Acum este 17 Iul 2019, 16:49

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Record
MesajScris: 23 Feb 2011, 20:34 
Neconectat

Incep prin a adresa multumirile mele lui mihai33, ce mi-a fost un foarte bun povatuitor in ultimele 2 zile.

Am achizitionat un ceas de curand... toate caracteristicile duc spre un ceas militar. Intr-o conditie estetica foarte buna pentru varsta lui. Vineri soseste axul balansului, cheita si axul exista insa nu apar in fotografii. Singura problema este o minuscula piesa de la lantul cinematic al armarii (apare intr-o fotografie atasata prezentului topic). Am retras ceasul de la ceasornicarul de unde provine ceasul de frica sa nu fie vandut altei persoane. :) Cand vin piesele... duc si ceasul.

Intrucat sunt novice in acest segment .... poate gasesc mai multe raspunsuri de la voi.

Si acum fotografiile:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si piesa cu probleme:

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Record
MesajScris: 24 Feb 2011, 00:44 
Neconectat
Moderator

Felicitari pentru ceas. E un ceas de serviciu britanic din anii `46-`50.
Detalii se gasesc aici:
http://www.time514.com/BritishX.htm
Sper sa puteti gasi piesa defecta. Daca aveti noroc se va potrivi de la vreun mecanism uzual daca nu....(avand in vedere ca e un calibru in house) va trebui gasit un donator.
Oricum ar fi ceasul merita reparat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2013, 11:28 
Neconectat
Moderator

Final cu happy end ......partial.
Dupa un lung periplu ceasul a ajuns la mine.
Impresia initiala a fost dezamagitoare. Un pseudo-ceasornicar iresponsabil s-a apucat, in lipsa pinionului de armare rupt, sa improvizeze ceva. A gasit o piesa cu numar potrivit de dinti dar fiind mai gros decat originalul a largit locasul din platina de baza fara a reusi sa-l faca sa functioneze. Evident ca toata geometria sistemului de armare s-a dat peste cap astfel incat nici macar gasind un pinion original nu s-a mai putut face ceva. :x
In plus s-a apucat sa lustruiasca carcasa (ca deh, da bine) indepartind o parte din stratul protector de crom. Nu o sa inteleg niciodata pentru ce a dorit sa lustruiasca un ceas care din fabricatie a fost mat. :mrgreen:
Si ca beleaua sa fie completa sticla originala (cu nenumarate crapaturi si usor ingalbenita) era de conceptie speciala cu o buza proeminenta fiind tinuta de o piulita interioara insurubata in carcasa. :shock:

Repetate incercari de a salva mecanismul initial au esuat datorita largirii locasului pinionului de armare. Teoretic locasul ar fi trebuit rectificat si bucsat, manopera extrem de laborioasa si cu putine sanse de reusita.
In plus imposibilitatea de a mai gasi o sticla originala m-a obligat sa adaptez un plexi obisnuit. Din pacate marginea rezultata e mai groasa decat buza originala astfel incat piulita de fixare nu mai intra atat de adanc ca la sticla originala, mecanismul ne mai incapand astfel in carcasa :mrgreen: .
Dupa indelungi cautari, evaluari si ezitari am recurs la un compromis; am procurat varianta civila a mecanismului Record 022 care are particularitatea de a fi mai subtire decat varianta militara si dupa o "potrivire" destul de laborioasa l-am montat in carcasa.
Carcasa a fost rodinata si dotata cu o sticla noua.
Rezultatul, chiar daca e ruda cu Frankenstein, are avantajul ca functioneaza, arata bine si e purtabil.
Poze mai spre seara....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2013, 12:05 
Neconectat

Interesant, m-ai facut curios!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Ian 2013, 18:40 
Neconectat
Moderator

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Ian 2013, 01:36 
Neconectat

Frumos, poate fi purtat cu mandrie!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2014, 12:49 
Neconectat

Foarte frumos

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2014, 18:19 
Neconectat

Ceasul este frumos datorita cadranului, aratatoarelor si a capacului din spate. In rest, este un ceas Franken grosolan acum.
Si mai aruncam cu pietre in Ucraina...
Am umblat mult timp pe la diferiti ceasornicari, cred ca am verificat vreo 9-10 ceasornicari in cca. 2 ani!
Un singur ceasornicar (primul maistru ceasornicar din Baia Mare, are peste 80 ani) mi-a spus ca-l face sigur si-l cred pe cuvant, el mi-a confectionat 2 axuri de balans pana acum. Singurul impediment a fost pretul (150 lei, dublu fata de cat imi luase pe un ax confectionat la strung). Asa ca am hotarat sa-l vand.
Daca stiam ca o sa fie inlocuit inclusiv mecanismul, il faceam in Baia Mare.
Cu plexicele lucreaza fain ceasornicarul meu, mi-a confectionat chiar si un plexic pentru un Tissot Tank, inclusiv partea bombata. Costa mai mult, daca un plexic normal mi-l schimba pentru 6-8 lei, pe unul confectionat imi ia cca. 30 lei. Numai sa fie timp, daca are mult de lucru ma refuza elegant.

Parerea mea este ca ceasurile militare sunt adevarate obiecte de colectie, merita intervenit insa extrem de discret, adica sa fie excluse total rodieri, refacere indecsi luminosi, etc. Practic este ca si cum ai reface taisurile baionetelor si le-ai da un bait peste plasele....
In fine, este doar o parere personala, fiecare face ce doreste cu ceasurile din posesie. Dupa ce-l cumpara, poate sa-i adauge si un modul Dubois-Depraz, nu ma intereseaza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2014, 19:09 
Neconectat
Moderator

Ptr. consolare o poza din ciclul "ce purtati astazi":
Imagine
:wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mai 2014, 20:13 
Neconectat
Moderator

Si eu sint impotriva polisharilor ... Uzura produsa de o polishare echivaleaza cu purtatul incontinuu ani de zile. De ce sa intervenim ? Un ceas, mai ales de factura acestora , cu istorie in spate, merita lasat asa cum este . Reparat mecanismul , dar fara interventii asupra cadranelor si a carcasei .
Ceasul prezentat de Alex este totusi in ,,parametri " in sensul ca arata bine si este purtabil.
Cind am vindut Aerocompax-ul , cumparatorul mi-a spus ca ar fi preferat geamul original...cu toate ca geamul cu care a fost inlocuit era similar...Cel original era ingalbenit si prezenta microfisuri. Putea oricind sa se crape si de asta am luat decizia sa-l inlocuiesc .
In fine...sint fel si fel de colectionari . Pentru unii conteaza , pentru altii nu .
Stima .

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]