Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 11:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 27 Iun 2023, 16:52 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Asa as fi crezut si eu, initial, stiam ca mecanismul 8L35 este de la Grand Seiko doar undressed, dar am aflat ca nu ...?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Stiu Seba ca esti fan!
Eu pe sh as lua un Breitling....dar numai full box.
Elabore la sellita sau eta inseamna rotorul finisat si antishoc mai bun fata de basic. Oricum. Am spus ca nu as lua vreunul dintre cele doua. E drept ca sh la 9000 ar merge Seiko mm300. Nou nu face. Chiar nu face. Il trage in jos mecanismul.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 18:42 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Este pe canalul lui Bruce Williams prezentarea modelului, inclusiv imagini cu mecanismul ceasului desfăcut de ceasornicar. Mecanismul nu beneficiază de reglajele de precizie ale unui GS, în schimb arata foarte bine finisat. Sa nu își închipuie cineva ca este ceva în genul mecanismelor nefinisate Eta sau Sellita puse în brandurile low entry.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 18:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Foarte multi oameni au "luat teapa" cu acest Seiko si nu se mai invata mine, uite aici un thread pe WUS cu cati oameni a tepuit Seiko inca de acum 11 ani: https://www.watchuseek.com/threads/offi ... ad.631149/ :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2023, 00:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Ii felicit pe posesori! Chiar daca sunt multi si fericiti eu am pus ceasul la mana, m-am uitat atent la el, am citit si pe net si a dat cu virgula. Virgula Seiko. Mai scump, mai prost!
Nu dati banii pe prostii! Luati bomboane la copii!

Atentie! Si la ceasuri, vezi cat cunosti! Nu cunosti? Nu vezi!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iun 2023, 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Fiecare are preferintele lui si e normal. Vehementa tradeaza insa alte neajunsuri...
Eu cred ca din start comparatia este gresita, sunt ceasuri foarte diferite, la bugete diferite. Nu prea e corect sa le compari. Vorbim de Squale de 1000 de euro, care este excelent la banii acestia si o comparatie corecta ar fi cu alte branduri care sunt in zona de 1000-2000 de Euro: Doxa, Oris, Aquastar, Nivada, Ollech&Wajs, Certina PH500 etc
Daca vorbim de Seiko, o comparatie corecta ar fi cu acesta:
https://www.seikowatches.com/global-en/ ... x/spb143j1

Seiko MM300 este un ceas de 3000 - 4000 de Euro. Aici e alta batalie, aici avem Tudor&co, cu totul alt nivel de ceasuri. Ca sa nu mai zic ca poti lua un Seamaster putin purtat sau de ce nu un Breitling.
Mai trebuie luat in calcul si cum te simti cu acel ceas. MM300 este destul mare si greu, dar daca iti place e un ceas foarte capabil, evident.

Legat de Squale, la modelul COSC fata de cel clasic primesti in plus: mecanism COSC, indici cadran aplicati, bezel ceramic, finisaj carcasa brushed+polished, o curea mai buna, o alta cutie. Tu stii daca merita sau nu sa platesti 700 de Euro pentru astea. Pentru comparatie poti lua in calcul ca la acest nivel de pret concurenta inseamna Oris 65 si Doxa 600t.

Singurul sfat pe care eu consider ca pot sa il dau este cumpara ce iti place.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2023, 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Parerea mea - MM 300 sau : Breitling, Omega, Longines, Doxa.
Squale, Tudor, Oris, Certina, Nivada etc. sunt scumpe pt. ce oferă si nu sunt nume puternice. Cati dintre cei care nu sunt pasionati au auzit de ele ca marci ? Extrem de putini ... În caz ca te plictisești și vrei sa vinzi, le vei da mai greu și în mare pierdere.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2023, 19:30 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Este vorba si de buget, versusu-ul era intre un second hand MM300 sau un Squale COSC nou nout - ar fi cam in acelasi buget.

Cu tot respectul, nu am vazut nici un diver misto de la Longines, Oris, Doxa etc. (Brelitling/Omega ies din buget si second hand).

Squale imi place (clean, lizibil, apealing to me ca si design, versatil la curele - imi place sa le schimb, nu-mi plac bratarile metalice ) si are si o istorie in diving.
MM300 imi place, iarasi, f misto, nu stiu cat de usor/greu este de servisat avand carcasa monoquque si unde as putea sa-i ajustez precizia mecanismului 8L35 (in Romania), daca ar fi cazul?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2023, 20:02 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Luminova la Squale e mult sub Panerai-ul meu din 99. Deasemenea eu nu as plati mai mult de 700 euro pe un Sellita fie el si Cosc. De ce nu Squale sh? Am avut unul ca nou( non cosc) si l-am dat destul de greu cu 600 euro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Iul 2023, 20:08 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Exista Panerai in buget de ~ 2000 EUR?
Daca este aproape de ce ofera Seiko, este ok pt mine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iul 2023, 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
De ocazie îl poți găsi la orice preț, asa cum eu am intalnit Rolex Datejust la 800 E dar nu m-a interesat (comun, mic, anii '80, obosit, geam plastic). Oricum la 2000 E doar un Panerai comun cu Unitas (fără data, armare manuala, secundar mic), cele in-house depășesc cu mult bugetul. Dar nu sunt comparabile, fiind din clase și concepte diferite. Panerai model ieftin este gândit simplist, pentru utilitate practica nu ca să impresioneze. Evident Seiko oferă cu mult mai mult ...

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 04 Iul 2023, 12:07, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Iul 2023, 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Daca stau bine si ma gandesc, poti lua si Longines Legend Diver. E un ceas elegant care tine temeinic la apa. Ceri un discount si il iei nou cu garantie 5 ani. Ai si 72 ore pwrr dar si siliciu antimagnetic.
Mergi macar si il pune pe mana.
Daca nu te gadila atunci i_ati Seiko-ul vietii si ne spui si noua daca pe termen mediu il tii.
In bugetul tau poti gasi si un Breitling superocean care e diver de diver. Sh. Modele din anii 2000 foarte ochioase in opinia mea. Problema e sa il gasesti ingrijit si fara probleme. Daca e intretinut, ai cias.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România