Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 02:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Apr 2024, 00:16 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 69
Localitate: București
Bună seara!
Poate cineva să îmi spună dacă ceasurile Wehrmachtswerk (army movement) au mecanism de ceas militar, caracterizate prin robustețe, fiabilitate și precizie? Sunt comparabile cu ceasurile din zilele noastre? Ați purta/recomanda ceasuri cu astfel de mecanisme?
Am întâlnit persoane care spuneau pe diverse forumuri că este doar o chestiune de marketing, fiind vorba de ceasuri strict civile, care au la bază mecanisme folosite de Wehrmacht în WW2, dar adaptate anilor 50-60, deși alte persoane spuneau că au existat și ceasuri militare cu acest tip de mecanisme, folosite de diferite compartimente ale forțelor armate ale unor țări din NATO, de exemplu.
Am văzut mecanisme Wehrmachtswerk (army movement) la Zeno:
- Pilot Classic Winder Navigator – manual winding pilot watch with hand assembled vintage movement of 1970 Unitas 6425 (NOS) (Tramelan BE), la 658 euro;
- Pilot Classic Wehrmachts Navigator – manual winding pilot watch with hand assembled vintage movement of 1970 Unitas 6428 (NOS), la 658 euro;
- Pilot Classic Wehrmachts Navigator – manual winding pilot watch with hand assembled vintage movement of 1970 Unitas 6428 (NOS), la 598 euro;
Pe lângă faptul că mi se par scumpe, am văzut că au WR 3 atm. Îmi place că au mecanisme NOS și geamuri de cristal safir.
https://www.zeno-watch.ch/product/pilot ... d-edition/
https://www.zeno-watch.ch/product/pilot ... navigator/
https://www.zeno-watch.ch/product/pilot ... edition-3/
Pe Ranfft am citit că următoarele calibre ale mecanismelor de tip Unitas și Adolf Schild (AS) au fost denumite Wehrmachtswerk (army movement):
- Unitas 6310, Unitas 6310N, Unitas 6311, Unitas 6311N, Unitas 6312, Unitas 6312N, Unitas 6313, Unitas 6314, Unitas 6315, Unitas 6316, Unitas 6317, Unitas 6318, Unitas 6318N, Unitas 6325, Unitas 6326, Unitas 6376, Unitas 6380, Unitas 6388, Unitas 6410, Unitas 6410N, Unitas 6411, Unitas 6411N, Unitas 6412, Unitas 6412N, Unitas 6415, Unitas 6415N, Unitas 6416, Unitas 6417, Unitas 6425, Unitas 6426, Unitas 6428;
- AS 1130, 1142, 1149, 1243, 1286, 1295, 1304, 1339, 1383, 1387, 1392, 1399, 1401, 1420, 1487, 1502, 1522, 1540, 1542, 1548, 1573, 1597, 1667, 1685; two calibres of this line with 13.5" : 1337, 1511; two calibres of this line with 14" : 1486, 1543; three calibres of this line with indirect sweep second: 1155, 1164, 1195; These were only produced a short time, since they were soon replaced by the AS 1188 with direct sweep second.
https://ranfft.org/caliber/496-AS-1130
https://ranfft.org/caliber/10335-Unitas-6428
M-ar interesa un astfel de ceas de la Zeno dacă ar fi la un preț bun sau o altă marcă de ceas cu unul dintre aceste mecanisme, chiar dacă ceasul este vintage, dacă ar fi într-o condiție foarte bună și la un preț bun.
Ați putea să îmi spuneți care dintre aceste mecanisme, de la Unitas, respectiv de la AS sunt mai bune (robuste, fiabile, precise)? Eventual și care este diferența dintre ele?
Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Apr 2024, 11:06 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Ceasurile militare -Military issued- au avut niste specificatii anume date de armata,iar acestea trebuiau sa respecte acele specificatii.
Ceasurile moderne Military Style nu au nimic in comun cu ceasurile militare,cu specificatiile armei de care au fost cerute.
Mecanismele enumerate nu sunt mecanisme "militare" sunt mecanisme.....si atat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Apr 2024, 22:23 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 69
Localitate: București
Mă gândeam să iau un astfel de ceas de la Zeno dacă aș găsi unul la un preț bun, având în vedere că mecanismul este NOS, sau o altă marcă de ceas cu unul din aceste mecanisme, Unitas ori AS, Wermachtswerk, chiar dacă ceasul este vintage, dacă ar fi într-o condiție foarte bună și la un preț bun. Îmi plac și îmi doresc ceasuri caracterizate prin robustețe, fiabilitate și precizie. Sunt comparabile ceasurile cu mecanisme Unitas ori AS, Wermachtswerk, cu ceasurile din zilele noastre? Ați purta/recomanda ceasuri cu astfel de mecanisme?
