Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 13:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CHINA MADE.....in China.....
MesajScris: 20 Apr 2023, 12:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3137
Localitate: Dublin
Inca un Timex - postat datorita mecanismului Sea-Gull, identic cu cel din MK1 Field de mai sus!
Care mecanism...asa mic mic cum e el....trebuie spus ca merge si nu e rau deloc.....se poate regla
usor si o data reglat acolo ramane....cel putin pana nu mai ramane...acolo!
Faimosul, mult cautatul si indragitul (de unii) Marlin Mechanical......in varianta aurie rozalie...care...
cu tot snobismul/scepticismul meu....trebuie sa recunosc ca are un farmec aparte:

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CHINA MADE.....in China.....
MesajScris: 20 Apr 2023, 13:58 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
valentin1234 scrie:
Ca si concluzie...cu sau fara nervi la stomac.....imi vine foarte greu sa nu compar acest ceas cu...de exemplu..
ce produce Hamilton in gama homage militar....la preturi de 8-10 ori mai mari.....fara sa ma intreb...ca Tzanca
Uraganul: "oare se merita, chiar se merita?"


Daca ma intrebai acum cateva luni iti ziceam un "Nu" raspicat si iti tranteam usa in nas!

Pana intr-o zi cand nu mai retin unde am dat pe youtube de "rolex milsub" si mi-a picat cu tronc felul cu arata. Uite asa am ajuns la un San Martin, si dupa cateva vizionari pe youtube am zis sa comand. De pierdut mare lucru nu aveam ce pierde, pe la 200 si un pic de euro cu tot cu taxe de import. Mai exact de aici https://watchdives.com/collections/san- ... edition-v2

L-am primit de aproape 3 saptamani si e pe mana in fiecare zi de dimineata pana seara. De mecanism nu zic ca stiti toti, NH35 dar ajustat (zic ei). Calitate ce sa zic, buna spre foarte buna, probabil comparativ cu elvetiene la pret de x 4. Nu e copie 100% dupa original - so asta imi place! Finisat foarte bine - m-am uitat cu lupa si nu am vazut fir de praf pe cadran sau pe manose. Bratara+claspul sunt de milioane, nu am ce sa compar decat cu Strapcode, si asta e infinit mai usoara si confortabila (da stiu, sunt unii care tb sa simta greutatea altfel nu e ce trebe. nu e cazul).
In rest QA tot pe acolo ca si ceasurile mele de 1000+, un Laco Pro si un Damasko DS 30 (care amandoua au plecat inapoi la service in prima saptamana pentru probleme vizible de QA). Asta e perfect in afara de secundar care are ceva pete pe varf, dar vizible doar la lupa (spre deosebire de Damasko!). Am zis hai sa vad ce zic baietii de unde am cumparat, le-am trimis poze si le-am zis ca nu trimit ceasul in China, e prea ieftin sa imi bat capul, dar daca ei imi trimi un secundar gratis atunci e primit doamne-ajuta! Am primit mail dupa cateva zile ca urmeaza sa imi trimita secundar nou lol!

Ca si concluzie, chinezii sunt pe val, desi nu stiu daca Seiko o sa se simta vreodata amenintat, pentru ca brand... Urmatorul pas la chinezi e sa vina cu design-uri in house, dar n-am mari sperante. Dar atata vreme cat fac "homajuri" de calitate, da-i sa sune...

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CHINA MADE.....in China.....
MesajScris: 20 Apr 2023, 14:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3137
Localitate: Dublin
Citat:
Daca ma intrebai acum cateva luni iti ziceam un "Nu" raspicat si iti tranteam usa in nas!


Exact! Scopul acestui topic e in primul rand acela de a incuraja gandirea critica....de a recunoaste valoarea acolo
unde ea exista.....dar si de a intelege mecanismul valoare+marketing care ne face de atatea ori sa cumparam
din impuls, fara a pierde o secunda cu.....analiza comparata si....obiectiva :cry:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CHINA MADE.....in China.....
MesajScris: 21 Apr 2023, 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Imagine
Acesta este ceasul chinezesc pe care eu il port cu drag. Dupa cativa ani de putrare (nu constanta) reuseste sa fie la fel de precis ca orice ceas cu pretentii. Pare ca aici ori ai noroc ori nu. Oricum ceasul dupa parerea mea proletara e o mica bijuterie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CHINA MADE.....in China.....
MesajScris: 22 Apr 2023, 17:53 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Daca reusec sa-mi fac putin timp,am sa va pun niste poze cu ceea ce inseamna pentru mine mecanisme China...
asta pentru ca vad ca multi asociaza un ceas fabricat cu o carcasa importata din China si un mecanism NH cu un ceas China.
Pentru mine,un ceas China,inseamna un mecanism china 100%, adica din gama ST de exemplu....carcasa,,,poate fi din aur...tot China ramane.
Asta pentru ca ,eu fiind ceasornicar,cand vine cineva sa repar un ceas,repar in principal mecanismul,nu carcasa. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: CHINA MADE.....in China.....
MesajScris: 23 Apr 2023, 11:25 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3137
Localitate: Dublin
heimdalg scrie:
Pare ca aici ori ai noroc ori nu.


Asa este, exact ca la - in special - Seiko!

Sea-Gull "Tangente": +20s/zi....cum a venit asa a plecat!

Timex MK1: +20s/zi......+10s/zi dupa reglaj....evident ceasornicarul si-a dat ochii peste cap cand i-am spus Timex,
dupa ce a vazut mecanismul s-a mai imblanzit....20 de rubine.....alea alea...

Timex Marlin Mechanical 34mm: +15s/saptamana (mecanism identic MK1).....ceea ce evident e un mare noroc.....dar e!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România