Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 07:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 09:03 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
PS:
http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?t=52285


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 09:14 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
PPS:
http://cms.bmw-einzylinder.de/index.php/baureihe/r26


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 10:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
R 27 am scris .

R25 si R 26 sint totusi destul de comune ...

O sa postez mai spre seara poze cu mecanismul ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 11:04 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
gherghin nicolae scrie:
Bride fixe in loc de telescoape...posibil .
Acum are acele telescoape , pe care nu le pot scoate insa , sint foarte bine fixate, posibil sa fie fixe. Am strins cu un cleste de ele , insa nu par tuburi ...

A...sa va arat cum arata original Zundapp-ul de 500 cmc (poza-i insa de pe net ) insa placutele sint reale , nu ,,ma stiu " cu photoshop-ul ...

Imagine

Si se cunostea foarte bine cu un alt mos care zicea ca are ascuns un Kubelwagen...insa ala locuia pe un deal , cam la 15 km de unde avea domiciliul defunctul ...
Insa nu l-am mai prins in viata pe prietenul lui .
Mosul , fostul proprietar al ceasului , era insa jovial ,vorbaret , glumea , ii placeau copii insa nu intelegea de ce nu ma jucam eu cu mingea cu ceilalti , sau ascunsea ...ci mai bine veneam la el , sa-mi spuna de timbre , de monede vechi , mai stateam si priveam cum repara motoarele ...aveam alt gen de pasiuni .

In fine ...ceasul sigur are prinderea fara telescoape , cureaua era una oribila , soioasa...si a facut ,,pasi " catre gunoi . S-a cerut singura , datorita uzurii excesive . Capacul ceasului era extrem de tare strins , imi venea sa folosesc o dalta sa-l pot desface .
Geamul este original si este din sticla . De altfel nimeni nu a desfacut ceasul , doar eu .

Alte detalii daca se poate despre ceas ?

Ne bagam impreuna sa gasim Kubelwagen-ul?...ce mi-ar place asa ceva, mai ales ca ar intra la masini de epoca si nu am plati taxe


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 18:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Kubelwagen-ul l-au gasit altii inainte...cu multi ani inainte. Acum cine stie care tara vestica se bucura de existenta lui .

Parca antishock-ul e Kif , nu ?

Imagine

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 22:23 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Din discutiile urmarite reiese ca doar Cyma si Moeris au avut ocazional antisoc. Ocazional ptr. ca doar o mica parte a ceasurilor produse de acelasi furnizor au fost dotate cu antisoc.
http://www.mwrforum.net/forums/showthread.php?t=20879
Intrucat nu seamana de loc cu Moeris nu ramane decat sa-l botezam Cyma!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 22:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Exact . Cyma este ...

Cadranul este insa alb ...de altfel am mai postat poze cu acest ceas aici pe forum .

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Intrebare :
De ce are cadran de culoare alba , cind se stie , majoritatea aveau cadran negru ?
Exista si alte culori in afara de alb si negru ?
Care sint ceasurile (sau carui gen de arma ) erau de alta culoare decit negru , precum este asta al meu ?
Antisocul sugereaza folosirea sau mai bine spus dedicatia acestui tip de mecanism unei anumite categorii de soldati/ofiteri ?

Ar mai fi intrebari , dar sa vedem deocamdata raspunsuri la astea .
Raspunsurile pot sa vina de la oricine , cum de altfel si alt gen de intrebari .

Eu consider ca asa/astfel avem de invatat cu totii , nu cu certuri...

Multumesc anticipat pentru viitoarele raspunsuri .


Scuzati pozele de slaba calitate ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 23:38 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
gherghin nicolae scrie:
Parca antishock-ul e Kif , nu ?
Imagine


Nic, nu cred ca antisocul este Kif. Cred ca este o versiune-exercitiu pentru Cymaflex I.

Aici http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... k&Cyma_364
este un alt tip de antisoc folosit de Cyma, premergator Cymaflex.

Tipurile de Kif le avem aici:
http://www.ofrei.com/page745.html

Cyma au folosit Kif, dar in mecanisme non-in-house, cum ar fi
Cyma 265 (based on AS 1674) http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... 1202313627

"Rather than use one of the proprietary systems such as Incabloc or KIF, Cyma chose to develop their own and called it the “Cymaflex”. http://thewatchspotblog.com/?p=2028

