Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 07:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Minerva
MesajScris: 26 Iul 2009, 18:40 
Salut.

Am dat peste un ceas Minerva care a apartinut lui bunica-miu, Am citit istoria firmei... dar nu reusesc sa gasesc anul de productie sau modelul, de fapt nu gasesc pe net absolut nici o poza cu el, cel mai apropiat model de el pe care l-am gasit este "1940 German Air Force Cronograph" Am atasat si cateva poze, as fii recunoscator daca ma poate ajuta cineva.

Imagine
Imagine
Imagine


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 26 Iul 2009, 18:45 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
he he he, ce ai tu aici pare o mica comoara!
Ce a fost bunicul tau?
montana chiar stie mai mult legat de acest subiect!

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 26 Iul 2009, 20:49 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Bun venit Stefan!
Cum bine zice priam, ...o comoara!
Ceasul prezentat de tine este un cronograf 30 minute din anii 1940-1950.
Este "leit" cu cel prezentat in Wristwatches | Brunner, Pfeiffer-Belli cu descrierea:
"Split-seconds chronograph, 1950s, 3-function button at 2 o'clock, 30 minute counter, Valjoux cal.55 17 2/3''' movement." .
Am mai facut referire la acest cronograf in topicul "Militari cu ceasuri la mana ..." (link) unde in pag. 1 (spre final) veti gasi si un detaliu al imaginii ceasului din cartea mentionata.
Discutia despre Minerva in topicul citat este mai lunga si veti gasi detalii interesante despre posibilitatea ca astfel de ceasuri sa fi fost in dotarea pilotilor militari romani in WW2.
Din pacate n-am reusit inca sa documentez aceasta afirmatie si in consecinta luati-o la nivel de speculatie.

Despre istoria Minerva unde chronografele au avut un loc aparte puteti gasi deasemenea informatii interesante in topicul dedicat din aceasta sectiune - MINERVA | Montres de Precision unde veti regasi ceasul si intr-o alta mentiune (asa cum ati precizat si Dvs.) ca fiind "German Air Force chronograph - 1940".

Personal consider prezenta in perioada WW2, in Romania, a unui astfel de ceas ca datorata pilotilor militari germani ce au activat pe teritoriul nostru.
Nu am nici cele mai mici indicii ca fiind achizitionate de autoritatile militare romane, ceasul fiind cu destule argumente posibil militar.

Felicitari pentru ceas! In masura in care este posibil ne-ar placea sa vedem si o imagine a mecanismului - presupus Valjoux cal. 55 (link Mr. Ranfft).
Este un ceas special care merita toata atentia si eventuale interventii doar la personal super-calificat.
Din punctul meu de vedere este superba si curea ceasului (atat cat se vede din ea) pentru care personal mi-ar placea sa vad ceva detalii.
Deasemenea in cazul unor astfel de ceasuri importanta este si "istoria" ceasului. Unde, cine si cum l-a achizitionat devin detalii importante.
Un ceas superb!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 27 Iul 2009, 00:29 
Multumesc.

Ma batea gandul sa il duc la un ceasornicar luni, dar ceva ma facut sa caut cate ceva despre el si se pare ca bine am facut.
Din nefericire limba secundarului e inghetata precum si limba cadranului din partea dreapta iar cureaua e roasa, taiata? in partea cataramei, adica lipseste catarama, si eu sunt oarecum fascinat de capsa cu plumb :)
Cat despre istoria lui (lucru care ma intereseaza la fel de mult) am fost pus intr-o postura cu multe necunoscute, initial am crezut ca a fost al bunicului pana m-am consultat cu maica-mea care mi-a spus ca nu mai stie de unde provine exact. Din ce stiu despre istoria familiei poate sa provina doar din doua parti: 1. bunicul din partea mamei care a fost pe front in ww2 in armata romana si 2. bunica din partea tatalui care la vremea respectiva se afla in Campina intr-o casa ocupata de germani, germani care sau retras foarte rapid din cauza rusilor lasand in urma vreo 2 cufere cu diverse lucruri (ce stiu sigur ramas de acolo e un tablou) restul sa pierdut cu trecerea timpului...
As fii fericit sa pot sa ofer niste poze si cu mecanismul, dar nu sunt in masura sa il deschid, cum ai spus "personal super calificat" dar sunt de acord sa il inspecteze cineva si sa facem cateva poze cu el (nu am nici un fel de valenta cu ceasornicaria, fotograf ca specie :) )


