Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 07:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 11 Iul 2013, 21:25 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
Buna tuturor,

pentru un Omega din anii '60 ce calibru/calibre ar fi de dorit? Am gasit 2xx 3xx, 5xx, 6xx, 10xx etc. Nu as sti ce sa aleg decat cautand dupa un anume calibru pe net dar si asta nu mi-ar spune foarte mult dincolo de esteticul si acel "ceva" al ceasului.

Un pret "corect"? Stiu ca depinde foarte mult de stare etc ... Majoritatea se vand intre 100-500 EUR. Am vazut insa si cu 2000 ...

Aspect estetic - ce ar fi mai bine: aur? aurit? otel? Dincolo de preferinta gust...

Si un ultim gand-dilema: sa dai aprox 3-400 EUR pe un Omega din '65 sa zicem (criterii ca mai sus) sau mai degraba pe un ... (inlocuiti voi cu echivalent modern nou sau second) automatic sau quartz, elvetian/japonez/rusesc etc...

Paranteza - mi-au placut si cateva Glasshutte (Spezimatic) si Girrard Perregaux (Gyromatic) tot anii 60-70, in aceeasi gama de pret.

Cum stau fata de Omega?

Multumesc de pareri si sfaturi,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 11 Iul 2013, 23:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Interesant subiect insa complex raspuns ...
Ar trebui analizat pe rind sa zicem fiecare gama de calibre , asa cum ati specificat dvs mai sus . Apoi sa vedem cam care ar fi punctele lor vulnerabile ...sa zicem ,,calciiul lui Achile " a fiecarei gama .Apoi cistigatorul dintre acele calibre , eventual comparat cu un calibru modern , evident tot mecanic . Pentru ca daca vorbim de oricare Quartz ...chiar si cel de 15 lei (adica ordinar , dintr-un ceas no-name ) ar fi cistigator din punct de vedere al preciziei !!!
As incerca o analiza a fiecarui mecanism (gama de mecanisme ) insa nu-s ceasornicar si posibil defectiunile intilnite de mine doar la ceasurile care-mi apartin , sa nu fie elocvente , insa stiu totusi unde se produce o uzura anormal de mare .
Daca incerc sa analizez eu aceste calibre , posibil voi fi criticat de alti colegi si ...nu as dori acest lucru .
Posibil sa ma ajute Claudiu sau alti colegi care au avut sau au ceasuri cu defecte si au incercat ei sa depisteze piesa defecta ?
Oricum greu de facut o astfel de statistica , insa incerc . Vedem ce rezultat obtinem ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 11 Iul 2013, 23:45 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Nu doresc multe postari , insa pina am editat mesajul anterior , mi-a expirat timpul ...si nu am reusit sa reeditez .
Asa ca :

Un raspuns la comparatia materialului carcasei :
Aur (daca va permiteti si va place ) sau otel . Variantele intermediare , placare , combinare(adica aur+otel ) intilnit mai ales la bezel , nu recomand .
De asemenea obligatoriu aspect impecabil al cadranului . Combinat cu cele doua variante ale carcasei , ceasul obtinut o sa fie valoros . Aurul se uzeaza mai usor , mai ales daca este purtat zilnic , insa e un metal nobil , iar la revinzare un lucru cel putin este cert . O sa obtineti rapid (pe loc) cel putin valoarea aurului ...
Referitor la pretul platit ...aici este de analizat, de cautat, de comparat diversele piete ...in fine , o intreaga filozofie , pe care va las dvs placerea de a o savura , initiind un alt topic sa zicem cu titlul : Merita acest ceas suma : (eu stiu cu cit o sa-l gasiti dvs.)

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 12 Iul 2013, 01:09 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
Prea multe intrebari si prea nespecifice ca sa putem da un raspuns complet si corect. Ar fi prea mult de povestit, voi incerca sa va raspund un pic din limitatele mele cunostiinte.

polbr scrie:
pentru un Omega din anii '60 ce calibru/calibre ar fi de dorit? Am gasit 2xx 3xx, 5xx, 6xx, 10xx etc. Nu as sti ce sa aleg decat cautand dupa un anume calibru pe net dar si asta nu mi-ar spune foarte mult dincolo de esteticul si acel "ceva" al ceasului.


