Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 16:35 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 18:22
Mesaje: 230
Doresc sa va prezint "tata" ceasurilor diver militare,daca imi permiteti sa-i spun asa,care este si ultima mea achizitie.Este un diver militar din toate punctele de vedere:carcasa foarte masiva,(59mm fara coroana,270g) capac infiletat pt. protectia coroanei masiv,rezistent la presiunea apei pina la 700m adincime,sticla minerala foarte groasa,5mm.Toti indicii ,marcherii orari,minutari, secundari,ca si aratatoarele orar,minutar,secundar,lumineaza foarte puternic noaptea,compozitia substantei fiind secreta,dar in manualul de utilizare,se specifica faptul ca substanta nu este radioactiva.Telescoapele,practic,sunt niste bolturi cu filet.
A venit insotit de cutia originala,gratarul de protectie suplimentara a sticlei,manual si o mini surubelnita pt. stringerea,sau desfacerea bolturilor(telescoapelor) si a capacului de protectie a coroanei.Are si cureaua originala ,care este facuta dintr-un material textil cauciucat,dar care este foarte urita si care fiind destul de subtire,este incomoda,deoarece te jeneaza la mina,ceasul fiind greu.Cureaua care se vede este unicat ,facuta la comanda din piele veritabila,perforata,cusuta in doua straturi,tratata contra apei si pentru care ii multumesc domnului Radu Stefan Florin,user al acestui prestigios Forum.Modelul apartine anului 1976.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 18:04 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2010, 13:51
Mesaje: 121
Cureaua arata foarte bine pe ceas! Inca o data felicitari pentru ceas,intradevar un nume de referinta in domeniul diverelor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 18:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Mare diver! Sa-l porti cu placere,vine bine pe curea cred ca mai atenueaza din greutate,cum se aseaza pe mana,nu te supara coroana,la scafandrii vine peste manusa si nu prea se simte.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 19:10 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
E varianta "ptr turisti" cu care (cu putin noroc) se poate ajunge pana la 1-2 metri adancime si care dupa cateva luni de purtare ramane fara crom.
Adevaratul ceas militar e putin diferit:
http://www.google.de/imgres?imgurl=http ... x=71&ty=48


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 20:06 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 18:22
Mesaje: 230
Din cite stiu,modelul sugerat este mai vechi,apartine anilor 60.La o varianta pt. turisti,nu cred ca s-ar obosi nimeni sa incarce acea substanta luminiscenta de super calitate,la fel,nu s-ar obosi sa trateze termic cadranul si substanta luminiscenta in cauza. La majoritatea facaturilor,cadranele nici nu se pot citi noaptea,oricit le-ai tine ziua la soare.
Ma opresc aici,deoarece nu am expus ceasul ca un motiv de polemica..Oricum puteam alege si acel ceas,ceva mai scump,fiindca este primul model rusesc de acest fel,dar acesta mi-a placut mai mult,cadranul fiind mai "plin".Oricum,nu cred ca doar din poze,poti trage concluzii certe,asupra autenticitatii unui ceas.Ca o paranteza:l-am achizitionat dintr-un magazin specializat,cu factura,nu de la piata.
Va doresc tuturor sa achizitionati ceasul pe care l-ati visat.
Respectele mele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 21:04 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu vad nici eu motiv de polemica, subliniez doar exista un (1) singur model de diver Zlatoust militar si atat. Restul raman variatii turistice. In lumea ceasurilor militare modelele nu se schimba odata cu moda.
Nu contest ca e interesant din moment ce si guvernatorul Schwarzenegger poarta unul dar asta nu-l face militar "issued".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 21:10 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2010, 19:10
Mesaje: 410
cheita aia face toti bani,daca ramii in pana poti sa o folosesti ca roata de rezerva


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 21:27 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 18:22
Mesaje: 230
Ba da,Alex,se schimba.Informeaza-te mai bine si ai sa vezi la Panerai,doua diver-e,unul de 60mm si altul,mai nou,de 65mm,fabricate in perioade diferite.Rusii,daca ar fi stat mai bine cu economia,sunt convins ca ar fi avut o varianta mult imbunatatita fata de primul Zlatoust.Uita-te la diver-ele Invicta,originale bineinteles,la care modelele actuale nu se mai compara cu cele mai vechi si asta nu din cauza modei si nici a vreunui moft de-al lor,.s.a.m.d.Una peste cealalta,ceasul mi-a placut,ma bucur ca am putut sa-l cumpar si cu asta basta.
Te invit sa te uiti la capitolul Ceasuri moderne si ai sa vezi acolo un Jacques Lemans din seria F1, de toata frumusetea,pe care l-am achizitionat recent.(asta e,imi plac ceasurile big si vad ca se inghesuie destui la ele)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 21:51 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Nu vreau sa iau partea nimanui si nici nu ma dau cunoscator in domeniu... dar conform producatorului cam asa arata originalul:
http://agatfactory.com/index/?lang=en&node_id=1082&prod_type=1081&prods=act
Cred ca totusi Alex are dreptate... dupa mila mea parere.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 24 Iul 2011, 23:22 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Un articol de pe WUS care probabil o sa faca mai multa lumina referitor la acest "ZLAT"
http://forums.watchuseek.com/f10/zlatoustovsky-58-mm-vs-reissue-third-article-365660.html

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zlatoust
MesajScris: 25 Iul 2011, 09:28 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 18:22
Mesaje: 230
Va multumesc tuturor pentru implicare,cu aceasta ocazie,suntem totii cistigati si mai bine informati.
Va urez sa aveti ceasul visat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România