Așa cum am arătat în mesajul anterior, am întâlnit discuții pe diverse forumuri, în care unele persoane spuneau că denumirea este doar o chestiune de marketing, fiind vorba de ceasuri strict civile, dar care au la bază mecanisme folosite de Wehrmacht în WW2, adaptate anilor 50-60, iar alte persoane spuneau că au existat și ceasuri militare cu acest tip de mecanisme, folosite de diferite compartimente ale forțelor armate ale unor țări din NATO, de exemplu.
Plus că eram curios și să aflu, poate știe cineva de pe acest grup, pentru că nu am găsit mare lucru pe site-ul celor de la Ranfft și nici pe alte site-uri, de ce au existat 31 de variante ale aceluiași mecanism, în cazul celui Unitas, respectiv 32 de variante în cazul celui Adolf Schild, care sunt diferențele dintre aceste variante, dacă există diferențe semnificative, și care variante sunt mai bune. Așa mai învăț și eu câte ceva. Vă mulțumesc foarte mult pentru lămuriri.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mai 2024, 17:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Pe scurt....
Ceasurile militare trebuiau sa aiba anumite caracteristici cerute de arma pentru care au fost facute,de ex:
Sa aiba tachimetru,sau sa aiba o anumita abatere,sa aiba secundar central, sa aiba antisoc,sau alte cerinte tehnice exacte..etc....din ce stiu eu nu a existat o cerere de genul "mecanismul sa fie robust" pentru ca ar fi o cerere absurda.Motiv pentru care ceasurile militare au fost echipate cu mecanisme de diferiti producatori,ca au fost AS sau Unitas sau altii,dar trebuiau sa respecte aceste cerinte.
Dat fiind ca robustetea nu a fost un criteriu exact definit ,este greu sa-ti spun ce ceas sa iei pe acest criteriu....
Ca Zeno ia un mecanism NOS si-l pune intr-o carcasa de-a lor,chiar daca acel mecanism a fost folosit vreodata intr-un ceas militar,asta nu inseamna ca acel ceas Zeno este un ceas militar.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mai 2024, 03:46 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 69
Localitate: București
Claudiu scrie:
Pe scurt....
Ceasurile militare trebuiau sa aiba anumite caracteristici cerute de arma pentru care au fost facute,de ex:
Sa aiba tachimetru,sau sa aiba o anumita abatere,sa aiba secundar central, sa aiba antisoc,sau alte cerinte tehnice exacte..etc....din ce stiu eu nu a existat o cerere de genul "mecanismul sa fie robust" pentru ca ar fi o cerere absurda.Motiv pentru care ceasurile militare au fost echipate cu mecanisme de diferiti producatori,ca au fost AS sau Unitas sau altii,dar trebuiau sa respecte aceste cerinte.
Dat fiind ca robustetea nu a fost un criteriu exact definit ,este greu sa-ti spun ce ceas sa iei pe acest criteriu....
Ca Zeno ia un mecanism NOS si-l pune intr-o carcasa de-a lor,chiar daca acel mecanism a fost folosit vreodata intr-un ceas militar,asta nu inseamna ca acel ceas Zeno este un ceas militar.

Vă mulțumesc pentru răspuns, începe să se facă lumină!
Recunosc, am cunoștințe reduse în domeniul orologeriei, de aceea poate pun întrebări cărora multora li se vor părea stupide.
Când vorbesc de ceasuri robuste, mă refer la ceasuri făcute să reziste în condiții grele de utilizare, cu o structură adaptată unor asemenea condiții, cum sunt ceasurile militare, care să fie folosite de diferitele arme ale unei armate, fie la instrucție, fie în misiuni de luptă (cele utilizate de parașutiști, piloții de supersonice, scafandri, submariniști, marina militară, trupele de comando, cosmonauți), sau ceasurile sport, cum sunt cele folosite de către alpiniști, de persoane care fac trasee dificile prin pădure, la munte sau în junglă, de exemplu, persoane care fac parte din forțele speciale ale poliției/jandarmeriei, persoane pasionate de ciclism montan sau motocros montan, etc. Înțelesesem că asemenea ceasuri au mecanisme mai robuste și mai rezistente la șocuri, mai fiabile și mai precise decât ceasurile așa-zis civile, obișnuite.
Îmi doresc foarte mult un ceas militar adevărat, pe care să îl port zi de zi. Știu că ceasurile militare, așa cum mi-ați răspuns și la un alt mesaj, au anumite caracteristici, specifice armei din cadrul armatei care l-a comandat. Am arătat în mesajul inițial câteva asemenea caracteristici.
