Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Doxa aur 14K
MesajScris: 26 Ian 2012, 23:48 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2012, 19:35
Mesaje: 280
Localitate: Suceava
Astazi am vazut intr-o vitrina, la vanzare ceasul din fotografiile de mai jos. Cerea 2000 lei. Nu am de gand sa-l cumpar dar asa de curiozitate, e un pret corect?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine



Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 00:00 
Neconectat

Membru din: 07 Apr 2010, 01:42
Mesaje: 853
Ne spui si noua unde este vitrina aia? :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 00:03 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2010, 17:11
Mesaje: 213
Localitate: Ploiesti
Acasa,vezi reflexia in foto nr.3 :mrgreen:

_________________
Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 00:14 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Maxim 12 grame de aur...
Pretul corect este greu de spus , insa parerea mea este ca e mult .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 09:21 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
gherghin nicolae scrie:
Maxim 12 grame de aur...
Pretul corect este greu de spus , insa parerea mea este ca e mult .


+1 Nic, este prea mult (dar asta pentru cunoscatori!)
Eu cred ca un pret corect maxim ar fi 250 Euro. Nu cred ca sunt 12 g Au in acea carcasa Nic, ansele fiind goale.
Cel mai probabil mecanismul este unul comun - 1147 sau un 103, fara incabloc.
Este o parere, nu dati cu pietre!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 09:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Are cca. 10 grame ceasul. Eu zic ca ar face cca. 1200-1400 lei.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 23:34 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2012, 19:35
Mesaje: 280
Localitate: Suceava
Fotografia este intr-un mic atelier de reparatii ceasuri. Daca as fi avut ceasul acasa as fi prezentat poze cu interiorul, am fi putut vedea ce calibru este. Trecusem pe la atelierul respectiv sa duc un ceas Atlantic la reparat, tocmai am reusit sa-i rup arcul. Proprietara atelierului, o veche cunostinta, mi-a prezentat ceasul. Nu sunt interesat sa-l cumpar.
Priviti cu atentie cifrele 4, 6 8, 10, ce semne au in interior? Asa se aduna mizeria dupa zeci de ani sau proprietarul a facut cateva semne subtile sa-si recunoasa ceasul?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 27 Ian 2012, 23:53 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Mai curand presupun ca sunt urmele unei curatari grosolane in interiorului cifrelor, cu ceva nepotrivit ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 07 Feb 2012, 04:43 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Va salut si bun gasit tuturor!
Pentru a nu mai deschide un alt topic postez aici, avand in vedere ca am un model asemanator cu cel din topic.
Detin ca mostenire de familie acest Doxa Antimagnetique. Vreau sa precizez din start ca nu ma intereseaza sa il vand, deci nu de o evaluare am nevoie.

Imagine
Imagine

Ceasul este functional, insa nu il pot purta din 2 motive:
1. Ecranul protector este de plexiglas, inlocuit de tatal meu la o ceasornicarie. M ar interesa mult un geam de cristal. Se gaseste asa ceva? Am citit pe un topic ca a comandat cineva un asemenea ecran (am inteles ca vine cu un ciment de lipire la pachet).
Deci asta ma supara cel mai tare. Plexiglasul e oribil si nu il tin decat pentru a nu se depune praf pe cadran. Cadranul e destul de bine prezervat si plasticul ii ia din stralucire. Sa nu uit o dimensiune: are diametrul 34 mm.
2. Cureaua de piele care este si ea din alt film. Avand in vedere ca "telescoapele" sunt fixe nu am gasit (poate nici nu am cautat unde trebuia) o curea care sa puna in valoare ceasul. Mi a sarit in ochi o curea dintr o vanzare pe net. Cred ca nici aceasta nu e originala Doxa, dar mi a placut nota vintage. Adaug un link mai jos. Intre anse am masurat 21mm.
Deci va rog o indrumare pentru a achizitiona cele doua piese de schimb.
Link curea:
Imagine

