Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 01:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 27 Aug 2012, 18:28 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Cheita se gaseste originala.In caz contrar se poate confectiona exact ca si originala,este destul de simplu nu necesita mare stiinta.
De fapt in principiu ceasul se poate pune la punct,inclusiv coroana se gaseste,chiar daca nu originala pentru inceput,dar in timp se poate gasi si aceasta.
Personal as polisha ccarcasa,ar iesi f.frumos.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 17:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2012, 10:22
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Am terminat prima faza, CARCASA.
Iata diferenta intre ce a fost si cum arata acum.

Imagine

Imagine

Urmeaza restul cat de curand.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 17:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Cromata sau polisata ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 17:59 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nu vreau sa te superi,dar polish-ul nu trebuia sa toceasca muchiile ceasului,este cam nereusit polishul.Toate muchiile au pierdut forma,au devenit rotunjite.Dar este ok in ansamblu.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 18:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2012, 10:22
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
gherghin nicolae scrie:
Cromata sau polisata ?


Carcasa era cromata. Nu se putea decat sa respect originalul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2012, 10:22
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Nu vreau sa te superi,dar polish-ul nu trebuia sa toceasca muchiile ceasului,este cam nereusit polishul.Toate muchiile au pierdut forma,au devenit rotunjite.Dar este ok in ansamblu.


Carcasa a fost cromata. Din poze par rotunjite, am avut si eu, dar nu asa este in realitate. Toate loviturile au fost la nivelul stratului de crom care a fost curatat, am verificat dupa ce a fost inlaturat cromul si am mers mai departe. Nu este nici o diferenta de spatiu variabila, intre carcasa si rama geamului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 18:28 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Amator1 scrie:
Carcasa a fost cromata.

De cand se cromeaza inoxul????? :lol: Claudiu are perfecta dreptate. Slefuind carcasa in halul asta ati redus valoarea ceasului cu 25-30%.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2012, 10:22
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Alex Clej scrie:
Amator1 scrie:
Carcasa a fost cromata.

De cand se cromeaza inoxul????? :lol: Claudiu are perfecta dreptate. Slefuind carcasa in halul asta ati redus valoarea ceasului cu 25-30%.


Carcasa nu este din inox. Doar capacul cu seria este din otel si acela se va polisa.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 19:42 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
Amator1 scrie:
Alex Clej scrie:
Amator1 scrie:
Carcasa a fost cromata.

De cand se cromeaza inoxul????? :lol: Claudiu are perfecta dreptate. Slefuind carcasa in halul asta ati redus valoarea ceasului cu 25-30%.


Carcasa nu este din inox. Doar capacul cu seria este din otel si acela se va polisa.



Sunteti absolut sigur ca doar capacul este din otel?
Si eu cred ca este din otel toata carcasa si motivele ar fi urmatoarele:

-IWC a fost, si este, un producator din liga inalta si ca urmare au produs ceasuri destul de scumpe, au folosit carcase din materiale pretioase sau otel. Motivul pentru care nu au folosit carcase cromate a fost ca erau considerate de calitate inferioara si destinate ceasurilor, nu neaparat ieftine, dar mai "de baza". Carcasele din otel erau in sine destul de scumpe, otelul fiind mai greu de prelucrat.

-de obicei la ceasurile placate cu capacul din otel pe capac este marcat Steel Back tocmai pentru a diferentia ca doar capacul este din otel. La ceasurile cu carcasa din otel marcajul Back lipseste.

-la nivelul zgarieturilor adanci din zona cheitei nu se vede materialul de baza. Cromul are tendinta de a se "ciobi" in cazul unor zgarieturi atat de adanci lasand vizibil materialul de baza. Fiind amator de ceasuri vintage mi-au trecut prin mana cateva zeci de ceasuri avand carcase cromate si intodeauna in cazul unor asemenea zgarieturi materialul de baza este vizibil.

Am avut un ceas care a fost recromat si cel care a facut lucrarea a cromat inclusiv capacul din otel. Din aceasta experienta pot spune ca, pe termen lung, cromul pe otel nu este o combinatie buna.

