Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 22:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Iun 2023, 18:10 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Am si eu o framantare, poate ma puteti ajuta (in acelasi buget ~ 2000 Eur unul second altul nou).

Ce ati alege intre:
- Seiko MM300
- mecanism Seiko 8L35 (de la Grand Seiko)
- second: ~ 9000 lei
- Imagine

sau

- Sqaule 1521 COSC (certified)
- mecanism Sellita SW 200-1
- nou ~ 9000 Lei
- Imagine

sau varianta mai ieftina
- Squale 1521 Classic ( fara COSC)
- nou ~ 5000 Lei
- Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 18:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Squale fara COSC!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 18:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Strict in situatia asta ...as alege Seiko. Ceasul este foarte apreciat de cei care il au iar mecanismul este bun. Bratara e ok dar nu ceva stelar. Mecanismul Nu este din seria Grand Seiko. Este o treapta sub dar peste gama Presage-Sumo. Carcasa este deosebita, monococa, comod.
Squale. Este dragut, varianta cosc este de luat in seama, lizibil si preferabil daca nu iti place un ceas greu si echipat cu bratara. Un Sellita Sw200-1 cosc grade va merge impecabil, peste 8L de la Seiko.
La Squale Cosc imi displace ca nu are punct de fosfor pe bezel. Banuiesc ca la cel cosc bezelul e ceramic si tot ce se vede cu alb e fosforecent.
Tu alegi. Asta e parerea mea, azi!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 18:42 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Multumesc pentru opinii.

Da, asta nu-mi era clar, daca acel COSC conteaza asa mult la Sellita.
Dar daca este peste 8L35 - as merge atunci pe Squale 1521 COSC (da, are bezelul ceramic tot iluminat, cel clasic nu are).

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 18:52 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
@Rubin: La Squale ambele bezel(e).....e ceramice :roll:

Poate ne explici si noua (mai ales mie)...in ciuda diferentelor de materiale (hair spring s.a.m.d.)....importante desigur,
dar nu atat de importante.....cu cat de multa usurinta ai scoate DIN PROPRIUL BUZUNAR.....800 de euro in plus pentru
varianta COSC fata de Elabore?!? :idea: Si mai ales cum ti-ai justifica tie diferenta asta de pret :|

Despre acel Seiko....niciun cuvant.....

Mercic bocu8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 19:07 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Legat de bezel, doar la COSC este iluminat, la cel clasic, nu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Drag tovaras si pretin Valentin!
Daca ar fi strict dupa mine, nu as lua vreun model din cele pentru care a inceput topicul.
Seiko Sm 300 e un ceas discutabil in opinia mea, ma deranjeaza gapul dintre geam si marginea interioara a bezelului iar bratara e tehnic si estetic sub capul ceasului asa cum e si la GS! Cataramele din tabla ambutisata la 3500eur pret de lista, brand Seiko, imi dau puternic cu virgula. Mecanismul 8L35 e la +15-10sec/d.
Am citit pe sait la Seiko. Cica e mai precis pentru ca are 4 spite la balans de parca Eta 2824 merge praf pentru ca are 3! Serios? Oare cine sunt clientii Seiko de scriu tampeniile astea!!!!?
Oricare Eta 2824, banal, il bate in viata reala. Testat! Garantat!
Squale eu nu as lua. Nu imi plac macaronarii si povestile lor, nu zic ca e urat dar pentru mine personal nu are valoare ca ceas. Are valoare de utilizare. Adica isi face treaba, arata ora, ca un Casio, Citize sau Seiko. Bun. Atat.
Cosc sau nu. Depinde. Diferenta de 800 eur poate fi partial justificata Doar daca mecanismul Sellita este chiar un Sw200-1 cosc din constructie. Adica: finisaje si materiale!
De ce zic asta? Tissot si Certina vand ceasuri Cosc care au mecanisme powermatic banale sau cu silicium pe care Nu le finiseaza, nu le doteaza cu par sau balans tip cosc Dar le testeaza si pentru ca se incadreaza, voila! Cosc!
Ai prins ideea?
Dar eu nu stiu cum procedeaza Squale!
Am avut Sinn. In Sinn la 1300 eur pret de lista nu aveam o sellita chioara ci una top garde care mergea in parametri cosc.
In modelul de 1000eur poate fi cel mai ieftin Sw-1 cum e in Frederic C!
Daca in cel cosc este un Sw200-1 top cosc si finisat, l-as alege pe acela! Va bate Seiko la popou!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2023, 20:57 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Sincer ca si design, nu am gasit alte divere sa imi placa (in acest buget). M-am uitat la Longines Hydroconquest, Oris Aquis, Doxa Sub , Tissot Seastar, gama Certina DS, gama Mido Ocean, Sinn design iar, nu imi place defel.

Dar daca veti alte sugestii in acest buget (2000EUR, mai putin cele de mai sus) va rog sa-mi spuneti.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 07:55 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
A doua intrebare ar fi daca se merita diferenta de 800EUR intre un Squalte classic cu Sellita SW 200-1 (fara OSC) si un Squale cu COSC (Sellita SW 200-1).?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 09:41 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
La 1000 de euro, Squale e best buy.....cu mecanism Elabore!
La 1800 de euro.....e foarte scump.....E o moda acum sa certifice mecanismele Sellita si sa ceara
cam dublu pe ceas, toata lumea o face, chiar si micro brandurile!

Ca ordin de marime....cand Mido oferea modele cu 2824 COSC.....unul "normal" costa 500 de euro
iar varianta COSC cam 600-650.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 11:32 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Hey, Valentin, ce inseamna mecanism Elabore? (pe site-ul squale este mentionat caliber Sellita SW 200-1).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 11:46 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
dinoc scrie:
Hey, Valentin, ce inseamna mecanism Elabore? (pe site-ul squale este mentionat caliber Sellita SW 200-1).


Adica reglat in 3 pozitii si cu antisoc Incabloc. Este un grad de finisare mediu, intre Standard si Top/COSC.
Totusi, suficient de bun ca ceasul sa fie precis si fiabil....De la Swatch Group de exemplu....Mido si Hamilton folosesc Elabore..
ca sa-ti faci o idee.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 11:51 
Neconectat

Membru din: 26 Mar 2023, 19:04
Mesaje: 26
Multumesc pentru explicatii, inteleg ca acest Sellita SW 200-1 este unul Elabore?

Din ce am cautat pe net:
"4 Grades of SW200-1:

Just like the ETA calibre 2824-2, there are four grades of the SW200-1 movement:

Standard – adjusted in two positions; accuracy of +/-12 sec/day up to +/- 30 sec/day
Special (Elabore) – adjusted in three positions; accuracy of +/-7 sec/day up to +/- 20 sec/day
Premium (Top) – adjusted in five positions; accuracy of +/-4 sec/day up to +/- 15 sec/day
Chronometer – COSC criteria

"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 12:04 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
DA, este Elabore:

https://www.seriouswatches.com/collecti ... 1521cl-nmt

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Iun 2023, 15:30 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Mai oameni buni, nu vă supărați, cum puteți sa recomandați Squale sau Mido în detrimentul MM300?
Ca unul care a deținut modelul respectiv vă asigur că este peste orice la un buget de +/- 4000 E.
Părerea mea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România