Si inca ceva: m ar interesa o reaurire a limbilor si o curatare, ungere a mecanismului. Aici cred ca ma poate ajuta domnul Claudiu din cate am citit. Rog un pm pentru date de contact. Multumesc!
Daca are cineva informatii despre perioada de cand provine ceasul nu ezitati sa postati. Stiu ca ar fi fost binevenita si o poza cu mecanismul, insa nu m am bagat sa desfac capacul sa nu il zgarii.
Va multumesc anticipat si ma bucur ca existati!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 07 Feb 2012, 08:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Bine ai venit pe forum!
Nu pot decat sa ma bucur cand vad ca mai sunt persoane care citesc inainte de a poasta un nou topic. :D
Ceasul este frumos, purtabil. Cadranul pare sa fi fost rescris.. Cu un cadran original va puteam ajuta eu, insa acum 2 saptamani a plecat ultimul. Oricum... merita cautat alt cadran , daca acesta nu este original. Plexicul poate fi inlocuit la un ceasorncar cu altul nou, insa nu cred ca se gasesc cristalle cu asa profil...
Cureaua musai sa fie cu acelasi mod de prindere (acea piesa metalica), deoarece are telescoape fixe.
Carcasa nu stiu daca-i originala, eu as zice ca a fost facuta de un bijutier al vremii. O fotografie cu partea dinspre mecanism a capacului o sa fie sugestiva in acest sens. Carcasa, aratatoarele si indecsii pot fi cosmetizati la un bijutier.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 07 Feb 2012, 20:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Ma alatur la cele spuse de Razvan,adaugand ca acea curea care este prezentata poate fi adaptata carcasei. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 01:08 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Va multumesc pentru raspunsuri!
Inteleg asa:
1. Cadranul nu este original si a fost rescris? Adica unde scrie Doxa Antimagnetique? Ca banuiesc ca cifrele nu pot fi rescrise ca sunt metalice. Din cate stiu eu nu s a intervenit asupra cadranului. M am uitat atent si nu e zgariat. Nu ar fi lasat semne o eventuala interventie?
2. Geam din altceva decat plastic nu se gaseste? Nu poate nimeni procura cu niciun pret? Aici m as indoi. Oare nu este o intreaga piata in acest sens? Nu se fac si geamuri de cristal sau altceva asa cum se fac din plexic?
3. Cureaua trebuie sa fie cu prinderi metalice. Dar unde gasesc undeva sa pot alege dintr o gama mai mare de materiale, culori si modele? Dl Claudiu cea din poza am zarit o pe net la o licitatie. Nu o am eu concret. Inteleg de la dvs. ca pot lua o curea normala pentru telescoape, la latimea necesara si se adapteaza la telescoapele acestea fixe?
Va rog sa aveti rabdare avand in vedere ca sunt novice in domeniu.
Va multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 01:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Vopseaua de pe cadranul original a fost stearsa probabil cu o solutie care o dilueaza (gen acetona/diluant ).Apoi rescris antimagnetic si Doxa cu negru , probabil cu ceva gen rotring .
Geam din altceva decit plexic se gaseste insa nu se poate monta deoarece plexicul este curbat iar majoritatea geamurilor fie din sticla fie din cristal safir sint drepte . Acesta este motivul. Eventual sa intrebati la optica de vre-o lentila de ochelar din sticla de dimensiunea si curbura(nu trebuie sa atinga secundarul ) care va este necesara. Insa putin probabil sa existe...
Ansele , adica locurile unde ar trebui sa montati telescoape trebuiesc gaurite. Exact in locul unde are lipit acele sirmulite din aur. Aur + otelul din telescop rezulta uzura mare la aur.Si cu timpul este posibil sa pierdeti ceasul din cauza deformarii anselor.
Mai bine cautati curele (se gasesc , am si eu vreo 5-6 noi ) care se monteaza/prind altfel decit cele cu telescop. Poate fi o curea dintr-o singura bucata care trece dintr-o parte in alta , sau din doua bucati , cu o prindere cu clema din metal . Daca doriti pot sa postez o poza cu ce va trebuie dvs.
Nu se poate (decit relativ greu ) adapta o curea fabricata pentru telescoape .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 01:30 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2012, 16:19
Mesaje: 82
Localitate: Nord
Trebuie sa intelegeti ca si originalul geam tot plexi a fost,pe vremea aceea si marci de 100de ori mai scumpe foloseau uneori tot "plastic"...iar sticlele(mineral,safir) deobicei nu sunt chiar asa bombate.Curele trebuie cautate(si vazute live)de exemplu la ceasornicari(buni)ei va vor ajuta si cu montarea lor :wink: .
Bafta!

Edit:Pardon,m-am bagat si eu,dar vad ca itre timp ati primit raspunsul...

_________________
Dealer:Appella,Tissot,Orient,Casio(Baraka,Furrer Jacot,Breguet,Breitling,Bulova,Corum,Hublot,Longines,Omega)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Doxa aur 14K
MesajScris: 08 Feb 2012, 01:36 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2012, 14:51
Mesaje: 18
Poate m am exprimat eu gresit. Nu vreau sa montez telescoape normale. Nu vreau sa aduc modificari majore "de modernizare" acestui ceas. Ma intereseaza o curea care sa il puna in valoare si sa se potriveasca pe telescopul fix. Daca aveti ceva la dimensiune va rog sa postati modele ( asta daca nu deranjaza pe cineva).
Si al doilea lucru pe care vreau sa il schimb ( de fapt primul) este ecranul. Inteleg ca nici cel original nu a fost de sticla?
Am prins o speranta cand am citit topicul din link ul de mai jos unde userul cccornel scria ca a cumparat un ecran din cristal.
viewtopic.php?f=13&t=7289&start=75


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România