mecanism frumos. Are inscriptia Zenith si pe carcasa din aur ? Cum are al meu ? Sau este carcasa fabricata de bijutier ?



Asa este Nic.Difera,nu-mi aduceam f.bine aminte,si imi cer scuzele de rigoare.

Vis-a-vis de cadran,poate ca este rescris poate nu.Eu nu ma pronunt asa vehement daca nu vad cadranul live. :wink:

Poate colegul Lucian are dreptate,nu contest si nu-l contrazic deloc.
Dar ca este rescris " nesimtit" ......nu,eventual este rescris asa cum s-a putut la vremea la care a fost rescris,iar pe proprietar nu l-a deranjat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România