Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 00:20 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
http://www.youtube.com/watch?v=CsrfovOPcjk

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 00:39 
Alice nu o sa aflam niciodata cine este :lol:
Dar cine este Rac vom afla oare???
Trebuie infiintata o comisie care sa analizeze acest caz complicat.
Propuneti voi :wink: pe cei din comisie :wink: .


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 00:50 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
sa facem un poll!

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 01:09 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Eu zic sa supuneti la vot :lol: hai ca "macane" - vad ca suspansul continua :D
RAC - pls ceva poze/ceasuri noi :cry: - Intr-adevar Invicta este deosebit ; Ug-ul frumos, dar nu deosebit.
PS. Nu ma alatur/solidarizez/apar RAC , pur si simplu problema "who the f... is Alice" a devenit de-a dreptu' amuzanta
Haideti fratilor ca aveti indicii destule - orice presupunere de genul "oricine este vinovat pana la proba contrara..." se admite :|
As putea fi chiar eu, ce ziceti? :?:

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 01:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Hmm...
Mie , prin prisma ceasurilor din poze...mi-ar placea sa fiu eu (daca le-as detine ) !!!
In rest , nu-s de acord cu clonele , chiar si clonele amuzante !!!

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 02:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Iegzista fo iecsplicatzie ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 09:37 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
gherghin nicolae scrie:
Iegzista fo iecsplicatzie ?


Sigur exista!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Imagine
Imagine

Ma scuzati daca am inoportunat ... :lol: :wink:

Eu zic ca mai bine ne-am concentra pe ce am vrut sa transmit userul RAC, poate ca este un mesaj pe-acolo + ceasurile frumoase (Leonidas, Invicta, UG).

Invicta foloseste un Valjoux 22 (care pare usor modificat) caruia i-au adaugat sistemul (regulatorul) Incastar.
Eu am mai scris pe undeva pe aici despre Incastar. Ranfft spune f. clar "[Incastar is] The only large-scale produced regulator featuring a free oscillating hairspring. The end of the spring is fixed between two rollers, adjusting actually its length (photos at the bottom). No isochronism error by the gap between the regulator pins."

Cel mai frecvent am intalnit acest sistem de reglare a preciziei la Ernest Borel, la ceasurile automatice aplicat calibrelor Felsa (690, 692, 1560) dar si AS 1361 - pe care eu nu il am, dar il are Lucian Marcu [Cave/ Alfie], iar la ceasurile mecanice in calibrel precum ETA 1080, ETA 1090 & 1190, AS 1187, FHF 73.
De exemplu unul dintre cele mai rare/ cautate modele de la Ernest Borel este un automatic Kaleidoscope / Cocktail Incastar (am vazut unul singur pina acum).

Alte calibre echipate cu Incastar: Felsa 465, Felsa 693 (auto).

Alte companii care au folosit sistemul Incastar sunt cei de la Mido (familia de calibre automatice 607, 617, 916, 917 si cal. mecanic 707), Angelus (cal. 253, 254, 255, 256), Ollech + Wajs (FHF 72), Luga (FHF 72), Invicta (cal. 118, un derivat de ETA) si chrono (Valjoux 22 si 23).
Eventual pot reveni si cu poze.

Sistemul Incastar il regasim si in ceasuri cu grad de cronometru.

Corum si Orient au folosit un sistem similar intitulat "Triostat".

Scriam aici viewtopic.php?f=13&t=11591 despre asta (ca si catralin despre sistemul Incastar utilizat in AS 1361 car a ajuns la LM)
"La fel si o firma mai putin cunoscuta - Aristo - a folosit sistemul Incastar intr-un Valjoux 90 (full calendar).
Invicta au folosit si ei sistemul Incastar, dar nu am reusit sa identific calibrul.
Corum a utilizat un sistem similar, insa intitulat "Triostat", si am vazut 2 calibre echipate cu acest sistem: un Aurore-Villeret 423 si un ETA 2390."

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 10:15 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Achraf - multumesc pentru lectie - succint, la obiect ; informatii utile, gata "digerate"; de-ar fi toti profesorii/conf/asist/etc asa

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 10:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
"To achieve best precision rates, Mido used the Incastar system, which allows a free swinging hairspring without inprecise regulator pins. The effective length of the hairspring is set with the knob, which clamps the hairspring between two roles. Because of that, the beat synchronity has to be adjusted in a second step, too. Since this is a bit time-consuming, the interesting Incastar mechanism was not used in many consumer watches, but only in better watches." http://www.christophlorenz.de/watch/mov ... c.php?l=en

Mai multe despre Incastar aici:
http://forum.chronomania.net/mix_entry. ... 55470fe5a3

Invicta cal. 118 (ETA?)
Imagine
Invicta Valjoux 23
Imagine

Chronographe Suisse Landeron Incastar
Imagine

Waltham Incastar http://forums.watchuseek.com/f11/home-c ... 42123.html
Imagine

Angelus cal. 251 Incastar http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?t=35197
Imagine

FIDELIUS INCASTAR AS 1187 http://montresvintage.blogspot.com/2011 ... -1955.html
Imagine
Imagine

E. Borel AS 1187
Imagine

E. Borel FHF 73
Imagine

Incastar & Incabloc (Watch Bearing Model http://museumvictoria.com.au/collection ... abloc-1957)
Imagine

Orient Triostat http://nakahiro.parfait.ne.jp/moji2/aaa.html
Imagine
Imagine

Corum Triostat AV 423 http://uhrforum.de/schoene-alte-corum-z ... ion-t82737
Imagine
Imagine

Sper ca acum intelegem ca acest Invicta este deosebit.
Chiar daca Invicta nu a facut cine stie ce ceasuri, cu acest model (precum si cu chronograful automatic cu micro-rotor Heuer cal. 12 documentat aici http://www.timeclubromania.ro/ceasuri-j ... ing--heuer) A IESIT IN RANDUL LUMII!

