Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 15 Mai 2024, 19:51

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Moeris
MesajScris: 26 Apr 2014, 16:25 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Cumpărat azi, nefuncțional. Din păcate, a trecut prin război... după război! O să îl duc la reparat, poate iese ceva,

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 26 Apr 2014, 17:13 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Mecanismul si carcasa sunt identice ceasurilor militare furnizate Wehrmacht-ului in anii `40, cadranul si inscriptionarea capacului insa difera. Probabil a fost un surplus de productie pus in circulatie ca ceas civil. Cautati un ceasornicar bun ptr. ca nu toti sunt in stare sa refaca parul balansului. Succes la refacere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 26 Apr 2014, 23:42 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Am un prieten care este ceasornicar. Sper să mă poată ajuta. Am citit despre aceste ceasuri că erau exportate atât în Germania, cât și în Aliaților. Astfel, era posibil ca inamicii să poarte același ceas pe câmpul de luptă! Mă gândesc că este posibil să fie un ATP (Army Trade Pattern) al Aliaților! Oricum ar fi, datorez Ceasornicar.ro faptul că mi-a atras atenția acest ceas, pentru că am stat și am citit forumul. Mulțumesc tuturor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 26 Apr 2014, 23:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Imagine

Va multumim si noi pentru cuvintele frumoase !!!

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 26 Apr 2014, 23:57 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Exact la postarea dvs. mă refer, domnule Gherghin! Când ați spus că v-ați dus la talcioc în Petroșani și ați luat un ceas militar cu un defect foarte ușor de remediat! Am și eu un prieten care mi-a luat un Slava și un Orex de acolo! :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 27 Apr 2014, 00:28 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
geogwww scrie:
...Am citit despre aceste ceasuri că erau exportate atât în Germania, cât și în Aliaților. Astfel, era posibil ca inamicii să poarte același ceas pe câmpul de luptă! Mă gândesc că este posibil să fie un ATP (Army Trade Pattern) al Aliaților!...

Daca veti mai rasfoi din cand in cand rubrica de ceasuri militare veti intelege ca era EXCLUS ca "inamicii sa poarte aceleasi ceasuri". Motivul il reprezinta faptul ca ceasurile erau realizate conform specificatiilor Wehrmacht respectiv War Department, specificatii care erau foarte diferite.
Daca ceasurile ATP nu aveau antisoc iar cadranul era de culoare deschisa, cele ale Wehrmacht-ului erau negre si aveau antisoc. Ambele aveau carcase etanse cu marcaje specifice.
http://forums.watchuseek.com/f11/moeris ... 243-2.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 27 Apr 2014, 07:35 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc pentru clarificări.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 30 Apr 2014, 17:18 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Este o senzație extraordinară să aud sunetul unui ceas după ce nu a mai mers zeci de ani... :)

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 30 Apr 2014, 23:05 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Felicitari ptr. readucerea ceasului "la viata". Incercati sa mai faceti un mic efort de a-i gasi aratatoare potrivite si........multa satisfactie la purtat.


In alta ordine de idei, unele din preferatele mele in materie de ceasuri militare germane sunt ceasurile "Stabila". Carcasa masiva din inox, mecanism Phenix cu antisoc, 17 rubine chatonate, punti cu cotes de Geneve si roti de armare cu "Sonnenschliff" (cu care ne-a obisnuit Lange & Söhne) reprezinta cateva din reperele unui mecanism de exceptie.

Cu atat mai incitanta a fost incercarea de a reface un Stabila obtinut intr-o stare deplorabila:
Imagine Imagine
Sticla opacizata, cadranul intr-o avansata stare de suferinta, aratatoare nepotrivite, mecanism nefunctional etc.

Primul pas l-a reprezentat spalarea cadranului si refacerea (cat de cat) a cifrelor luminoase.
Imagine
dupa 2 ore de munca si o sticla noua:
Imagine
Dupa dezmembrarea mecanismului (care purta urmele a 2 reparatii substantiale) am constatat ca era ancrasat si atata tot. Curatat si uns a reanceput sa functioneze fara probleme.
Imagine
Un mic incident (tija de armare s-a rupt in cursul reasamblarii) a putut fi depasit cu succes astfel incat, dupa montarea unui set potrivit de aratatoare, a iesit ce se vede:
Imagine Imagine
Mai ramane de verificat precizia si de scos in lume.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 01 Mai 2014, 00:33 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos! Cum ați rescris orele?

Se pare că limba orară nu este originală. De asemenea, o să caut o curea potrivită. Sper să mai găsesc unul pentru piese: Din păcate, o piesă care ajută la armare, în momentul în care este apăsată coronița, are tija ruptă. Ceasornicarul meu nu are piese pentru el, și nici prietenii lui. Dacă nu găsesc în câteva luni, o să cumpăr de pe e-bay.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 01 Mai 2014, 07:51 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
geogwww scrie:
... Cum ați rescris orele? ...

Cu vopsea, o scobitoare ascutita si multa rabdare. :wink:
PS.
Piese ptr calibre Moeris se gasesc f. f. greu asa ca incepeti sa cautati de pe-acuma.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 06 Iun 2014, 12:15 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Salutare tuturor,
Îmi puteţi spune dacă această piesă se potriveşte la mecanismul ceasului meu? În descriere spune că se potriveşte pentru moeris C. Eu sunt convins că da, pentru că am găsit o descriere în care apărea şi termenul de 10 1/2, dar vreau să nu cumpăr ceva degeaba.
http://www.ebay.com/itm/MOERIS-C-SET-BR ... 51ba54ec1d
Mulţumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 06 Iun 2014, 12:54 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Moeris a folosit acelasi gen de tragaci in mai multe calibre, difenta constand doar in dimensiune. Cel mai intelept ar fi sa-l intrebati direct pe vanzator.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 06 Iun 2014, 12:57 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
Mulţumesc frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Moeris
MesajScris: 07 Iun 2014, 23:37 
Neconectat

Membru din: 04 Feb 2010, 15:32
Mesaje: 182
Localitate: Bucuresti
I-am scris și iată ce mi-a răspuns:
Piesa se potrivește la seria Moeris C 10.5, nu se va potrivi la Moeris CD sau D, care au, de asemenea, mecanisme din seria 10.5.
Din fotografii (i-am dat linkul de pe ceasornicar.ro) pare a fi din seria CD Moeris, vedeți sub balans.
This item will fit Moeris C 10.5 ligne, it will not fit Moeris CD or D which are also 10.5 ligne movements.
The photos look like a CD Moeris, see under the balance.

Întrebare: Dacă e vorba tot de un mecanism 10.5, oare piesa căutată de mine (set bridge / cover plate) nu este identică? Aș risca opt dolari, dar am nevoie de un sfat. O să mă uit luni la mecanism, să văd din ce serie face parte (C, CD sau D) pentru că sunt plecat din localitate până atunci.
Îmi cer scuze pentru că insist, dar îmi place mult ceasul acesta, și vă mulțumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România