Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 06:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Mai 2018, 19:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Alexvintage scrie:
Pana la urma se pare ca eyliot are parte de o veste buna. Mecanismul ceasului nu este schimbat ci este original din perioada WW2. Chiar daca este vorba de acelasi calibru, Ranfft descrie doar varianta tarzie cu puntea prelungita si cu antisoc ceea ce creeaza confuzie.
In ceas este insa prezenta varianta veche. Pentru ca lucrurile sa fie chiar mai interesante acelasi mecanism a fost folosit in ceasurile pilotilor britanici din WW2.

http://watchguy.co.uk/service-ebel-101-as1158/

Ramane un ceas civil dar cu o conceptie si un mecanism care-l faceau apt pentru utilizarea in aviatia anilor 40.

Asta imi place la Alex: o baza foarte solida de cunostinte pe baza carora poti merge cu ochii inchisi, fara nevoia altor confirmari. Bun revenit si din partea mea.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mai 2018, 18:00 
Neconectat

Membru din: 01 Mai 2018, 21:55
Mesaje: 7
Multumesc Alex. Cum a ajuns un ceas britanic la unchiul meu, ramane un mister. Teoria mea a fost gresita, m-au derutat inscriptiile de pe capac, l-am considerat german. Grozava descoperire, multumesc frumos....stiam eu ca iese ceva la lumina pana la urma :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mai 2018, 20:48 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
E super că Alex s-a reîntors!
Bravo dl. Alex.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România