Eu mi-as dori sa am un asemenea ceas in colectie ...

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 10:41 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
dayryad scrie:
Achraf - multumesc pentru lectie - succint, la obiect ; informatii utile, gata "digerate"; de-ar fi toti profesorii/conf/asist/etc asa


Multumesc Dorian!
Acum astept(am) contributia altor forumisti la Universal Geneve.

Eu si Cave am spus cate ceva despre acest mecanism (si implicit catralin).

Sa nu ne pierdem in detalii si sa cadem in capcanele intinse de altii, nicidecum de catre RAC!
Daca nu vrem sa-i raspundem / sa-l ajutam / sa incurajam o anumita practica pe care unii forumisti o dezavueaza, atunci ignorarea subiectului este ... cel mai economic mod de a-i spune "lasa-ne"!

Dar eu cred ca ne anima si altceva pe-aici ... nu? :wink: :mrgreen:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 11:46 
Reusita prezentarea incastar.
Gluma e gluma dar are un sambure de adevar si nu poate fi dusa la nesfarsit.
Userul Alfie a fost schimbat cu acordul lui Claudiu si se cunoaste asta,userul Cave a aparut deoarece userul/contul Cave a fost sters (motivele nu le inteleg dar m-am impacat cu situatia respectiva)
Am scris din ziua deschiderii noului cont cine este Cave si nu este necesar sa repetati numele meu real ,sunt sigur ca ati inteles motivatia .
Nu trebuie sa spuneti nici unde este Borelul respectiv ,este un cadou frumos si nu doresc sa discut asta la fel cum nu doreste nici prietenul de la care l-am primit.
Catralin a facut enorm in domeniul incastar aducand in atentia pasionatilor de la noi acest sistem.
A fost primul care a explicat clar originile si a adus lumina.
Daca doriti sa ignorati ca unul dintre moderatori minte si vinde unde pofteste va asociati cu el in zoaie.
Cativa dintre colegi au semnalat acest fapt si cred ca este o datorie sa se faca lumina in acest caz iar vinovatul daca este unul sa fie pedepsit.
Este intolerabil sa vedem asocierea dintre minciuna si calitatea de moderator.
Daca minciunile lui Zar au fost si sunt tolerate in continuare ,incerc sa inteleg, e ok macar respectivul mincinos nu minte pentru a vinde/isela.
Daca Rac este Bufon si tolerati asta inseama ca e bai mare....
Nu puteti acoperi minciuna cu informatii din moment ce ati ezitat sa faceti asta de la inceput.
Repet prezentarea incastar este de apreciat insa nu are legatura cu Invicta prezentat aici si in special cu modul in care a fost prezentat.
Am scris de la inceput ca este un Valjoux 22 cu Incastar,e bine ca ati reluat asta,sunt singurele informatii reale despre acest model.
Nu vreau sa ajung sa cred ca doriti sa acoperiti fapta colegului moderator (chiar si cu prezentari reusite) :wink:
Sper ca proprietarul va lua in sfarsit masurile cuvenite.
Contul meu Alfie a fost banat si ulterior sters in totalitate pentru mult mai putin.
Daca Rac este Bufon moderatorul si va ramane asa nu pot decat sa spun RUSINE celor care accepta.
Chiar toate sa le ignoram?De ce?
Creati un precedent care poate duce la pierderea ultimelor farame de calitate care au ramas aici. :x :cry: :cry:


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 12:02 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Achraf are dreptate - haideti sa ne ocupam de ceasuri.
In rest, decizia (motivata) va fi luata de proprietar; ceea ce este clar, utilizarea nejustificata de conturi "duble/triple/etc" nu este tolerata indiferent de posesor.
Revin cu scuze "publice" :
Pentru Cave - este vina mea in proportie de 100% - pe vremea cand "pilotam" vechea versiune de forum - ba curata antispam - zilnic radeam in jur de 200 conturi spam , ba rezolva erori , etc - din greseala eu am sters contul in zona utilizatori inactivi - utilizatori banati
Acum, este alta mancare de peste - o placere sa fii site admin (asta pana nu imi servesc baietii destepti inca o "bucurie" pe tava de gen flood , denyal of service, mysql error , etc- oricum ii am in vizor :twisted: )
Pot incerca sa iti restaurez contul - rog decizie !
PS. qui s'excuse, s'acuse :oops:

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 12:11 
Contul respectiv nu este functional.
Am incercat in repetate randuri sa il utilizez.
Am incercat si acum cateva secunde.
Nu merge
Incearca sa il reactivezi,chiar nu vreau sa fiu in aceeasi oala cu Rac :lol:


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 12:20 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Cave scrie:
Contul respectiv nu este functional.
Am incercat in repetate randuri sa il utilizez.
Am incercat si acum cateva secunde.
Nu merge
Incearca sa il reactivezi,chiar nu vreau sa fiu in aceeasi oala cu Rac :lol:

aveti pm

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Invicta Aur 18k !
MesajScris: 07 Ian 2012, 12:54 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Multumesc mult
Alfie reloaded
Merge
Cave poate fi sters

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România