Toate calibrele sunt bune, eu va recomand pentru armare manuala familia 26x si la automatice 56x. Calibre legendare, foarte fiabile si piese disponibile din plin. Evitati 10xx desi modelele ulterioare au fost ok. Nu uitati ca mecanismul este secundar, in primul rand trebuie sa va placa ceasul si pe urma va interesati de mecanism.

polbr scrie:
Un pret "corect"? Stiu ca depinde foarte mult de stare etc ... Majoritatea se vand intre 100-500 EUR. Am vazut insa si cu 2000 ...


Nu exista pret "corect", exista doar pretul pe care sunteti dispus sa il dati.Eu va recomand sa cumparati ceasul aflat in starea cea mai buna desi poate vi se pare ca platiti in plus.
Depinde si pentru ce doriti ceasul. Daca doriti pentru colectie sau ca investitie puteti sa platiti mai mult, cu siguranta o sa va recuperati banii mai tarziu, ceasurile vintage (mai ales cele in conditie buna) sunt din ce in ce mai rare si mai cautate.

polbr scrie:
Aspect estetic - ce ar fi mai bine: aur? aurit? otel? Dincolo de preferinta gust...


Aur. Daca nu va place alegeti otel. Evitati aurit decat daca este in strat de 80 de microni si carcasa este in conditie buna.

polbr scrie:
Si un ultim gand-dilema: sa dai aprox 3-400 EUR pe un Omega din '65 sa zicem (criterii ca mai sus) sau mai degraba pe un ... (inlocuiti voi cu echivalent modern nou sau second) automatic sau quartz, elvetian/japonez/rusesc etc...


Depinde de cum intentionati sa il utilizati si de tinuta dumneavoastra. Ceasurile vintage sunt mai mici, mai elegante si mult mai fragile decat ceasurile contemporane, foarte fiabile si rezistente. Desigur ca asta este un raspuns general si foarte vag, dar alt tip nu va pot oferi pana nu comparam specific 2 ceasuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 12 Iul 2013, 01:21 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
polbr scrie:
Paranteza - mi-au placut si cateva Glasshutte (Spezimatic) si Girrard Perregaux (Gyromatic) tot anii 60-70, in aceeasi gama de pret.

Cum stau fata de Omega?


In general stau mai prost. Din nou trebuie sa comparam specific 2 ceasuri. Conditia ceasurilor este si ea foarte importanta in comparatie. Un Gyromatic in conditie excelenta poate valora mai mult decat un Omega in conditie mediocra. Spezimatic-ul este sub Omega (exceptie putand fi o varianta in aur destul de greu de gasit).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 12 Iul 2013, 13:39 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
Multumesc pentru sfaturi,

Ca sinteza pentru raspunsuri:

- ceasul il cumpar pentru purtat la tinuta "dress" insa nu zilnic;
- cu siguranta trebuie sa imi placa - nu il iau pentru brand - imi place de ex un Constellation Chronometer cu cal. 561, dar si un Geneve cu cal. 601. Si altele... :P
- pretul "corect" - pentru mine e mai degraba un indicator si o "limita" :lol:

Si ca sa complic si mai mult, mi-au mai placut:

- doua Zenith: Sporto cal 126 din 1951 si cal 2572PC din 1975 ambele pe otel
- Longines Flagship Automatic 750 Gold Kaliber 345 din 1966 pe aur 18k


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 12 Iul 2013, 14:27 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2009, 20:31
Mesaje: 443
Localitate: Targu Mures/Petrosani
Luati-l pe cel care va place cel mai mult si este in starea cea mai buna. Tehnic toate sunt ceasuri cu nume mare, mecanisme fiabile si usor de servisat.
Personal as alege Longines Flagship urmat de Constellation si Seamaster. In acea era Longines era la nivelul Omega, unii spun ca erau chiar mai sus in ce priveste automaticele si preturile sunt inca mai mici fata de un Omega echivalent. http://forums.watchuseek.com/f295/longines-vintage-automatics-474281.html
Uitati-va si la Universal Geneve. Un Shadow este un ceas elegant fantastic.

