Acum este 21 Iul 2019, 12:34

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: din nou talcioc
MesajScris: 08 Sep 2013, 20:57 
Neconectat
Moderator

Fiind duminica si neavand ceva mai bun de facut am trecut pe la talcioc. Lume si marfa multa, inclusiv ceasuri. Stingher pe o masa;
Imagine
Imagine
Carcasa e din inox iar coroana e supradimensionata ptr. a face loc unei garnituri in grosimea tubului carcasei.
Mecanismul e ingrijit, cu 17 rubine si spiral Breguet (putin cam mult pentru un simplu ceas de trupa! :? ):
Imagine
Imagine
Si surpriza finala: Verificand diverse baze de date am constatat ca, codul "OG" a fost atribuit unor ceasuri (care chiar daca nu aveau secundar central ) au fost utilizate ca substitut pentru ceasurile standard de navigatie aeriana. :shock:
http://www.mwrforum.net/forums/showthre ... m+ord+dept

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: din nou talcioc
MesajScris: 08 Sep 2013, 22:04 
Neconectat
Moderator

La fel...
Dimineata am fost cu prietenii la o cafea. Nu mai aveam de gind sa trec prin tirgul de aici de la noi .
Dar la insistentele unui prieten , am mers impreuna. Cum era relativ tirziu , nu ma asteptam sa mai gasesc nimic interesant.
Pe o masa , ,,marfa" adusa din Franta . Tot felul de nimicuri , rujuri , oje , cosmetice folosite ...cine stie din ce tomberon adunate. Linga , citeva piese provenite din dezmembrarile diferitelor masini , majoritatea Renault-uri ...
O punga de ceasuri , toate la gramada . La o sumara privire...nimic interesant. Insa mi-a atras atentia o curea veche din piele . Am scos-o din gramada , iar pe acea curea era un ceas militar, cu inscriptii...tot ce trebuie . Dupa ce l-am scos , citiva indivizi care bintuie zona de fiecare data , se apropie sa vada ce mecanism are. Pentru ca eu am scos ,,scula" cu care sa deschid capacul prins prin infiletare . Dar am vazut seriile , am incercat cu mina sa rasucesc capacul ...Capacul strins tare , denota faptul ca mecanismul nu a avut ,,privitori " . Cit ? Am primit raspunsul , si fara negociere am platit ceasul , desi nu functiona.
Am ajuns acasa si am constatat ca inelul exterior mecanismului , inel de fixare , era rupt in doua bucati .
Una dintre bucati atingea roata balans . Am repozitionat-o si ceasul a inceput sa functioneze frumos. Pus pe vibrograf, fara a incerca vre-un reglaj , abaterea indicata era +15 secunde . L-am pus in borseta si am plecat la munte.
Acum seara , la intoarcerea din excursia de duminica , ceasul are mersul excelent .
Poze :

Imagine

Imagine

Fosforul se observa accentuat masiv pe aratatoare , cit si pe unele cifre . Posibil ulterior . De altfel sint singurii care mai lumineaza ...

Imagine

Capacul spate este inox dar carcasa din pacate doar cromata.Se vede actiunea timpului , a intemperiilor , a transpiratiei...cine mai stie a ce.Coronita nu stiu daca-i originala , insa-si face bine treaba .

Imagine

Marcajele militare usor de identificat:

Imagine

Mecanismul , inconjurat de acel inel (un fel de ,,suspensie") care protejeaza antisoc mai bine mecanismul . Desi are si balansul antisoc , lucru mai rar intilnit la ceasurile militare , din acest motiv majoritatea sint recuperate cu axul balans rupt .

Imagine

Inelul despre care scriam mai sus ...Se vede ca-i rupt si posibil la infiletarea neatenta a capacului spate sa se roteasca . In acest fel blocheaza roata balans . Defectiune oarecum banala...Daca-l desfaceam in tirg , probabil vinzatorul vedea ca functioneaza si pretul de achizitie era altul...

Imagine

Mecanismul fara acel inel...

Imagine

Codificarea mecanismului 022k

Imagine

Detaliu antishok

Imagine

Inscriptii ...RECORD pe mecanism (roata casetei arc , roata de armare )

Imagine

Imagine

Imagine

Detaliu coronita :

Imagine

Capac spate cu marcaje si serii militare

Imagine

Verso capac spate . Se observa diverse inscriptii pe care le practicau diversi ceasornicari ...

Imagine

Acesta este al meu Record Watch ...

