Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 21 Noi 2018, 21:20 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Posed 2 modele de Traser . Unul militar ( curea NATO, rezista la apa 200m, geam safir) , iluminat cu tritiu și bezel care prin rotire poate fi folosit ca dual time. Altul, un Diver similar ca si caracteristici, bezel trasat in minute ,pt oxigen bănuiesc , dar alte culori: pe cadran galben, lumina albastra . Le am de mai bine de 10 ani și sunt f mulțumit , de purtat in concediu, scuba ,aventura, drumeti etci și dacă ai ochii buni poți citi chiar 2-3 rânduri la lumina tritiului... 8) . Recomand ca ceas pt “frecuș “ in diverse activități recreative in aer liber...

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 21 Noi 2018, 23:26 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Imagine
Imagine

Asa arata modelul militar. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 12:32 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Sunt mai multe modele militare Traser, nu numai unul , unele chiar mai performante... La al meu pe spate am capac pe filet si geam safir cu rezistenta pana la 200m...... deci cel din stanga e military toata ziua (si diverul are cam aceleasi functii dar nu-l incadrez la militare ca are cadranul pe galben (in mare lumina scade odata cu adancimea deci tb sa vezi contrast dar in armata at tb sa fie mai discret culori de pamant, camuflat), faptul ca la modelul prezentat de dvs, pe spate au scris chestiile alea e cool dar pe spate are capac cu surub deci la rezistenta la apa max 3 atm, la un militar rezistenta la apa e un must.....La militare, dupa cum cred ca stiti, conteaza functiile ceasului....robustete, vizibilitatea , rezistenta la apa etc... ca in armata mai faci si taras si prin apa...etc..:) Din cate stiu modelul are capac cristal mineral , nu safir, deci se zgarie mai usor... Un capac pe surub din cate stiu nu etanseaza la fel de bine ca cel pe filet ...poate e un model pt cei care fac munca de birou , intendenta ceva.... :D . Sa-l purtati oricum cu placere este frumos si pentru noi civilii ( banuiesc ca nici dvs nu sunteti vreun membru Seal sau Ranger, e mai important sa vezi cat e ceasul cand mergi la cinema... :D .
Niste modele mai noi de pe site-ul lor...
https://www.traser.com/our-collection/a ... tal-khaki/

IN RO stiu ca singurii care le aduc ar fi cei de la Horologium http://horologivm.ro/watch-selector?keyword=traser , eu de la ei le-am luat acu 12-13 ani aveau magazin in spate la Lido pe o straduta, acum vad ca l-au inchis acolo, poate mai sunt si altii ..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 12:45 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
PS> scuze nu capac ci geam din cristal mineral... :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 17:03 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Sunt sigur ca in decursul timpului o sa intelegeti diferenta intre un ceas "militar" ("issued", proiectat dupa specificatii militare si realizat in baza unui contract cu ministerul de resort) si un ceas cu aspect sau stil militar.
PS.
dupa cum se poate citi in randul 4 de sus este vorba de un ceas conceput pentru navigatia aeriana (de aici gradatiile lunetei) iar din cate stiu pilotii sau navigatorii nu prea ajung sa se scufunde iar daca ajung, nu e de bine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 17:35 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Inteleg ca nu este din lotul sau exact modelul comandat de armata Americana cum este acela sau ca ce am eu nu face parte dintr-un lot sau model livrat unei armate pe comanda insa ca si calitati nu cred ca difera foarte mult pana la urma functionalitatea si calitatile sale capacitatea de a trece acele teste il fac military...nu comanda in sine. Standardele respective pot fi atinse si fara a fi o camanda specifica pentru o armata daca firma producatoare face ceasuri de serie la acele standarde. Ah ca nu sunt marcate pe spate poate.... dar daca ma insel va rog elaborati...mai invat ceva..doar de asta suntem aici..

https://www.traser.com/traser-world/swiss-made/
http://home.earthlink.net/~exresearch/I ... 6374F.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 17:49 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
IWC scrie:
... va rog elaborati...mai invat ceva..doar de asta suntem aici...

Perfect de acord. Detalii in link:

viewtopic.php?f=15&t=24114


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 19:12 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
"In principiu e vorba de un ceas produs dupa specificatiile armatei sau unei anume arme. Deseori sunt ceasuri care nu au fost destinate pietei civile. De obicei marcarea se facea la intrarea in serviciu. Alaturat cateva exemple de marcaje.
Marcajele se puteau gasi pe carcasa sau pe cadran, depinzand de traditia locului.
Exista insa ceasuri 100% militare fara marcaje (unissued). Acestea au fost fie ceasuri "de depozit" (pastrate ca rezerva strategica) fie ceasuri intrate in serviciu dar ramase din diferite motive fara marcaje. "

Deci concret cu ce calitati functii difera al dvs fata de al meu in afara de acel marcaj? Nu vreau sa scot in evidenta ca al meu e mai bun sau al dvs e mai bun, dar concret ca sa inteleaga toata lumea vb de niste specificatii pe care tb sa le indeplineasca cf cerintelor DoD, in acest caz acel standar (care poate fi mai inalt sau mai jos pe tipuri ca ultima litera asta este de la A la G parca). Am postat mai sus un link... Asa in oglinda ca la Altex cand luam TV sau mobil.... Bun inscriptia de pe spate confera o atestare ca ceasul modelul respectiv a fost o comanda a unei armate sau a facut parte din lot dar practic ne intereseaza functiile si calitatile care l-au facut sa treaca testul , chiar si aspectul... cadran negru sau inchis, cifre albe etc... ca nu te duci cu ceva stralucitor sa strici camuflajul clar si cred ca Traser are mai multe modele care indeplinesc aceste calitati chiar daca nu comandate de armate De ex maine vine armata X si spune niste specificatii pe care le doreste si se potrivesc cu modelul prezentat de mine...face comanda si apoi se adauga inscriptia pe spate...atunci din acel moment ceasul este militar si numai de atunci?pai nu era si inainte ca avea calitatile si functiile alea?... de fapt si spun asta chiar pe site... desigur pe spate e marcat doar modelul ceasului, geam, wr , fara alte detalii despre armata si comanda.O seara buna si multumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2011, 02:24
Mesaje: 102
Localitate: Brasov - Romania
Cu toata consideratia dar niciunul din ceasurile Traser, nici macar P-6500, nu a fost "issued".
Cu atat mai putin ceasurile prezentate de IWC!
Bineinteles Traser a facut si face ceasuri excelente dar daca vorbim despre ceasuri militare (si nu military style) trebuie sa pastram proprietatea termenilor.
Regret astazi ca m-am despartit de P-6500 ce l-am primit intr-o tombola MWR dar forumul pastreaza imagini pe cand subiectul ceasurilor MIL-W-46374 era dezvoltat.
* * *
Traser P-6500

_________________
"Numele este cuman! Dar numai numele?" | Nicolae Iorga, 1927
Ceasuri pentru Romania (CptR) | www.ceasuripentruromania.ro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Traser -ceasuri militare
MesajScris: 22 Noi 2018, 21:09 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Se pare ca in ultima vreme limitele dintre issued si unissued au devenit destul de volatile:

https://forum.tz-uk.com/showthread.php? ... del-latest


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România