Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 15:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
acum vin si eu cu o intrebare. daca tot vrei sa ii pui mineral, de ce limitezi doar la atat? de ce nu ii faci si filet la capacul spate si la carcasa, plus coronita pe filet?
cred ca frumusetea ceasurilor vintage, tocmai in asta consta, in aerul lor de un pic invechit, cu parfum de vremuri uitate, iar orice interventie de genul celei mentionate de tine, nu fac altceva decat sa ii strice aerul de vintage.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 17:18 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Ce vreti sa spuneti cu asta? Nu inteleg. Un geam zgariat din plastic ordinar si opac pune ceasul in valoare? Eu cred ca m am exprimat destul de serios ca nu vreau sa ii aduc schimbari majore de look asa ca ironiile dvs nu isi au rostul, maestre!
Tocmai de aceea cer pareri avizate ca sa "cern" ce e mai bine, dar sa pastrez nota vintage a ceasului.
Geamul cat mai transparent cred eu ca tocmai asta ar face. Ar permite admirarea cadranului si a limbilor aratatoare. Cred ca astea si carcasa dau nota ceasului si nu ecranul zgariat.
E doar o parere. A mea.
Mai astept si altele referitoare la schimbarea geamului.
Si oricum daca nu da bine pot oricand sa il schimb la loc,nu?
Pana nu incerc nu voi vedea cum da mai bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 19:16 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Cristalele bombate de obicei au o curbura destul de mica,existand posibilitatea-mare-ca secundarul sa atinga-blocheze-in cristal.
daca cristalul nu este suficient de bombat se poate chiar sa se rupa axul secundar.
In plus.montarea cristalului la o carcasa de aur este problematica si datorita faptului ca marginile cristalului sint slefuite si nu sta in rama,prinderea acestuia facandu-se cu lipici-recomandabil cu uscare la UV.
In plus,un cristal subtire-asa cum cere acest ceas-si suficient bombat pentru a face loc secundarului se sparge f.usor datorita conformatiei.

Succes! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 19:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Parerea mea este ca o sa arata ca si o Dacia 130 cu tunning si airbag.
Doar mecanismul si aratatoarele sunt originale, in rest totul este refacut.... Carcasa artizanala(am spus asta de la prima postare), cadranul refacut. Investitie mare nu prea merita facuta, mai ales daca ramane cadranul ala. Eu am destule ceasuri cu plexic si cu cristal mineral. Prefer plasticul, sa stiti. Un ceas din aur nu-l porti la intorsul fanului sau la muncile campului, nici la spart pereti. Plexicul nu o sa sufere la o purtare normala. Eventualele mici zgarieturi pot fi rectificate cu usurinta. Sau poate fi schimbat cu costuri infime. Nu acelasi lucru-l pot spune despre cristalul mineral, care daca-i lasi urme este cam greu sa le scoti. In plus cristalul se poate sparge mai usor decat un plexic. Plexicul mai poate prelua din socuri, daca ceasul cade cu cadranul in jos.
Eu asta as face ceasului: in primul rand alt cadran (cca. 40-50 lei), alt plexic (8-10 lei) si un service (cat te lasa inima :D ). Pe urma o aurire aratatoare si polish f. fin la carcasa (aprox. 60 lei). O curea cu cleme metalice... si gata.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 09 Feb 2012, 02:15 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Ok. Acum sunt convins cu ecranul. Adica sa nu pun de sticla. Dar as pune un ecran din plexi mai de calitate.
Razvy ce mi ai scris tu as fi vrut sa fac si eu de la inceput (vezi primul meu post). Ma rog mai putin cadranul despre care nu stiam ca nu este original. Dar decat sa iau unul intr o stare precum cel de la inceputul acestui topic prefer sa il las pe acesta care arata estetic foarte bine (nezgariat,patat).
Deci caut pe cineva care sa imi relizeze toate aceste lucrari expuse de dvs. (mai putin cureaua daca nu e posibil; cred ca m as descurca cu asta :lol: )
Multumesc inca o data pentru sugestii. Cred ca m am edificat!
Astept pm pentru "renovarea" acestui obiect. Cei care detin piesele si tehnologia nu ezitati sa ma contactati.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 09 Feb 2012, 13:52 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Buna ziua ati dat .... stiti continuarea. :)
Am cuiul in cap schimbatul cadranului acum. Dati mi va rog un sfat. Ce credeti despre cel din link? O fi in starea originala, neumblat la el? Mi se pare ciudat ca nu scrie "Swiss Made" la cifra 6.

http://ceasuridemana.ro/doxa-cadran-02_a58003.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 09 Feb 2012, 14:27 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
cadran "repictat" chiar grosolan


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 09 Feb 2012, 17:14 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Am interes. Asta arata mai decent. Ma las pagubas. Dupa 3 ore de cautat pe diverse site uri am gasit doar rebuturi (indoite, sterse, zgariate, vopsite total in negru, sterse cu acetona si aduse la luciu etc.). In niciun caz nu arata mai bine ca a mea..
In cazul in care are cineva cadran Doxa original in stare buna, rog sa posteze aici sau pm. Diametru cred ca 29mm.
Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România