Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 16:45 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Despre ceas nu cunosc nimic, ce va pot spune este ca am cautat peste tot de o luna de zile
si caut mereu dar am ajuns la concluzia ca este un ceas -Unicat-poate sa ma insel, doarece
sant incepator intrale ceasurilor. Rugamintea mea catre cei cunoscatori este : cateva detalii
despre ceasul respectiv, pentru care va multumesc mult.
Nicola56.


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 17:14 
Neconectat

Membru din: 18 Mar 2008, 10:31
Mesaje: 175
Localitate: Cluj-Napoca
http://www.ceasuridemana.ro/titus-geneve_a210785.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Regele Carol al II-lea purta un ceas similar, nu-mi amintesc unde am citit.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 17:47 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Titus ?
Nu cred ca avea o ieftineala din asta Regele Carol !!! :lol: :lol: :lol:

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 17:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Iefteneala??
Hmmm, in perioada interbelica leul era cat ceasaful, mon cher. :wink: :D
Ps.Aveau romanii bone frantuzoaice, eheeee...

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 18:15 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Nu purta Regele asa ceva !
La asta m-am referit.Nu la faptul ca romanii aveau sau nu bani, si nici la preturile solicitate de Nicola .
Daca ar fi fost un mecanism interesant , da , posibil sa merite pretul cerut...

Imagine

Sau cel putin aur...

Imagine

Nici amantele lui nu-si puteau permite sa-i cumpere asa ceva si sa-i dea cadou...avea totusi un anumit rang , nu ?

Imagine

In fine, ceasul e pus la vinzare.
Probabil se doreste o ,,crestere " artificiala a pretului, lucru care nu-i neobisnuit pe aici pe forum.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Ce istorie tristă ipotetica ar avea ceasul dacă ar fi sa credem ce scrie în topic: ceas unicat, probabil purtat de o față încoronată ajuns la un fost lăutar semidoct....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 21:55 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Multumesc tuturor pentru amabilitate si pentru raspunsurile date, dar la cat cunosc eu, continui
sa cred ca este rar, la fel ca si acest cronograf. Eu ca incepator ( necunoscator ) ce sa cred
cand nu gasesc aceste modele de ceasuri, sau dumneavoastra ce credeti, nu faptul ca au ajuns la
mine ( un lautar ).Duminica seara o sa pun niste poze cu un U. Nardin -Locle & Geneve
11 Bulp Des -Italiens. Paris ( de buzunar ) asta scrie pe cadran, iar pe capac scrie-11 Boulevard
60911 -U Nardin -5 Grampiuri ( medaliat ) daca tot la mine ajunge, eu sant bucuros, vam spus
eu nu sant colectionar, din asta traesc,( nu mie rusine so spun) prin mine aceste ceasuri si alte obiecte ajung in colectiile D-stra.
Stima si respect.


Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 22:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Dl. Nicola, ceva rar nu e neaparat ceva scump. Valoarea unui lucru este data intr-adevar de cat este de rar DAR in stransa legatura si cu cat este de cautat acel lucru. Aveam acum cativa ani o furculita cu svastica pe ea, credeam ca valoreaza o avere insa nu a fost asa, prin urmare am dat-o cadou.
Sunt sute si mii de ceasuri despre care u se gasesc informatii pe internet, firme mici disparute in negura vremii, acest lucru nu le face scumpe.
Chestia cu UNICAT suna a denkhan de pe cdm, omul ala e belea in felul cum descrie ceasurile: "Este un ceas exclusivist, fiind fabricat in anul 1980 pentru uz exclusiv militar si a echipat exclusiv cadre militare din conducerea gherilelor anticomuniste provenite din garda nationala a lui Anastasio Somosa in Nicaragua.Aceste gherile au fost sprijinite de Statele Unite ale Americii cu fonduri obtinute din profitul vinzarilor de armament catre Iran,prin intermediul CIA." :lol: :lol:

Cat despre ceasul de buzunar, asemanatoare, dar cu contor la 5 minute sunt cronografe pentru regatta (yachting timer), si al dvs. poate cronometra o actiune ce necesita 4 minute, sau care trebuia efectuata la fiecare 4 minute. Este rar dar nu extraordinar de complicat sau..e mai mare misterul decat valoarea.

http://www.regatta-yachttimers.com/unca ... opwatches/

PS: nu am zis cu rautate ca sunteti lautar, fiecare cu ce l-a inzestrat Bunul Dumnezeu, povestea ce reiese din descrieri mi s-a parut foarte amuzanta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 23:00 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Eu aici am cont pe ceasornicar.ro in baza regulamentului public expus,pe care il respect
astazi si la infinit.
Nu am cerut niciodata evaluari de preturi, ci doar identificari si eventual pozitionari ca marca,
raritate si colectibilitate,decand am crescut mare fie cu acordeonul, monedele vechi sau
ceasurile mi-am facut singur preturile si asta intentionez s-o fac si de aici inainte.

