Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 16:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 06 Ian 2011, 16:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Mecanismul este superb!
Am citit de cateva ori :mrgreen: articolul tau de pe 10si10 in lunile premergatoare achizitiei si a contat destul de mult in luarea deciziei. Profit de ocazie sa te felicit din nou, atat pentru ceas cat si pentru articol!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 06 Ian 2011, 16:29 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
[quote="Bob13"]Adaug si eu 3 poze si cateva cuvinte:

Imagine

Imagine

Imagine


Dimensiuni – 47mm diametru / 14,2mm grosime
Carcasa – otel inoxidabil, cu finisaj mat, cu aspect sablat
Mecanism – Unitas cu armare manuala, modificat pentru secundar central cu hack, decorat si placat cu aur
Editie limitata la 55 piese
Spate transparent pentru vizualizarea mecanismului
Cristal de safir convex, tratat antireflex pe interior


Ceasurile de pilot din anii 1940 aveau anumite caracteristici obligatorii:

diametru mare (pentru lizibilitate) 55mm
contrast puternic al aratatoarelor pe cadran (alb pe negru)
marcaje clare, luminiscente
secundar central cu hack (putea fi oprit in dreptul orei 12 cand se trage coroana) pentru sincronizare
coroana usor de manevrat purtand manusi
cadran fara marcaje nefolositoare (steril)
respectarea unor standarde de precizie
marcaj triunghiular in dreptul orei 12 pentru o mai buna orientare
curea de piele lunga ce permite purtarea peste maneca hainei

Si doua link-uri:
http://www.steinhartwatches.de/index.ph ... _ID=30#181
http://10si10.ro/steinhart-nav-b-uhr-re ... e-773.http

Tin sa precizez ca acesta era standardul GERMAN in WWll.
Aliatii au folosit cu totul alt gen de "ceasuri de observator", acesta fiind de altfel termenul consacrat (Beobachteruhr).
Ceasul era purtat de NAVIGATOR (i se mai spunea si observator), pilotul purtand de obicei un ceas cronograf.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 06 Ian 2011, 17:12 
Neconectat

Membru din: 14 Apr 2009, 21:24
Mesaje: 565
"Tin sa precizez ca acesta era standardul GERMAN in WWll.
Aliatii au folosit cu totul alt gen de "ceasuri de observator", acesta fiind de altfel termenul consacrat (Beobachteruhr).
Ceasul era purtat de NAVIGATOR (i se mai spunea si observator), pilotul purtand de obicei un ceas cronograf."

Multumesc pentru precizari!
Nu stiam ca pilotul purta cronograf.

_________________
Some people call it obsession, i call it passion.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 06 Ian 2011, 20:38 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
De multe ori realitatea istorica difera de modul in care se impamantenesc anumiti termeni sau notiuni.
http://i10.photobucket.com/albums/a108/ ... ilot-1.jpg
http://i179.photobucket.com/albums/w285 ... waffe3.jpg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 11 Ian 2011, 00:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Foarte frumos Steinhart-ul. Nu se gaseste mai jos de 350 euro?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 11 Ian 2011, 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Doar daca gesesti pe e-bay, ceva purtat, dar de obicei ce a aparut a fost destul de aproape de pretul acestuia nou!

Daca iti place stilul, dar vrei sa platesti mai putin, exista Laco cu mecanism Miyota:

https://shop.laco.de/en/Pilot-Watch/Pil ... rown1.html

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 22 Ian 2011, 18:39 
Neconectat
Site Admin

Membru din: 28 Aug 2009, 10:29
Mesaje: 974
Localitate: Timisoara
Superb ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
'If you wish to control others you must first control yourself'-Miyamoto Musashi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 01:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
ate14 scrie:
Doar daca gesesti pe e-bay, ceva purtat, dar de obicei ce a aparut a fost destul de aproape de pretul acestuia nou!

Daca iti place stilul, dar vrei sa platesti mai putin, exista Laco cu mecanism Miyota:

https://shop.laco.de/en/Pilot-Watch/Pil ... rown1.html



Interesant Laco-ul dar parca nu ma incanta Miyota-ul :(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 11:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Atunci ne intoarcem la 350 Euro :wink:
In cel mai fericit caz poti sa prinzi unul pe e-bay sau pe watchuseek, pe la 300 de Euro, evident nu nou.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 13:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mai 2008, 09:41
Mesaje: 140
Localitate: Bucuresti
Este frumos ca si model, dar as merge pe Laco, parerea mea, daca as vrea sa am un ceas care macar sa aiba rudenie cu cel original din anii 40 si sa fie accesibil. Steinhart de abia are cativa ani de viata, nu are service propriu su productie si scoate foarte multe "corcituri" ca sa le zic asa pe banda. Este foarte adevarat ca iau ochii prin numarul foarte mare de curele de calitate pe care le vand, ceasurle sunt mari si modelate intr-un stil fashion in asa fel incat sa dea bine la outfit. Nu uitati ca ele se purtau peste maneca gecii si aveau 55 mm diametru!!