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 28 Iul 2009, 18:49 
Mi-am luat inima in dinti de curiozitate, m-am inarmat cu multa atentie si m-am incumetat sa il desfac cu multa grije. Din cate am constatat sunt cateva mici diferente fata de mecanismul specificat de dumneavastra iar pe capac sunt gravate mai multe revizii.


Imagine
Imagine


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 28 Iul 2009, 21:46 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
...imaginile cu mecanismul sunt o "veste buna"!
E mult mai aproape de Valjoux 71 si insemneaza ca este 1940, sau mai devreme!
Sunt sigur ca intre colegii cu experienta cineva va identifica mecanismul, cu precizie!
* * *
Mecanismul arata foarte bine! Va recomand sa trimiteti ceasul la Claudiu!
Bineinteles ca nu e singura optiune dar sunt sigur ca stie cum un astfel de ceas se poate "intoarce la viata" fara a-i fi afectate caracteristicile originale.
La acest ceas eu in afara de o revizie si conservare a mecanismului nu i-as face nimic. Absolut nimic, ...cadran, carcasa, curea!
Deja cineva a incercat sa re-vitalizeze indicatoarele!
Pur si simplu l-as lasa exact asa cum este, functional!
Decizia este insa la Dvs.!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 28 Iul 2009, 22:05 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
sigur functioneaza cronograful? mie mi se pare ca lipseste o roata care trebuia sa fie prinsa de axul rotii secundare si surubul care fixeaza roata coloana.

coincidenta sau nu, in acest moment port un cronograf marca Angelus care are un mecanism asemanator.

Imagine

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 28 Iul 2009, 23:01 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Citat:
Din nefericire limba secundarului e inghetata precum si limba cadranului din partea dreapta iar cureaua e ...

Citat:
mie mi se pare ca lipseste o roata care trebuia sa fie prinsa de axul rotii secundare si surubul care fixeaza roata coloana.

Asta sa fie cauza???
Subscriu la cele spuse de montana, cu un mic amendament, eu as curata si limbile, "revitalizarea" nu mi se pare deloc reusita!
Foarte frumos, un ceas de pastrat cu sfintenie!

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 29 Iul 2009, 08:07 
Da, cred ca o sa recurg la reconditionare nu neaparat hardcore si sunt de acord cu priam legat de limbi, arata urat, cred ca cineva la un moment le-a vopsit pt. a le face fosforecente, cat despre cauza nefunctionarii cronografului, habarnu am, nu ma pricep.
Cam care sunt pasii pt. a trimite pacientul pe masa de operatie a domnului Claudiu? Va multumesc pentru ajutor.


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 29 Iul 2009, 09:02 
Neconectat

Membru din: 09 Oct 2007, 17:10
Mesaje: 326
Localitate: Galati
Cred ca este mai degraba un Valjoux 22 sau 23, Valjoux 71 are si indicator pentru ore.
Lipseste intr-adevar roata care angreneaza mecanismul cronograf, dar cred ca axul pe care aceasta ar trebui sa fie asezata nu este rupt (asa mi se pare din poza), ceea ce este totusi un avantaj.

Felicitari, ceasurile (si cel al lui Stefan, si cel al lui user) sunt foarte frumoase.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Minerva
MesajScris: 29 Iul 2009, 18:06 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Si eu zic ca este un Valjoux 23,si pe linga roata secundara lipseste deasemenea surubul de la "Pillar wheel"-roata cu coloane.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România