Stima si respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 03 Mar 2015, 23:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
De acord, fiecare isi face preturile .
Insa intreb atunci ce rost au astfel de intrebari...identificari ...sau alte discutii de genul acesta ?
Daca pretul se stie si nu conteaza pentru a fi localizat oarecum mai exact pe eBay sau pe alte site-uri, atunci categoric si raspunsurile noastre sint cam degeaba.

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 04 Mar 2015, 00:20 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Nic pot sa te cred pina la un punct, iar acel punct va fi in momentul in care o s-ami pui
10-20 de lincuri cu un astfel de ceas postat la vanzare, carcasa si mecanism identic.
Doar atunci cu siguranta i-mi voi retrage calificativele de ceas unicat sau foarte rar pe care
le-am scris in descriere. Ne aflam in aceeas stare de incertitudine cu cronograful din pozele
prezentate, singura certitudine oferita prin amabilitatea lui Alexvintage si in rest ne aflam
intr-un neant absolut, probabil nu ca ar fi un mecanism sau un ceas necunoscut ci pentru
ca probabil ceasornicar.ro prin moderatori si vocile sale autorizate nu doresc sa se pronunte din motive pentru mine necunoscute. Intotdeauna am fost recunoscator pentru orice fel de informatie
legata de orice fel de ceas, eftin sau scump,domeniul orologer este pasionant si pentru cunoscatori si pentru novici. Va multumesc pentru raspunsurile, prezente si viitoare si va salut cu respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 04 Mar 2015, 02:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mai 2008, 11:11
Mesaje: 1548
Localitate: Tg-jiu
Raspundeti intrebarilor, daca nu puteti atunci va ramane tacerea, insa vad ca va e cam greu domnilor Nic.Gherghin si Gabi1. La misto si cu rautate poate oricine, chiar si Nicola, insa vad ca el va trateaza cu " stima si respect ". Intelegeti ?
PS: Bogdan Zait macar a fost sincer si pe alocuri chiar respectuos, ceea ce chiar ii face cinste. Oricum teoria lui despre raritate si valoare e corecta si de luat in seama de Nicola si nu numai.

_________________
Mihai P.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 04 Mar 2015, 02:25 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Mihai , cu mishto-ul eventual Gabi1...
Eu chiar din primul post i-am raspuns cit se poate de serios.
Drept dovada i-am si postat niste poze cu ceva rar...
Pe Gabi , personal l-am mai banat odata. Insa nu-i forumul meu ...si nu eu am ridicat sanctiunea, pe care acu ceva vreme am luat-o , vis a vis de calitatea raspunsurilor.
In fine , daca mai continua in acest sens, cu postari aiurea care la rindul lor genereaza alte postari sau raspunsuri la postari aiurea, voi fi nevoit (si Gabi stie ca nu glumesc ) sa ne spunem din nou la revedere.

Revenind la ceasul sublim despre care se solicita citeva rinduri...
Nu-i vorba ca nu se vrea, nu se stie sau alte astfel de presupuneri ale diversilor utilizatori (aici nu-i vorba acum numai despre ceasul lui Nicola ...) , insa de multe ori nu prea ai ce sa scrii.
Daca mecanismul este mediocru sau submediocru , e normal sa nu fie des gasit pe net. Nu vad cine sau de ce sa mai fi scris cite ceva pe net.Dar va invit sa cautati sa zicem mecanisme rare Omega. Veti fi uimiti sa vedeti cit de multe se pot scrie despre vre-un mecanism sau ceas rarisim. Sau Rolex , sau alte mari firme.
Stiu, e greu de suportat astfel de raspunsuri, insa dupa cum stiti nu toti oamenii apar pe Wikipedia, nu-i asa ? Oare de ce ?
Simplu , nu au fost atit de importanti incit sa se scrie ceva despre ei .
Firma Titus exista pe firmamentul istoriei , si costa doar un click:

http://en.wikipedia.org/wiki/Solvil_et_Titus

insa cind scopul se vede cit se poate de clar, explicatiile nu au sens .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Titus Geneve ( curvex )
MesajScris: 04 Mar 2015, 03:30 
Neconectat

Membru din: 22 Apr 2014, 14:09
Mesaje: 1336
Care dintre noi, cumpara un ceas din targ si nu e curios sa vada cat
costa ceasul respectiv? M-am uitat pe ceasuridemana.ro, nimic, pe OLX nimic,
ma uit pe Google gasesc un ceas identic, unde scrie -retail price-3,300 $,- sale
price -2,475 $, caut incontinuare pe ebay. com, unde gasesc 3 ceasuri identice cu al
meu ( Tag Heuer Aquaracer -WAF 1320 ) la -3,917 $,- 2,235 $ -1,875 $, intrebarea mea
este: un cunoscator sau un necunoscator ca mine, oare ce concluzie trage ?
Lam pus la vanzare cu 3,500 lei, ma suna cineva s-mi zice: pe ce ceri 3,500 lei? habar nu ai de ceasuri. Nu mam suparat ( 31 de ani de lautarie sant obisnuit cu tot felul de oameni ) oare
cu ce am gresit, sau care suma era corect sa o cer? Asta ma face sa intreb despre ceasuri.
Multumesc tuturor.
Stima si respect.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România