Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Eterna
MesajScris: 21 Aug 2014, 20:32 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Istoria achizitiei o gasiti aici:
viewtopic.php?f=4&t=30946
Activitatea de furnizor de ceasuri pentru Wehrmacht a firmei Eterna este bine cunoscuta. Nu se stia insa in ce masura au furnizat si ceasuri de mana. In bibliografia consultata (Knirim etc) cat si in bazele de date virtuale accesate, nu se gasesc referiri la ceasuri militare germane de mana Eterna.
Ceasul in cauza are carcasa din aliaj cromat de 34 mm fara coroana, capac cu filet cu seria 2966624 dispusa ca la toate ceasurile germane spre margine, astfel incat sa poata fi incadrata cu literel D---H. Faptul ca nu are initialele in cauza, denota ca cel care l-a primit in dotare l-a cumparat din start, astfel incat ceasul nu a mai intrat in gestiunea Wehrmacht.
Mecanismul e un superb calibru 520H mecanism care va dota multi ani mai tarziu si ceasurile www britanice.
Starea se vede din poze; ceasul a fost greu incercat dar MERGE! Singurul defect pe care l-am constatat la revizie a fost arcul tragaciului rupt. Chair si asa, tensionand putin mai mult arcul lamelar si facand o mica modificare ptr a impiedica iesirea acestuia din locasul sau, am constatat ca functioneaza multumitor. Coroana (originala?) era lustruita din cauza uzurii dar negasind alta compatibila (filet interior de 1,2 mm) am preferat s-o pastrez si sa-i refac striurile.
Cristalul original (sau de epoca) arata bine. Va fi lustruit si pastrat. Mai urmeaza o cosmetizare prin rodierea carcasei si gata.
ImagineImagineImagine
Se pare ca in ciuda numarului redus de ceasuri livrate conceptia acestuia a fost un succes, reantalnindu-se cu mici diferenta (carcasa din inox cu camasa interioara ptr. ecranarea magnetismului) la ceasurile britanice www.
http://www.time514.com/IBX/bxEterna1.jpg


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Eterna
MesajScris: 22 Aug 2014, 22:33 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
PS.
verificand baza de date de mai jos am constatat ca mecanismul cu seria 3068856 a fost fabricat in 1944. :wink:
http://www.schild-eterna.de/tripletime.htm


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România