Până găsesc un astfel de ceas mă mulțumesc cu un ceas military tipe sau sport/outdoor, pe care să îl port zilnic, sau când plec în excursie, care să fie tot așa, mai robust, rezistent la șocuri, fiabil și destul de precis.
Am înțeles din discuții de pe diverse forumuri, referitoare la mecanismele Wermachtswerk, în care unele persoane spuneau că denumirea este doar o chestiune de marketing, fiind vorba de ceasuri strict civile, dar care au la bază mecanisme folosite de Wehrmacht în WW2, adaptate anilor 50-60, iar alte persoane spuneau că au existat și ceasuri militare cu acest tip de mecanisme, folosite de diferite compartimente ale forțelor armate ale unor țări din NATO, de exemplu. De aceea eram în ceață, neștiind ce să cred: mecanismele Wermachtswerk sunt sau nu militare, au fost folosite în componența unor ceasuri militare?
Da, sunt conștient că ceasurile Zeno nu sunt ceasuri militare. Dar m-ar fi interesat achiziționarea unuia cu mecanism Unitas 6428 sau AS, dacă aș ști că aceste mecanisme sunt militare sau au o constituție mai robustă, au o structură asemănătoare celor militare, mai ales că sunt NOS. Bineînțeles, dacă găseam unul la un preț bun.
Nelămurirea mea este (și nu am găsit mare lucru pe site-ul celor de la Ranfft și nici pe alte site-uri) de ce au existat 31 de variante ale aceluiași mecanism, în cazul celui Unitas, respectiv 32 de variante în cazul celui Adolf Schild? Nu era mai simplu să facă unul nou?
Care sunt diferențele dintre aceste variante, există diferențe semnificative?
Care variante sunt mai bune, în cazul mecanismelor Wermachtswerk AS, respectiv, Unitas?
Ați purta/recomanda un ceas cu mecanism Wermachtswerk, AS sau Unitas?
Mulțumesc!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mai 2024, 11:45 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Sincer,nu inteleg ce nu ai inteles.....
Nu exista mecanism facut pentru armata.Exista ceas facut cu specificatii pentru armata.
Nu inteleg care sunt cele 31 de variante ale mecanismului UT 6428?

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Mai 2024, 20:12 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 69
Localitate: București
Claudiu scrie:
Sincer,nu inteleg ce nu ai inteles.....
Nu exista mecanism facut pentru armata.Exista ceas facut cu specificatii pentru armata.
Nu inteleg care sunt cele 31 de variante ale mecanismului UT 6428?


Da, este foarte corectă observația dvs., un ceas militar este făcut cu specificații pentru armată, nu mecanismul este făcut pentru armată.
Am mai multe nelămuriri:
1. Mecanismele Wermachtswerk au fost folosite în componența unor ceasuri militare, în anii 50-60?
2. Pe Ranfft am citit că următoarele calibre ale mecanismelor de tip Unitas, respectiv Adolf Schild (AS) au fost denumite Wehrmachtswerk (army movement):
a) Unitas 6310, 6310N, 6311, 6311N, 6312, 6312N, 6313, 6314, 6315, 6316, 6317, 6318, 6318N, 6325, 6326, 6376, 6380, 6388, 6410, 6410N, 6411, 6411N, 6412, 6412N, 6415, 6415N, 6416, 6417, 6425, 6426, 6428;
b) AS 1130, 1142, 1149, 1243, 1286, 1295, 1304, 1339, 1383, 1387, 1392, 1399, 1401, 1420, 1487, 1502, 1522, 1540, 1542, 1548, 1573, 1597, 1667, 1685; two calibres of this line with 13.5" : 1337, 1511; two calibres of this line with 14" : 1486, 1543; three calibres of this line with indirect sweep second: 1155, 1164, 1195; These were only produced a short time, since they were soon replaced by the AS 1188 with direct sweep second.
Deci variantele nu sunt al lui UT 6428, ci ale UT, în general, și ale AS, și privesc mecanismele Wehrmachtswerk.
Eram curios și să aflu de ce au existat 31 de variante ale aceluiași mecanism, în cazul celui Unitas, respectiv 32 de variante în cazul celui Adolf Schild?
Care sunt diferențele dintre aceste variante?
Există diferențe semnificative?
Care variante sunt mai bune, în cazul mecanismelor Wermachtswerk AS, respectiv, Unitas?
Nu era mai simplu să facă un mecanism nou decât să facă atâtea variante?
3. Ați purta/recomanda un ceas cu mecanism Wermachtswerk, AS sau Unitas?
Mulțumesc foarte mult pentru răspuns!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România