Imagine

Alex , daca postarea mea este neavenita aici , te rog sa o stergi sau sa o muti in alt loc .
Multumesc pentru vizualizare .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Sep 2013, 22:04 
Neconectat
Moderator

La fel...
Dimineata am fost cu prietenii la o cafea. Nu mai aveam de gind sa trec prin tirgul de aici de la noi .
Dar la insistentele unui prieten , am mers impreuna. Cum era relativ tirziu , nu ma asteptam sa mai gasesc nimic interesant.
Pe o masa , ,,marfa" adusa din Franta . Tot felul de nimicuri , rujuri , oje , cosmetice folosite ...cine stie din ce tomberon adunate. Linga , citeva piese provenite din dezmembrarile diferitelor masini , majoritatea Renault-uri ...
O punga de ceasuri , toate la gramada . La o sumara privire...nimic interesant. Insa mi-a atras atentia o curea veche din piele . Am scos-o din gramada , iar pe acea curea era un ceas militar, cu inscriptii...tot ce trebuie . Dupa ce l-am scos , citiva indivizi care bintuie zona de fiecare data , se apropie sa vada ce mecanism are. Pentru ca eu am scos ,,scula" cu care sa deschid capacul prins prin infiletare . Dar am vazut seriile , am incercat cu mina sa rasucesc capacul ...Capacul strins tare , denota faptul ca mecanismul nu a avut ,,privitori " . Cit ? Am primit raspunsul , si fara negociere am platit ceasul , desi nu functiona.
Am ajuns acasa si am constatat ca inelul exterior mecanismului , inel de fixare , era rupt in doua bucati .
Una dintre bucati atingea roata balans . Am repozitionat-o si ceasul a inceput sa functioneze frumos. Pus pe vibrograf, fara a incerca vre-un reglaj , abaterea indicata era +15 secunde . L-am pus in borseta si am plecat la munte.
Acum seara , la intoarcerea din excursia de duminica , ceasul are mersul excelent .
Poze :

Imagine

Imagine

Fosforul se observa accentuat masiv pe aratatoare , cit si pe unele cifre . Posibil ulterior . De altfel sint singurii care mai lumineaza ...

Imagine

Capacul spate este inox dar carcasa din pacate doar cromata.Se vede actiunea timpului , a intemperiilor , a transpiratiei...cine mai stie a ce.Coronita nu stiu daca-i originala , insa-si face bine treaba .

Imagine

Marcajele militare usor de identificat:

Imagine

Mecanismul , inconjurat de acel inel (un fel de ,,suspensie") care protejeaza antisoc mai bine mecanismul . Desi are si balansul antisoc , lucru mai rar intilnit la ceasurile militare , din acest motiv majoritatea sint recuperate cu axul balans rupt .

Imagine

Inelul despre care scriam mai sus ...Se vede ca-i rupt si posibil la infiletarea neatenta a capacului spate sa se roteasca . In acest fel blocheaza roata balans . Defectiune oarecum banala...Daca-l desfaceam in tirg , probabil vinzatorul vedea ca functioneaza si pretul de achizitie era altul...

Imagine

Mecanismul fara acel inel...

Imagine

Codificarea mecanismului 022k

Imagine

Detaliu antishok

Imagine

Inscriptii ...RECORD pe mecanism (roata casetei arc , roata de armare )

Imagine

Imagine

Imagine

Detaliu coronita :

Imagine

Capac spate cu marcaje si serii militare

Imagine

Verso capac spate . Se observa diverse inscriptii pe care le practicau diversi ceasornicari ...

Imagine

Acesta este al meu Record Watch ...

Imagine

Alex , daca postarea mea este neavenita aici , te rog sa o stergi sau sa o muti in alt loc .
Multumesc pentru vizualizare .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Sep 2013, 22:23 
Neconectat
Moderator

Felicitari pentru achizitie.
Locul postarii mi se pare cat se poate de potrivit.
D.p.m.d.v. cred ca o refacere (constand in recromarea carcasei, schimbarea coroanei cu una adecvata, si curatarea materialului luminos de pe cadran si inlocuirea cu Luminova) ar fi pe deplin justificata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Sep 2013, 22:31 
Neconectat
Moderator

Multumesc.
Imi place patina timpului . Posibil sa-l las asa , important este ca functioneaza . Si functioneaza chiar bine .
Locul lui e in cutia cu ceasuri din perioada interbelica. Nu doresc sa-l port .
Am foarte multe ceasuri care asteapta sa le vina rindul la reparat mecanismul . Astea care functioneaza , au un loc aparte . La pastrare ...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]