Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 07:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Emarten chronograph
MesajScris: 28 Feb 2015, 20:45 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
Azi am dat peste el, carcasa prezinta ceva uzura..

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 03 Mar 2015, 10:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Incognito82 scrie:
Azi am dat peste el, carcasa prezinta ceva uzura..
mg]

Sunt frumoase amandoua, sa le purtati sanatos ! Tot mai multi spun: " ...am dat peste el..." 8) numai eu nu " dau " peste nimic :lol: :(

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 03 Mar 2015, 19:43 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
O sa dai domnule stai linistit :) , dar trebuie sa mergi probabil mai mult pe jos pentru a intreba cat mai multi batranei ce mai au de "aruncat" de prin casa. Evident ca acum nu toti vor avea ceva (majoritatea au) dar noi nu prezentem ioncredere ptr ei :mrgreen: fiind tinerei si abordandu-i pe strada...intr-un mod cel putin dubios...dar totul este sa incerci..
Azi de exemplu am dat peste un Lip frantuzesc tounneau case cu mecanism T18 din anii '35-'40 intr-o stare de parca a fost fabricat ieri....platind suma de 10 ron ( nici un pachet de tigari ). Voi pune foto in curand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 03 Mar 2015, 20:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Incognito82 scrie:
....platind suma de 10 ron ( nici un pachet de tigari ). Voi pune foto in curand.

Va dau 15 acuma ! :lol: Trimit curierul dupa el ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 12:40 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
:D da Bodgane...da-mi adresa printr-un pm si ti-l trimit :twisted:
Glumeam :lol: :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Noi 2013, 11:30
Mesaje: 524
Localitate: Baia Mare
Apropos de cele discutate mai sus,am o oarecare nelamurire (probabil doar pe privat voi primi raspunsuri)

Am fost la muzeul ceasului in Baia Mare (practic este o cladire ce apartine de muzeul de istorie si arheologie pt cei interesati ce sunt din acelasi oras cu mine) si o doamna foarte draguta mi-a spus ca cel ce a donat cel mai considerabil, si nu numai el, au inceput colectii "grele" umbland prin sate si intreband batranii daca au ceasuri de vanzare (si probabil si alte articole vechi)

Nelamurirea mea este: sunt printre noi colegi care au practicat asa ceva? Desi lucrez cu oameni de peste 11 ani,parca am o retinere sa umblu pe sate si sa bat din usa in usa,dar....pentru o colectie pe care mi-o doresc, cred ca as face sacrificiul asta de a iesi din zona de confort (respectiv cumparaturi de pe net)

Orice raspuns este bine venit.

_________________
Inainte de a fi intelept si batran trebuie sa fii tanar si naiv
Nu aduce anul ce aduce clipa
Lucrurile bune se intampla celor ce au rabdare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 14:35 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
Eu sincer ii abordez pe strada...unii zambesc...altii nu te baga in seama...depinde de om..
Am gasit multe ceasuri bune si valoroase in acest mod luate la un pret derizoriu. Trebuie incercat orice... in fond nu ai nimic de pierdut :wink:
Cine stie ce are vreun tataie prin lucrurile lui prafuite... cel mai interesant este cand iti spune " flacau parca am ceva da vechi tare...cu 2 cadrane din alea mici in ceas "...deja adrenalina iti urca dubios de repede si "te aprinzi"...Nu mai spun cand gasesti vreun chronograph sau altceva ce senzatie este...nu pot sa o descriu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 15:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Incognito82 scrie:
Am gasit multe ceasuri bune si valoroase in acest mod luate la un pret derizoriu. Trebuie incercat orice... in fond nu ai nimic de pierdut :wink:


Si bunul simt unde e? aaa, ai explicat in propozitia imediat urmatoare, e pierdut.
A pacali un batran (sau un om, in general) nu e un lucru cu care sa te mandresti :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 17:35 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
daca ii oferi o suma de bani nu inseamna ca pacalesti pe nimeni...si nu se mandreste nimeni cu asta..cred ca nu ai inteles substratul...e vorba de senzatia pe care o resimti cand observi un obiect...
Sau tu ii spui..."domnule e prea putin..este mult mai valoros acest ceas si simt ca va pacalesc daca va platesc asa putin"...
Tu oferi suma...daca este de acord sau nu este problema vanzatorului...chiar daca il vinde prea ieftin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 20:52 
Neconectat

Membru din: 06 Iul 2013, 01:35
Mesaje: 512
Incognito82 scrie:
daca ii oferi o suma de bani nu inseamna ca pacalesti pe nimeni...si nu se mandreste nimeni cu asta..cred ca nu ai inteles substratul...e vorba de senzatia pe care o resimti cand observi un obiect...
Sau tu ii spui..."domnule e prea putin..este mult mai valoros acest ceas si simt ca va pacalesc daca va platesc asa putin"...
Tu oferi suma...daca este de acord sau nu este problema vanzatorului...chiar daca il vinde prea ieftin.

Dar ,,senzatia,, aia numita moralitate unde-o fi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Emarten chronograph
MesajScris: 05 Mar 2015, 21:04 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
Deci este imoral să cumperi obiecte ieftine cunoscãnd faptul că valorează mai mult în opinia voastră...moraliștii...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România