Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hamilton/Razboiul Rece
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:12 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
ceas pentru razboiul atomic :D :
carcasa din inox
mecanism cu armare manuala
marcaje luminoase radioactive
si cam atat....
astept insa reactiile voastre


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:15 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:18 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:19 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:21 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:23 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 15:20 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 15:51 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
it's a beauty. :P.
foarte frumos si in stare foarte buna.
Ai verificat seriile dupa spatele ceasului? mi se par a fi serii specifice ceasurilor hamilton pentru armata americana.
Bestial, ai facut o super achizitie.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 16:04 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
sunt curios de unde l-ai luat daca se poate sa imi spui( si eu gasisem unul la fel din perioada razboiului din vietnam). si ce voiam sa intreb :care e rezistenta la apa dupa un service al unui asemenea ceas. rezistenta la apa a fost singurul motiv pt care nu am luat ceasul pt ca imi era frica sa il port la mana.
mecanismul este cumva unul cu 7 jewels?

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 16:05 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Corect ! Acel H3 si lipsa brand-ului de pe cadran cred ca arata exact faptul ca este pentru uz militar ... Cu radiatiile insa ai grija ... aici trebuie o poveste adevarata, asa ca am sa o spun :

Un profesor de la Magurele de la institutul de fizica si-a cumparat un Rolex (pe vremea cand oamenii puneau tritiu in ceas cat trebuie sa iti sara basca din cap) si plimbandu-se omul nostru prin institut, trece pe langa un aparat care masoara emisiile radioactive - se aprind toate beculetele rosii, aparatul scoate limba, striga "aer, aer !" si omu nostru se gandeste "Ce Dumnezeu se intampla ?, ca pana acum 3 zile nu eram radioactiv - acum sunt ..." si masoara emisiile de la ceas - de 40 de ori mai mari decat normal :shock: . Deznodamant necancerigen : a trimis ceasul inapoi si i-au schimbat indicatoarele si cadranul ... bineinteles de atunci au schimbat si tehnologia ...

... sper ca v-a placut povestea ... deci Luciane sa nu te duci cu ceasul pe langa aparate de masura a emisiilor radioactive :D ... anyhow a gorgeous piece !

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 16:10 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
acea poveste este super cunoscuta, rolex a trebuit sa retraga multe ceasuri de pe piata si pe cele deja vandute ca sa schimbe bezelul care avea cifrele luminoase scrise cu o substanta radioactiva, la modelul lor submariner mi se pare. la fel si unele ceasuri rusesti au fost suspectate de contaminare radioactiva, dar pericolul nu era pt purtator ci pentru ceasornicar care putea inhala vapori radioactivi la deschiderea ceasului. bineinteles rusii nu au retras de pe piata acele modele.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 16:13 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
E adevarat ce spui
L-am luat din USA si e pentru armata lor fabricat dupa ordonanta 82 in miezul razboiului rece.
E in stare buna deoarece sunt primul care il poarta.Din pacate l-am zgariat putin pe cristal dar se poate slefui.
Un ceas foarte simplu care are doar rolul de a indica timpul si atat
Mai multe informatii despre el aici
http://www.50717.com/us/hamilton-46374.html si multe alte ceasuri militare americane si nu numai
E ciudat faptul ca in Europa si Japonia(Asia de est in general) pretul pentru un astfel de ceas este mare iar in America nu(deocamdata).
http://www.iltarlo.it/shop/index.html?t ... lang=en-us
Eu am avut norocul sa il cumpar cu sigiliul inca pe spate.
Multumesc pentru aprecieri


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 16:28 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Mecanismul are 7 rubine dar ajunge pentru scopul lui.
Varianta mea e pentru trupele terestre si e Splash resistant daca pot spune asa.
Rezistenta lui e de 30m dar nu am curajul sa probez asta chiar daca inca nu am avut parte de service.
variantele pentru aviatie sunt insa water resistant pe bune.
Am discutat cu cineva de la ei(veteran ) si mi-a spus ca eu sunt norocos ca am un astfel de ceas deoarece in epoca respectiva doar ofiterii primeau ,soldatii vai de mama lor chiar asa americani cum au fost.
Amicul meu a avut un Wittnauer cumparat de acasa(ceas civil) iar mai apoi un Seiko .
Cat despre radioactivitate e testat in limitele admisibile.
Am auzit si eu multe povesti despre Rolex .
Se pare ca Rolex au fost cei mai drastici din acest pdv si au avut limitele cele mai joase de radioactivitate in perioada in care marcau pe cadran RA
Sometime in the early 1960s, Rolex discontinued the use of radium paint for the luminous indices, switching to the comparatively safer Tritium-infused paint(sursa wikipedia)
Un sambure de adevar e in aceste povesti
Radioactivitatea exagerata(spun unii) a ceasurilor militare americane nu a fost o problema in epoca in care US Army isi supunea soldatii unor teste directe legate de radioactivitate.In mai putine cuvinte NU LE PASA .Si nici rusilor dar cel putin rusii nu au folosit prea mult radium-ul in orologerie.
Al meu e din 82 si inca foarte activ dpdv al luminescentei.
Parca Superluminova e totusi mai buna(si cert mai sigura)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 19:51 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
cred ca din anul 1982 s-a renuntat la materiale radioactive pt substantele luminoase pt ceasuri. problema aceasta se discuta prin anii 60 si am avut ocazia sa vad mai demult o hartie pe care cei de la rolex au trimis-o unui posesor de submariner in care isi cereau scuze si ca doresc sa ia ceasul inapoi pentru a-i schimba bezelul si limbile din cauza radioactivitatii.
cat despre pretul acestor ceasuri daca mai vrei sa mai cumperi asa ceva poti gasi in stare NOS la Neil Wood de la Chronomaster din Marea Britanie ceasuri hamilton "issued" sau Omega Seamaster 300 la preturi foarte bune.
aveau de vanzare la un moment dat un ceas Marathon Monobloc ''issued" NOS la 75 dolari.
Oricum din punctul meu de vedere ceasul e o frumusete si ma bucur ca il detii.
e cu siguranta un ceas de colectie.

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iul 2007, 22:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Marcalele alea radioactive au o culoare tare distincta, si imi aduc aminte de manometrele pe care le au salvatorii minerii pentru a verifica presiunea din tubul de oxigen. Brrrrr si cand ma gandesc ca am pus mana pe destule... La cum aratau si cat de vechi erau nu ma mir sa fie din aceeasi epoca. :?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România