In afara banilor alocati pentru cumpararea ceasului trebuie sa luati in calcul si cheltuielile pentru servisarea profesionista a ceasului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 15 Iul 2013, 22:36 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
Multumesc pentru toate parerile si sfaturile,

Castigatorul e: Omega Constellation Automatic Chromometer cal. 561 anii 60.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 18 Iul 2013, 16:57 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
polbr scrie:
Multumesc pentru toate parerile si sfaturile,

Castigatorul e: Omega Constellation Automatic Chromometer cal. 561 anii 60.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

nr. serial 17455955


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 18 Iul 2013, 18:56 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
sa-l porti cu placere! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 18 Iul 2013, 19:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Felicitari! Arata si este fabulos.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 18 Iul 2013, 20:58 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 18 Iul 2013, 22:31 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Felicitari polbr!

Un ceas deosebit, in stare excelenta.
Sa-l stapanesti sanatos. Poate ne faci si o scurta prezentare.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Omega vintage... ce calibru?
MesajScris: 19 Iul 2013, 22:45 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
valentin1234 scrie:
Felicitari polbr!

Un ceas deosebit, in stare excelenta.
Sa-l stapanesti sanatos. Poate ne faci si o scurta prezentare.


Multumesc!

Inca n-a sosit :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Aug 2013, 11:48 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2013, 07:34
Mesaje: 213
A ajuns Omega, a si stat putin pe mana!

Inainte sa va las sa vedeti cateva poze "fara Photoshop" (inca nu a ajuns la camasa cu maneca lungacum ii sta bine :-)), ce am aflat eu si ce m-a atras la acest ceas, ceea ce a determinat decizia de cumparare:

- gama "Constellation" de referinta pentru Omega, poarta pe spatele carcasei in relief stilizat observatorul din Geneva - la modelele "gold cap" cum am eu, Observatorul e in aur 14k pe carcasa SS
- surprinzator (sau nu?) pentru cunoscatori, ceasurile vintage din gama Constellation sunt mult mai apreciate decat cele din aceeasi gama din zilele noastre
- descrierea originala "14k gold bezel, gold capped lugs and SS case, deluxe dial, gold hands and hour markers, dauphine hands"
- model si mecanism foarte apreciat, cu variante pe aur, (carcasa, cadran, indecsi etc.)
- precizie foarte buna, grad cronometru
- "ceasul lui Elvis" un Constellation pe cadran negru
- in zilele noastre un calibru destul de usor de intretinut si reparat
- pret competitiv la o eventuala revanzare.

Imagine
image upload

Imagine
screenshot capture

Imagine
image hosting over 2mb

Ce imi place mie la el, dupa putina purtare:

- faptul ca e un "vintage" din 1960 si are un aer "timeless" totusi
- aspect foarte elegant, fin si discret - totala contradictie cu alte ceasuri moderne detinute chiar din gama "dress" - am ajuns la concluzia ca un adevarat ceas elegant e de aceste dimensiuni si aspect (desi citisem asta si aici pe forum :-)
- inainte sa vad acest model pe net si apoi pe mana, nu eram fan "dual tone" insa acum mi se pare foarte reusita asocierea intre aurul bezelului si efigiei observatorului, alaturi de otelul carcasei. Poate ca si "patina"aurului e "de vina".

Intrebari legate de purtare/intetinere:

- fiind automatic, nu trebuie tras, corect? decat la "prima purtare"
- daca va avea "timp de odihna" trebuie tras periodic (?) sau efectiv inainte de o noua purtare?
- interval estimativ de service? unde?... asta stiu deja :-)

Revin si cu poza "la cravata"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: cnd şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România