Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 16:01 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Curiozitatea zilei:
Un ceas de bord Junghans necunoscut. Initialele DRP u AP ang semnifica patent al Reichului si patentat in strainatate (tari anglo-saxone).
Cadranul mic superior e al secundarului cu posibilitate de resetare la 0, cadranul mic drept e pentru un al doilea fus orar, iar cadranul stang e un numarator de ore.
Neobisnuit e afisajul de la 1 la 24, carcasa din aluminiu fara garnitura de etansare si numaratorul de 120 de ore.
Fara a avea o informatie certa (ceasul nu figureaza in literatura consultata si insusi Konrad Knirim expertul numarul 1 in ceasuri militare europene mi-a comunicat ca nu a mai vazut un asemenea ceas), inclin totusi sa cred ca e un ceas de bord al unui Zeppelin. Carcasa de aluminiu ( neantalnita la ceasurile ptr. avioane) absenta garniturilor de etansare (semn ca nu a fost gandit ptr expuneri la fluctuatii mari de presiune) afisajul cu al doilea fus orar si numaratorul de ore (un zbor transatlantic dura intre 3 si 4 zile) le consider sugestive.
M-as bucura insa pentru alte opinii/comentarii.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 19:59 
Neconectat

Membru din: 05 Mai 2012, 23:42
Mesaje: 46
Intr-adevar initialele D.R.P vin de la Deutsche Reich und Auslands Patent,inscriptionare intalnita si pe armele produse in aceea perioada ( de pilda modele de Walther PPK).
Exista unele opinii (printre colectionarii de arme) ca aceasta inscriptie D.R.P. s-ar referi la posta germana - Deutsche Reichspost - insa nu cred ca se pune problema,in cazul acestui ceas de bord.
Ceasul se poate sa provina de la bordul unui Zeppelin civil ,sau de la bordul unui avion civil de pasageri (din aceea perioada,in care zborurile nu se faceau la mare inaltime) - poate ceva de tipul unui Junkers 52/3m.
O alta varianta (desi mai putin probabila,avind in vedere carcasa de aluminiu -totusi) ar fi provenienta de pe o nava de linie- un liner din epoca.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 20:26 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Problema tocmai asta e ca atat ceasurile de bord de aviatie cat si cele navale sunt bine documentate in literatura de specialitate ori asta nu apare nicaieri :mrgreen:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 20:29 
Neconectat

Membru din: 05 Mai 2012, 23:42
Mesaje: 46
:? crezi ca e "facut" ??


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 20:37 
Neconectat

Membru din: 05 Mai 2012, 23:42
Mesaje: 46
Fiind vorba despre un Ausland Patent ,se poate sa nu provina din Germania.
Cine a mai folosit in epoca dirijabile ?
Anglia,USA si ceva,ceva parca Italia. Nu ?
Daca provine de pe o nava de linie,poate proveni tot de pe la anglosaxoni.
Interesant,cel care-l poseda,ce explicatie ii da ? adica ce sustine : de unde-l are ?
sau e fara comment ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 21:54 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
E 100% original si a fost gasit la lichidarea unei locuinte (si cam asa si arata initial).
Fiind Junghans e 100% german. De altfel mersul aplicat (vizibil in poza 5 de sus in jos) e identic cu cel folosit mai tarziu la ceasurile de perete ale Kriegsmarine si ulterior ale Bundeswehr-ului.
Si sa nu uitam ca dirijabilele erau mandria navigatiei aeriene germane
Pana una alta am adresat o intrebare la muzeul Zeppelin. Sa vedem daca-mi raspund.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 22:38 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Ma tot uit... ansamblul balansier e acoperit de un capac din plastic transparent? daca e asa, s-ar putea ca ceasul sa fie de data mai recenta... sincer nu cred ca am vazut ceasuri de bord din perioada interbelica cu componente de plastic, fie si un capac... dar poate ma insel...
Oricum, Alex, ma uimesti de fiecare data cu ceasurile tale (in ses bun evident). Mai omule, de unde le scoti, unde le gasesti ca ma imbolnavesti...
Felicitari Alex.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 26 Mai 2012, 23:16 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Multumesc ptr. aprecieri.
Junghans folosea stilul asta de protectie (din celuloid) ptr. mersul aplicat. Mai am un Junghans naval ptr oficiul radiotelegrafistului (modelul din dr) cu exact aceeasi constructie:
http://www.google.de/imgres?q=Jun+ghans ... x=50&ty=78
Cat despre utilizarea "plasticului" am prezentat mai demult un cronograf de bord Leonidas ptr. aviatia italiana WWll cu carcasa din bachelita.

