Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 23:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: colectie interesanta?
MesajScris: 12 Aug 2013, 16:08 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Poate se invredniceste vreun baimarean sa ne prezinte colectia muzeului local:
http://adevarul.ro/locale/baia-mare/fot ... index.html
Ar fi mai interesant decat vanatul virgulelor si postatul de comentarii inutile :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: colectie interesanta?
MesajScris: 12 Aug 2013, 22:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Interesanta - da; inedita - nu prea.
Am auzit de aceasta parte a Muzeului Judetean de Istorie doar de putin timp, citind (si participand ulterior) despre noaptea muzeelor. Colectie frumusica pentru necunoscatori, numarul mare de ceasuri este format in mare majoritate din ceasuri cu cuc, pendule, cateva ceasuri de buzunar (multe ar trece neobservate pe sectiunea de evaluari). Piesele de rezistenta pot fi numarate pe degetele de la o mana. Cel putin cu imaginea asta am ramas eu, posibil si datorita orei inaintate la care am facut vizita (intre 24 si 1).
Mult mai interesanta este partea de arheologie a muzeului, pe care o voi prezenta intr-un topic pe o sectiune dedicata.
Pe aceasta sectiune mai vroiam sa deschid un subiect ceva mai interesant, dedicat ceasurilor sovietice, menit sa mai lamureasca atat noii veniti pe forum cat si pe cei ce-si doresc o lectura interersanta. M-am lovit insa de 2 probleme: lipsa de aport din partea membrilor (mai ales ca o parte din iubitorii ceasurilor sovietice/rusesti au cam disparut de pe aici) cumulata cu defectarea HDD-ului si pierderea datelor (o parte din ceasuri au fost vandute intre timp).
Cand timpul o sa-mi permita, o sa refac subiectul pierdut.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: colectie interesanta?
MesajScris: 12 Aug 2013, 22:35 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
razvyy scrie:
Mult mai interesanta este partea de arheologie a muzeului, pe care o voi prezenta intr-un topic pe o sectiune dedicata.

Cu siguranta va fi mult mai interesanta decat multe din temele in derulare la "cafenea"!
Personal astept prezentarea cu mult interes.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România