Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 03:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008, 23:28 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Raspunsul de la Konrad KNIRIM:
- - - - - - - - - -
Yes the Hado is correct, but I do not see the back. The one on page 435 in my book was issued Wehrmacht.
But the arrow I did not find in all my books, sorry!

- - - - - - - - - -


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mar 2008, 23:35 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Si uitati, domnilor, cum misterul se adanceste...
Culmea este ca aceeasi sageata am vazut-o la un ceas al colegului nostru bbcbbc, la Sofitel! Poate ne ajuta...
montana, mihai33, va multumesc mult!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mai 2008, 14:45 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
marcajul
Imagine

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Mai 2008, 16:44 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Si eu am intalnit marcajul acesta la 1 sau 2 ceasuri ce mi-au trecut prin mana. Sa vad daca le mai am pe undeva... :shock:

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 26 Dec 2008, 21:08 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Uite priam!
Cred ca am gasit raspunsul!
- - - - - - - - - -
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 27 Dec 2008, 14:13 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
montana scrie:
Uite priam!
Cred ca am gasit raspunsul!
- - - - - - - - - -
Imagine

:D :D :D Multumesc mult!
http://www.watch-wiki.de/index.php?titl ... Jourdan_AG

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 22 Mar 2009, 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
nu stiu mai nimic despre el, asa ca va cer o parere. din observatiile mele: cadranul seamana cu cel de la omega suveran, telescoapele sunt sudare, capacul e de inox, iar initial acele erau de otel.
poate ma veti ajuta, :D
poze cu el:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

imi cer scuze de calitatea pozelor, dar sunt la inceput, iar aparatul e de imprumut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 11 Apr 2009, 16:58 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
pentru catralin:
N-am gasit mare lucru despre ceasul Windsor!
Foarte probabil nu a existat vreun producator cu acest nume.
Windsor a fost inregistrat de un producator "obscur" din Schönwald, Bavaria, Germania - pe nume Wehrle (care pare ca face ceasuri de la 1815)!
Marcajul de pe interiorul capacului ("RW cu o ancora intre ele"!) l-am tot intalnit la mai multi producatori si apartine unui, deasemenea "obscur" producator de carcase - Robert Winter!
Mecanismul nu stiu ce e dar poate inspectat cu atentie (la vreo revizie) poate prezenta vreun marcaj.

Nu este un ceas militar desi sunt numeroase situatiile in care, pentru acest tip de cadran, ceasul este prezentat ca fiind militar!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 12 Apr 2009, 17:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2008, 17:02
Mesaje: 454
Localitate: bucuresti
multumesc mult montana pentru informatii. mecanismul e un eta 930.
tin sa spun ca datorita tie si unui prieten bun am achizitionat de curand un smiths militar, care in prezent e in vizita la claudiu. dupa ce va reveni voi incerca sa ii fac un mic review.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 18 Iun 2009, 20:04 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Ceasul cu pricina e un Förster din perioada tarzie a razboiului (dovada design-ul cadranului) perioada cand datorita dificultatilor de a mai comanda ceasuri elvetiene (fabricate dupa specificatiile militare: incabloc, capac insurubat etc.), s-au pus in circulatie o multitudine de ceasuri din productia autohtona (Arctos, Aristo, Stowa, Hado, Berg, Förster etc) cu mecanisme mai mult sau mai putin bune, dupa cum s-a nimerit. Asta explica mecanismul fara antisoc, cpacul presat si absenta poansonarii D-H, D, DU sau RLM.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 28 Ian 2010, 14:34 
Neconectat

Membru din: 19 Iun 2009, 13:07
Mesaje: 18
Localitate: Focsani
Buna ziua ,
din cite am aflat eu , ceasurile de productie germana folosite in armata acestei tari in timpul celui de-al doilea razboi mondial nu erau poansonate pe spate cu DH (Dienstuhr Heer )sau D(Dienstuhr Luftwaffe) sau DRGM (Deutsches Reich Gebrauchsmuster) sau RLM (Reichsluftfahrtministerium) sau KM (Kriegsmarine) ori DU(Dienstuhr) , aceste coduri au fost folosite pentru ceasurile de productie elvetiana . Fara a fi o regula , unele ceasuri de productie germana au fost marcate cu KM , M sau o ancora pentru marina , sau cu Fl sau RLM pentru aviatie. In general ceasurile erau echipate cu calibrul AS 1130 dar au fost folosite si alte mecanisme in special la cele de fabricatie elvetiana .
Carcasa avea un diametru (cel mai adesea ) 34,5 mm fara coronita , cadranul era negru cu secundar in dreptul orei 6 , cu un diametru de 29 mm cifre arabe luminoase , la fel limbile erau luminoase , telescoapele sudate.
Am achizitionat un Helma din perioada 40-44 folosit in armata germana , cind voi primi coletul , cu voia dvs , voi posta ceva fotografii.
Sper ca nu am plictisit pe nimeni


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un ceas militar?
MesajScris: 29 Ian 2010, 10:48 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
In toata literatura consultata nu apar date precise legate de numarul de ceasuri militare de fabricatie germana avand un anume tip de mecanism.
Urofa 58 a fost un calibru apreciat ptr. precizie si robustete dar s-a produs intr-un numar nu foarte mare de bucati (sub 200 000) din care cele mai multe au fost montate in ceasuri civile.
Daca e sa judecam dupa numarul mai mare de marci diferite in care apare (Berg, Wagner, Stowa, Aristo, Wiemer s.a., putem considera ca PUW 500 si Durowe 202 au avut serii de fabricatie mult mai mari.
Cu toate astea, in conditiile unei industrii integral militarizate s-a folosit tot ce indeplinea cat de cat standardele cerute de armata astfel incat prezenta unor ceasuri cu mecanisme (repet: germane) Förster 2075 sau H. F. Bauer nu trebuie sa mire pe nimeni.
Legat de ceasul in cauza am si eu aceeasi nedumerire legata de telescoape.
In rest e ok .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România