In rest ca sa spun...Ebay-ul e mare :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 12 Feb 2013, 19:01 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Dupa asteptai si cautari am primit o confirmare de principiu:
Ceasul probabil ca a facut parte din dotarea puntii de comanda a unui Zeppelin. Ramane sa mai incerc sa identific patentul inregistrat.
http://www.flying-time.de/wbb2/thread.p ... #post67029


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 14 Feb 2013, 01:28 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Intrucat banuiesc ca nu sunt prea multi vorbitori de Germana o sa sintetizez argumentele ptr. care administratorul de la "flying time" imi confirma ca e vorba de un ceas de bord pentru Zeppelin. Siguranta de 100% nu o voi putea avea niciodata intrucat registrele de comenzi ale firmei Junghans au fost distruse in razboi. Ramane de vazut daca voi reusi candva sa aflu ceva despre patent.
Revenind la fapte:
Ceas de bord cu cadran de 24 de ore usor de citit chiar la luminozitate scazuta.
Carcasa din aluminiu fara garnituri de etansare (semn ca nu era proiectat ptr. a fie expus la fluctuatii bruste de presiune)
Cadran separat pentru un al doilea fus orar
Secundar separat care se poate seta la 0
Numarator de 120 ore (5 zile)
Producator; Junghans, furnizorul principal (exclusiv?) de ceasuri ptr dirijabile (Se pastreaza ceasul din cabina pasagerilor de la dirijabilul Hindenburg; producator era Junghans si avea carcasa tot din aluminiu)
Carcasa de aluminiu si placa subiacenta cadranului scheletizata denota preocuparea ptr limitarea greutatii lucru cunoscut la dirijabile
Numarator de 120 de ore e corelabil cu zborul transatlantic (primul zbor transatlantic al unui dirijabil in 1919 a durat 109 ore si 18 min.)
Existenta cadranului ptr. al 2-lea fus orar prefigureaza functiile ceasurilor de bord moderne de pe avioanele de cursa lunga
Datorita functiilor speciale ceasul si-a avut locul in cabina de comanda a navei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 01 Iun 2014, 13:45 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Am reactualizat pozele care se stersesera datoriata vechimii:

ImagineImagine
ImagineImagine

si montat pe suport:

ImagineImagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 01 Iun 2014, 17:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Interesanta creatura. Ai gasit intre timp si un numar de brevet pe el ? Putem afla mai multe pe pista asta.
Ma mir cum a putut ramane un mister atata timp.
Ai incercat la muzeul Junghans ? Pentru o alta parere, iti recomand sa iei legatura cu dl. Dan von Szomraky. Cred ca ar putea sa te ajute inclusiv cu legatura cu muzeul. Stiu ca a fost in contact cu ei pe un specimen de aviatie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 01 Iun 2014, 18:11 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Multumesc pentru interesul acordat.
In decursul timpului am luat legatura atat cu muzeul Zeppelin din Friedrichshafen (ai carui angajati s-au dovedit de o incompetenta greu de imaginat) cat si cu muzeul Junghans cu care am corespondat o perioada de timp. De la ei am aflat ca atat registrele de comenzi cat si toata documentatia tehnica a firmei a fost distrusa in razboi, in prezent muzeul incercand sa refaca istoricul firmei dupa pliante si reclame de epoca. Cum este de asteptat, comenzile speciale ptr armata sau industria aeronautica nu se vor gasi consemnate in nici un fel de pliante sau reclame.
Din pacate mentiunea patentului ptr. tarile anglosaxone nu e insotita de un numar sau serie avand probabil rolul mai modernului "registered trade mark".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 01 Iun 2014, 18:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Stiu ca muzeul Junghans incearca sa-si reconstruiasca istoria si ca este interesata inclusiv in achizitionarea unor piese de epoca.
Ceasul are atat de multe particularitati incat merita osteneala de a merge mai departe cu cercetarea.
Din pacate, a cauta pe rand, printre numere de brevete din epoca dirijabilelor mi se pare anevoios si poate fara rezultat.
Sub cadran s-a gasit ceva ? Sunt interesant si ce apare pe spatele cadranului.
Este probabil primul cadran pe care vad mentiunea 'BORDUHR".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceas de bord ptr Zeppelin?
MesajScris: 01 Iun 2014, 19:25 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Reversul cadranului este neinscriptionat. Am totusi satisfactia ca dupa ce a fost servisat de Claudiu merge excelent.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România