Imi pare rau dar nici mie nu imi place cum a iesit carcasa, cum a spus Claudiu au disparut muchiile ascutite care dadeau farmec carcasei. Cum a spus si Alex Clej valoarea ceasului s-a diminuat considerabil dupa interventia asupra carcase, dar inteleg ca este un ceas cu o valoare sentimentala, pe care intentionati sa il pastrati deci daca dumneavoastra sunteti multumit restul nu mai conteaza. Pe viitor va recomand sa lasati asemenea lucrari pe mana unor ceasornicari profesionisti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 09 Sep 2012, 20:53 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Nu va impacientati . Eu cred ca s-a facut o recromare peste inox. De ce scriu asta ? Pentru ca niciodata nu am vazut alt tip de carcasa care a echipat ceasurile IWC decit din Inox sau aur . Si nici nu cred sa fi existat din alt material . Ca dovada , postez si eu o carcasa a unui ceas de-al meu , difera calibrul insa , al meu are 89 , dar carcasa pare la fel . Si nu cred sa fi gasit cineva alta carcasa sa o schimbe , de-a lungul anilor , cu una identica la forma cu a unui IWC . Nu de mult , am adaptat si eu o carcasa de la un ceas Pobeda , pentru alt IWC cumparat de pe forum , si care nu avea carcasa originala . Nici asta nu este originala (cea care am adaptat-o) , insa este galbena , in ton cu fosta carcasa originala . Insa nu seamana deloc la forma . Pe cind cea a IWC-ului prezentat de dl. Amator 1 pare identica (daca nu chiar este ) cu a mea . Priviti :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 10 Oct 2012, 21:08 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Un exemplu de refacere:
inainte
Imagine
si dupa:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 10 Oct 2012, 23:34 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Sunt curios sa-l intreb pe colegul Amator1:
-Polisarea si lustruirea ati facut-o Dv. personal? A iesit bine, ca suprafete prelucrate iar in gaura pentru tija remontoarului a mai ramas pasta de lustruit.
-Ati cromat totusi carcasa? Unde, la ce firma, caci cromarea presupune o linie de bai de galvanizare ce nu si le poate permite oricine. Din cate stiu, un operator priceput de la galvanizare nu ar accepta sa cromeze inox - caci carcasa este din inox - asta ar complica procesul de galvanizare. In general, o cromare peste inox este inutila, caci inoxul are propria sa valoare cand este lustruit corect.
Deci: este inox lustruit, sau cromat?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 11 Oct 2012, 02:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2012, 10:22
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Waisler scrie:
Sunt curios sa-l intreb pe colegul Amator1:
-Polisarea si lustruirea ati facut-o Dv. personal? A iesit bine, ca suprafete prelucrate iar in gaura pentru tija remontoarului a mai ramas pasta de lustruit.
-Ati cromat totusi carcasa? Unde, la ce firma, caci cromarea presupune o linie de bai de galvanizare ce nu si le poate permite oricine. Din cate stiu, un operator priceput de la galvanizare nu ar accepta sa cromeze inox - caci carcasa este din inox - asta ar complica procesul de galvanizare. In general, o cromare peste inox este inutila, caci inoxul are propria sa valoare cand este lustruit corect.
Deci: este inox lustruit, sau cromat?


Carcasa ceasului meu (cal. 83), NU ESTE DIN INOX. Din INOX este doar capacul din spate, care nu a fost cromat. Acesta urmeaza sa fie lustruit usor. Din aceasta cauza carcasa trebuia curatata de vechiul crom prin polishare , de asemeni suprafetele care au iesit un pic rotunjite s-au datorat faptului ca zgarieturile erau foarte adanci , iar eu am preferat sa dispara. Dupa cromaj, intr-adevar a fost lustruit.
Deci carcasa si rama geamului sunt dintr-un aliaj ce a fost cromat si lustruit, tratament identic cu cel original.
Toata operatiunea a fost facuta de o societate din Moara Vlasiei. Sper ca in maxim 10 zile sa fie gata si restul ceasului.
Ceasul prezentat in poze de "gherghin nicolae", este cal 89 si are carcasa din INOX. Stiu asta deoarece am si eu un IWC cal 89, dar este in stare impecabila (cu certificat de garantie, cutia, saculetul de panza), ceas primit cadou de la tatal meu cand an intrat la facultate in 1974, dar pe care l-am purtat de maxim 100 de ori pana acum. El l-a achizitionat cand m-am nascut(1955). Acest ceas cat si cel reconditionat imi sunt amintiri placute si de aceea nu am raspuns celor care au considerat ca am pierdut din valoarea ceasului prin proasta reconditionare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vreau sa reconditionez un IWC
MesajScris: 11 Oct 2012, 18:33 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nu este proasta reconditionarea,cred ca nu am fost bine inteles.Am spus ca muchiile au fost rotunjite,in mod normal trebuia sa ramana asa cum au fost.Daca carcasa nu este Inox asa cum spui,atunci intr-adevar este greu de tinut muchiile,si o spun din experienta,caci am cromat multe carcase.
Dar eu inca sunt nedumerit legat de faptul ca carcasa nu este din Inox.
Sincer nu am stiinta ca IWC sa fi facut carcase din alt material decat Inox-exceptie fac carcasele de aur.
Daca vreun coleg are stiinta ca IWC sa fi facut carcase cromate,va rog sa-mi dati si mie referinte.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România