Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 20:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 22 Mar 2012, 23:13 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2012, 21:03
Mesaje: 33
Ultima achizitie un Longines cu seria 12806321. Din cate am citit pe forum mecanismul este foarte bun si totodata rar. Daca imi puteti spune mai multe...
Pentru data fabricatiei voi da un mail la Longines sa vad ce imi spun ei.
Imagine
Imagine
Pozele au fost facute la ceasornicar in repezeala, scuze pentru backround (cora)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 22 Mar 2012, 23:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Are cal. 30L. Nu e rar, un mecanism bun dar absolut comun, nu are nimic deosebit. Se intalneste inclusiv la gama Flagship si altele. :wink:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 22 Mar 2012, 23:40 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Zar scrie:
Are cal. 30L. Nu e rar, un mecanism bun dar absolut comun, nu are nimic deosebit. Se intalneste inclusiv la gama Flagship si altele. :wink:


Zar, te contrazic un pic ... mai ales ca frumusetea sta in ochii privitorului, nu?
30L nu este un mecanism comun. Pe undeva pe un forum a fost declarat cel mai frumos mecanism facut de Longines ...
Poate ca s-a exagerat un pic, dar este un mecanism mai mult decat comun la Longines.

Sabinx - felicitari pentru ceas, sa-l porti sanatos!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 26 Mar 2012, 21:49 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2012, 21:03
Mesaje: 33
update info:

The serial number 12’806’321 identifies a watch in stainless steel with the reference 8888.

It is fitted with a Longines manufacture caliber 30L that was first produced in 1955.

It was invoiced to Messrs.’ U.V.B., that were for many years our agent for Eastern Europe, on the 01.12.1965.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 20:22 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2012, 21:03
Mesaje: 33
salutare. ceasul beneficiaza incepand de azi de o curea nou nouta. Am mai observat ceva si anume faptul ca se intoarce f f greu. Mai am si alte ceasuri dar nici unul nu se intoarce asa de greu. Nu stiu ce sa zic. Ceasornicarul mi-a zis ca asa este acest model insa imi vine greu sa cred asta. Ma dor degetele cand il intorc. Pareri...?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Anumite ceasuri se armeaza mai greu,daca are autonomie corecta (suficienta)nu este nici o problema te vei obisnui . :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 22:37 
Neconectat

Membru din: 22 Iun 2010, 11:46
Mesaje: 280
Localitate: Urziceni - Bucuresti & retur
sabinx scrie:
Ma dor degetele cand il intorc. Pareri...?


Se poate incerca o ascutire a striatiilor remontorului (dintilor) cu o pila triunghiulara foarte fina si rezultatele vor fi mult imbunatatite.
Binenteles la un ceasornicar,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 22:40 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2012, 21:03
Mesaje: 33
totodata caut un cadran nou, sau daca nu macar sa fie in stare mai buna decat cel pe care il am acum. este ok si acesta insa daca se poate mai bine de ce nu? sau poate o restaurare a acestuia.... de ce nu?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 22:43 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Un super compressor se intoarce intr-adevar greu dar acesta care nu e nici macar "waterproof" nu ar avea motiv. Am mai vazut ceasuri vintage care au fost atat de viguros intoarse (in ciuda rezistentei intampinate) incat li s-au rupt dintii pinioanelor de armare.
In concluzie: daca nu a fost servisat; fuga la service, daca a fost; fuga la alt ceasornicar ptr. a vedea ce spune. Ar mai fi posibil sa i se fi montat o coroana noua (ceea ce ar explica rezistenta la armare) dar asta trebuie verificat.
PS.
striurile coroanei sunt ok, se vede in poza,iar explicatii de gen "asa se intoarce asta" nu sunt convingatoare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 22:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Cadran nou? greu de gasit mai bun ca acesta,,,de refacut , cred ca mai mult "strici"decat sa repari.Parerea mea.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 22:58 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2012, 21:03
Mesaje: 33
traba sta asa - ceasul este achizitionat de la ceasornicarul meu, acelasi la care am dus peste 30 de c esuri si care mi le-a rezolvat. teoretic acest ceas a fost servisat acum 1 an. acum treaba sta asa: fie ceasul are o piesa schimbata si de aceea merge greu iar ceasornicarul nu vrea sa recunoasca asta (asta ar fi urata pt ca il consideram prieten) fie manuta mea o fi prea usoara pentru a-l intoarce...cam greu de crezut. Nu stiu ce sa zic...trebuie sa vad la cine il duc pentru o alta parere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 31 Mar 2012, 23:42 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
E usor de lamurit; trebuie scos mecanismul din carcasa si armat. Daca merge usor, rezistenta se datoreaza unei coroane prea stranse pe tubul carcasei si se poate lasa asa. Daca si scos merge greu atunci nu e bine. Toata manopera dureaza sub 5 minute si poate fi executata de orice ceasornicar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 09 Apr 2012, 21:41 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2012, 21:03
Mesaje: 33
Alex Clej, multumesc. Am verificat singur dupa instructiunile date de tine. E ok. Cand l-am scos din carcasa mergea foarte bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Longines 1964 (cred)
MesajScris: 09 Apr 2012, 22:35 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
E bine ca e asa. De-abia nu intra umezeala si praful pe langa coroana. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România