De ce scriu aceste randuri? Am studiat de 2 saptamani posibilitatea achizitiei unui Flieger contemporan, "replica" a unuia din anii 40. Sunt in mare cateva firme serioase care produc astfel de ceasuri + chinezii care fac ceasuri pilot felurite. Designul de la Laco se apropie mult mai mult de cel original si este ok pentru buzunarele noastre. Ba chiar au o serie de cateva sute de exemplare care sunt aprox identice cu originalul. Preturile sunt mai sus pentru ca mecanismele sunt mai bune decat la Steinhart + firma (nu?? :lol: ). Bine, au si gama pe Miyota, pentru ca nu ar avea cum sa supravietuiasca fara. Oricum mecanismul este destul de ok decorat, rotor tot, chiar daca este Miyota. Un aspect important il constituie sablarea carcasei si a coronitei, nu mai zic de forma lor. La Laco este evident ca se apropie de original. La Steinhart e doar un simplu brush si ala la strung sau pentru modelele in editie limitata sunt baga polish(?), total in fara specificatiilor. Va spun sincer ca eram chitit sa-l cumpar pe asta:

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=13&Sel_ID=18#13

Pana mi-am dat seama, dupa ce am citit tot forumul de la watchuseek.com si altele, ca nu se prea merita decat daca vrei ceas pilot nu flieger. Evident sunt bestiale curelele de la Steinhart, dar asa arata de fapt fantezia mea la 490 EUR:

https://shop.laco.de/en/pilot-watch/pilot-watch-42-Hannover.html

sau poate 690 EUR??

https://shop.laco.de/en/Pilot-Watch/Pilot-45-Type-B-hand-winding.html

si asa arata de fapt realitatea:

Imagine

Asadar nu mai injurati, dar au scris altii inaintea mea despre, eu doar am citit si mi-am expus si eu parerea intr-un post. Nu am vorbit de restul de firme gen Stowa unde preturile sunt si mai sus dar merita toti banii.

_________________
Omul si timpul nu au fost niciodata prieteni. Nici nu vor fi vreodata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 15:21 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cateva precizari:
-Originalele nu erau sablate ci vopsite gri.
-Nu exista (indiferent de producator) ceas de observator suficient de apropiat de original care sa poata fi purtat zilnic. Motivul il reprezinta diametrul de 55mm pe care il au originalele. In pozele de epoca se intalnesc frecvent piloti cu cronograful de serviciu pe mana in timpul liber dar niciodata cineva cu un ceas de observator. In cele din urma se limiteaza totul la apropieri si asemanari de aspect, design si filiatie plus gustul individual.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 20:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Foarte corect Alex!
Pana la urma toate sunt interpretari. Fiecare isi ia ce-i place, daca-i place si cum ii place.
vagsoftware - n-am inteles faza cu mecanismele sunt mai bune la Laco...si unii si altii folosesc ETA. De unde concluzia ca Steinhart nu are service??? Ba are, in Germania, daca ai o problema il trimiti la ei pachet.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mai 2008, 09:41
Mesaje: 140
Localitate: Bucuresti
Alex Clej scrie:
Cateva precizari:
-Originalele nu erau sablate ci vopsite gri.
-Nu exista (indiferent de producator) ceas de observator suficient de apropiat de original care sa poata fi purtat zilnic. Motivul il reprezinta diametrul de 55mm pe care il au originalele. In pozele de epoca se intalnesc frecvent piloti cu cronograful de serviciu pe mana in timpul liber dar niciodata cineva cu un ceas de observator. In cele din urma se limiteaza totul la apropieri si asemanari de aspect, design si filiatie plus gustul individual.


https://shop.laco.de/en/Pilot-Watch/aviator-observation-watch.html?x892cb=66o32doceclkep251onump0hk5

Exista, eu as putea sa port acel Laco la 55 mm din pacate nu pot sa dau atatia bani pe el (ca e cam tras de par pretul), dar as putea. Nu mi se pare tigaie, nu ma deranjeaza marimea desi e cam super-over-sized. Nu am zis ca originalele sunt sablate ci doar ca aspectul de sablat sau ce procedura or fi aplicat astia de la Laco seamana a flieger, spre deosebire de Steinhart care le face brush direct. Vorbeam de cel care mi se pare cel mai apropiat si mai ieftin. De pilda la Steinhart au scos modelul A pe titan, editie limitata care mai arata a flieger, dar s-au zgarcit la capacul pe spate, care e otel, arata ciudat, l-as fi cumparat daca avea capacul din titan.

_________________
Omul si timpul nu au fost niciodata prieteni. Nici nu vor fi vreodata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
ate14 scrie:
Atunci ne intoarcem la 350 Euro :wink:
In cel mai fericit caz poti sa prinzi unul pe e-bay sau pe watchuseek, pe la 300 de Euro, evident nu nou.



Nici varianta asta nu e foarte buna,daca ma hotarasc cred ca il bag pe miyota..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Steinhart Fliegeruhren
MesajScris: 08 Feb 2011, 20:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Mai 2008, 09:41
Mesaje: 140
Localitate: Bucuresti
ate14 scrie:
Foarte corect Alex!
Pana la urma toate sunt interpretari. Fiecare isi ia ce-i place, daca-i place si cum ii place.
vagsoftware - n-am inteles faza cu mecanismele sunt mai bune la Laco...si unii si altii folosesc ETA. De unde concluzia ca Steinhart nu are service??? Ba are, in Germania, daca ai o problema il trimiti la ei pachet.


ETA 2801 vs. UNITAS si pot continua....

Despre service scrie peste tot acest lucru: Dl. Gunter e de treaba, am avut o problema cu ceasul, m-a rezolvat. Da, nu are service propriu / manufactura. El e un fel de designer (one-man-show). E normal sa ofere service insa folosind o terta firma. De fapt daca te uiti pe site vei vedea echipa. Exista un forum specializat pe watchuseek.com vedeti acolo mai multe detalii. Apreciez insa faptul ca este puternic legat de comunitatea web si ca au scos pentru utilizatorii forumului respectiv o editie speciala de diver.

Cred ca vreau sa precizez un lucru, nu ma intereseaza sa dau intr-o marca sau in alta, mi-am expus numai o concluzie a unui mic studiu, in urma caruia m-am decis sa imi cumpar un laco pentru ca vreau o "interpretare" apropiata. ATAT.

Revin cu poze pe topicul specializat!

_________________
Omul si timpul nu au fost niciodata prieteni. Nici nu vor fi vreodata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România