Dupa intrarea in Synchron au folosit Incabloc.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 23:44 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Da Adi , am gresit , mea culpa .
Daca scriam Cymaflex ...nu mai era nici o ghicitoare nu ? Sau crezi tu ca ar fi fost ?
Oricum poza cu balansul am postat-o inainte sa scriu ca-i Cyma , si ma bucur ca ai spirit de observatie .
Inseamna ca totusi citesti ce se scrie pe aici .
Topicul cu fiertura de ceasuri l-ai citit ?
Sugestii ceva , sau raspunsuri la intrebarile de mai sus ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 23:45 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Toate ATP-urile aveau cadran de culoare deschisa. Am vazut (intr-o poza) un ATP cu cadran negru dar nu e sigur daca avea carcasa originala. Modelul standard avea secundar excentric si era fara antisoc. Cu toate astea au existat exceptii (cu antisoc sau cu secundar central)
Legat de culoarea cadranului reamintesc ca pe durata WW2 ceasurile militare cu cadran deschis erau obisnuite atat la englezi cat si la americani. Spre deosebire de germani unde ceasurile prezentau diferente de la o arma la alta, la englezi ceasurile erau utilizate in comun. Diferite erau doar ceasurile de mana ptr piloti si cele ptr parasutisti.
Nu am cunostinta de cadrane de alte culori (decat alb sau negru) la ceasuri mil. din anii 40-50.
Prezenta antisocului e considerata (din ce am intalnit pana in prezent) ca intamplatoare.
Alaturat 2 ATP (Lemania si Montilier) cu bratari specifice.
Imagine
Imagine
S-au facut repetate incercari de a identifica listele cu ceasurile alocate diferitelor unitati/tipuri de arma, pana in prezent fara rezultat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 19 Dec 2012, 23:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Din cite am vazut pe capacul ceasului meu , pe interior apare un brevet .
Nu s-ar putea identifica anume ce prevedea acel brevet . Pentru ca daca vedem ce scrie in brevet , prin similitudine poate putem sa ne dam seama de cerintele solicitate fabricantului carcasei cel putin.
Dupa cum se vede , in afara de sistemul antisoc de la balans , mecanismul mai are fixat cu ajutorul celor doua suruburi de pe laterala , un fel de lamele care tin mecanismul presat in momentul cind capacul este infiletat . Mai exista asa ceva, dar este de fapt rama exterioara mecanismului , si aceea tot cu rol de antisoc .
Apoi carcasa este waterproof , are capac prins cu filet , garnitura la capac dar si la coronita. Si geamul este de fapt sticla , nu plastic/plexic ...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 20 Dec 2012, 00:04 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
gherghin nicolae scrie:
Din cite am vazut pe capacul ceasului meu , pe interior apare un brevet .
Nu s-ar putea identifica anume ce prevedea acel brevet . Pentru ca daca vedem ce scrie in brevet , prin similitudine poate putem sa ne dam seama de cerintele solicitate fabricantului carcasei cel putin.

S-ar putea lua legatura cu oficiul elvetian de brevete sau contacta (in masura in care mai exista si sunt accesibile) arhivele firmei Cyma.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 20 Dec 2012, 00:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
gherghin nicolae scrie:
Da Adi , am gresit , mea culpa .
Daca scriam Cymaflex ...nu mai era nici o ghicitoare nu ? Sau crezi tu ca ar fi fost ?
Oricum poza cu balansul am postat-o inainte sa scriu ca-i Cyma , si ma bucur ca ai spirit de observatie .
Inseamna ca totusi citesti ce se scrie pe aici .
Topicul cu fiertura de ceasuri l-ai citit ?
Sugestii ceva , sau raspunsuri la intrebarile de mai sus ?


Nic, citesc ... meditez ... raspund mai greu ... e frig afara :lol: !
Si Grig (cred) ca citeste si nu intervine! :roll:
Astept finalul fierturii si impresii de la degustarea finala!
Teribil experiment!
Felicitari!
Pacat ca nu ne vedem mai des (desi cred ca vin in Vale prin Ianuarie :wink: !)

Am detaliat raspunsul meu anterior si in eventualitatea ca cineva (dintre membrii mai noi, pasionati de ETA si de estetica!) e dornnic sa mai invete cate ceva despre vechituri!
Slabe sperante!
Stii - e ca-n bancul ala cu strainul care-l intreaba nu stiu ce, in nu stiu cate limbi straine, pe un "localnic de la tara" :lol: , iar in final nu primeste nici un raspuns, localnicul intrebandu-se la ce naiba i-o fi folosit aluaia ca stie atataea limbi straine!
Dar noi mergem precum pionierii - inainte!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: interludiu
MesajScris: 20 Dec 2012, 00:24 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Adi , observ ca , paradoxal , audienta mult mai mare au topicuri gen : ce fel de ceas sa-mi iau cu xxxx lei .
Dar nu conteaza , noi mergem inainte . Precum colectivizarea . Uneori cu forta , uneori din inertie .
Sa stii ca de multe ori certurile sint interesante .
Eu unul , intotdeauna incerc sa dezamorsez un conflict .
Uneori reusesc , alteori ...distragem atentia , si incercam sa scriem cite ceva interesant , uneori iesit din comun , nu neaparat tot timpul educativ .
Trebuie sa ne mai si distram ...precum topicul cu fiertura ...
Insa si acest topic , cred ca ar fi mult mai citit daca sa zicem i-ar fi schimbat titlul , nu ?

In fine , sa revenim la militare .
Mai putem scrie cite ceva despre micutul Cyma ?
Mai stie cineva ceva, altceva decit a scris Alex .
Eu am postat toate pozele astea , chiar si cele cu motocicletele , sa invatam toti , sa fie ceva constructiv . Desi sint off topic , asa ca daca dvs considerati ca trebuiesc sterse , o puteti face oricind .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România