Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 16:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Noi 2009, 04:37 
Neconectat

Membru din: 18 Iun 2009, 19:41
Mesaje: 20
Salut. Am primit de la tatal meu un Atlantic Worldmaster cu cadran alb, cu mecanism unitas6300, fara data, ceasul e in stare foarte buna, cu cateva exceptii. Carcasa are cromul semi-curatat pe margini si coronita schimbata, iar capacul are ceva zgarieturi, in rest este perfect si functioneaza foarte bine. Am vazut ca se gasesc niste "kituri" de restaurare pt. modelul acesta care constau in: carcasa, capac, limbi, cadran, remontor si coronita. Piesele astea sa gasesc in jur de 120-130 ron si arata ca noi. Ele sunt originale sau sunt piese chinezesti? Sunt interesat sa le cumpar dar nu stiu ce sa fac, daca sunt chinezesti mi-e teama sa nu fie prost facute, adica mult mai prost decat originalele. Inca o intrebare legata de geam: el are geam clasic din plastic si este bombat, se poate monta un geam plat din sticla la el sau ar atinge limbile in el? Eventual daca s-ar gasi un geam de sticla pentru el putin mai plat decat cel din plastic pe care il are al meu. As atasa niste poze, dar nu am camera foto momentan. Multumesc in avans pt. raspunsuri. :twisted:

Ceasul arata ca cel din poza, cu exceptia cadranului care se gaseste in stare perfecta la al meu :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Noi 2009, 08:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Salut!
In prmul rand: poza nu se vede. vezi aici cum se face: viewtopic.php?f=5&t=9236

2) un kit din acela de atlantic costa cam 50 lei, 120-130 lei mi se pare japca. Ele NU sunt originale iar calitatea este acceptabila, oricum nu se ridica la calitatea celor originale.

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Noi 2009, 12:44 
Neconectat

Membru din: 18 Iun 2009, 19:41
Mesaje: 20
Poza: Imagine

Si de unde as putea sa gasesc si eu un kit la un pret rezonabil? Eu am vorbit cu cineva pe mail si mi-a spus ca ma costa 130 ron kitul. Mie oricum imi trebuie doar carcasa, capac si coronita cu "A"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Noi 2009, 14:35 
Eu zic sa-l lasi asa ! :idea:
Cadranul sa nu-l schimbi ca sunt foarte proaste unele dintre ele mai ales cele cu indicii lipiti ! Nu schimba limbile ! Eu as recomanda doar schimbarea carcasei :idea: si a chietei daca e prea roasa ceea ce nu se vede ! Nu lasa carcasa daca este originala ! Dupa schimbare pastreaza-o !


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Noi 2009, 14:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
Cred ca si Dl. Claudiu avea carcase de atlantic.

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Noi 2009, 17:58 
Neconectat

Membru din: 18 Iun 2009, 19:41
Mesaje: 20
Ca sa fac o mica lamurire: ceasul din poza nu este al meu: Acum voi posta niste poze cu al meu ca sa va dati seama de gradul lui de uzura. Eu nu vreau sa ii schimb si limbile, vreau sa schimb carcasa, capacul si sa ii pun o coronita decenta, pt. ca a mea e distrusa si nu e originala. Oricum nu prea imi place ideea de a avea piese neoriginale pe ceas, tocmai de-aia o sa apelez la dl. Claudiu, poate are dansul ceva pt. mine. :)

Poze:

ImagineImagineImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Noi 2009, 18:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Ceasul arata f.bine,trimite-l la Claudiu ti-l face de nu te mai desparti de el.Mi-a facut un doxa din "70 de nu-ti vine sa crezi,e tare omul.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România