Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Dec 2008, 14:32 
montana scrie:
Bun venit mihai_omega!
Este posesorul (dupa mine!) a celui mai important ceas de buzunar care a fost in doatarea Armatei Romane.
Asteptam cu interes fotografiile acestuia si iti adresez rugamintea, in masura in care aceste informatii exista, a ne impartisi eventuala "poveste" a ceasului tau.
Bunicul tau a fost cadru militar? Cum si cand a intrat in posesia ceasului?
Ceasurile Tavannes MAN sunt inseriate pe interior cu un [Nr. xxxx], acelasi numar fiind marcat si pe interoriul ramei cadranului.
Un detaliu foto cu acest numar ar putea fi adaugat la mica noastra lista cu evidenta acestor ceasuri, din pagina 2 a prezentului topic.
Cu multumiri,


Salutare tuturor. Din pacate nu mai pot afla informatii de la sursa, intrucat bunicul meu a murit acum cativa ani. Stiu ca a fost pe front, dar a fost doar soldat, deci nu cred ca avea cum sa-l primeasca in timpul razboiului. Cum spune si galaxy, ciudat ca nu are inscriptionat MAN-SSAU. Din spusele bunicului imi aduc aminte ca il are de la cineva din Constanta si cred ca de prin anii '60 (nu stiu daca primit sau cumparat). Incerc sa mai aflu una-alta de la alte rude.

Mi se pare extraordinar ce se intampla aici pe forum (am citit cu placere multe pagini), reconstituirea unor bucatele de istorie, informatiile incredibile pe care le-am gasit aici, detaliile, pasiunea membrilor, capacitatea de a recunoaste un ceas la prima vedere (model, an de fabricatie, original sau copie).

Am spus ca vin cu poze si cu niste intrebari. Iata intrebarile:
1. Unde se poate reconditiona acest ceas? (in primul rand curatat si reglat, dar si petele de rugina, secundarul lipsa, zgarieturile de pe sticla etc)
2. Cam cat ar costa reconditionarea lui? (se vede in poze ca e murdar, mai ales in interior)
3. Cam cat valoreaza un astfel de ceas? (nu vreau sa-l vand, doar sa ma informez)

Iata si pozele:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2008, 14:59 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Proprietarul forumului-Claudiu este ceasornicar si se ocupa si de recondiionarea ceasurilor. Un MP ar fi util!
La o licitatie (casa de licitatii Alis) un exemplar s-a vandut la 700 RON, plus taxele casei de licitatii. Acesta ar fi un pret orientativ, deoarece are din punctul meu de vedere o valoare documentara, istorica mult mai mare.
E o parte de istorie...
PS referitor la lipsa poansarii M.A.N.-S.S.A.U., s-a discutat pe acest topic ca exista posibilitatea ca aceasta sa fi fost facuta ulterior, si anumite exemplare, printre care si al tau, s-a fi scapat de aceasta marcare. Cel mai probabil, acest exemplar este tot un ceas militar, achizitionat de fortele armate romane (inscriptia in romana)!

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2008, 15:41 
priam scrie:
Proprietarul forumului-Claudiu este ceasornicar si se ocupa si de recondiionarea ceasurilor. Un MP ar fi util!
La o licitatie (casa de licitatii Alis) un exemplar s-a vandut la 700 RON, plus taxele casei de licitatii. Acesta ar fi un pret orientativ, deoarece are din punctul meu de vedere o valoare documentara, istorica mult mai mare.
E o parte de istorie...
PS referitor la lipsa poansarii M.A.N.-S.S.A.U., s-a discutat pe acest topic ca exista posibilitatea ca aceasta sa fi fost facuta ulterior, si anumite exemplare, printre care si al tau, s-a fi scapat de aceasta marcare. Cel mai probabil, acest exemplar este tot un ceas militar, achizitionat de fortele armate romane (inscriptia in romana)!


Priam, multumesc frumos pentru toate informatiile.


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2008, 17:42 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
Erata ups :oops: undeva in text sa cititi "sa fi scapat"!
mea maxima culpa

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2008, 21:01 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Unul dintre putinele ceasuri de buzunar pe care il doresc.
Bine ai venit si felicitari pentru acest "bunic"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2008, 00:06 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Multumiri pentru fotografii si informatii!
Sunt convins ca la Claudiu poti sa-l aduci intr-o stare care va impresiona.
Ceasul o merita si vei avea o surpriza dintre cele mai placute! Inclusiv aspectul material va avea, dupa, o alta abordare.
Din pacate insa eu nu voi dori sa ma refer la aceasta chestiune!
Insit pe subiectul (deja precizat explicit de galaxy) provenientei acestor ceasuri. Pe masura ce anii trec istoria unor astfel de ceasuri va fi din ce in ce mai greu de reconstituit. Cautari de tipul "acul in caru' cu fan" pot fi ajutate important prin relatari, amintiri, povesti de familie care sa prezinte istoria ceasului. Invit si eu pe cei ce ajung in "posesia" unor astfel de istorii sa nu ezite sau sa omita sa ni le impartaseasca. Bineinteles cu multumiri anticipate!

Pentru ca galaxy are un punct de vedere (dealtfel interesant si cu siguranta bazat pe argumente) ca astfel de ceasuri ar fi putut ajunge in Romania si fara a fi sub comanda (comerciala) militara trebuie sa recunosc ca am acordat subiectului o atentie deosebita.
Cu toate cautarile mele in arhivele militare ale SubSecretariatului Armatei de Uscat n-am gasit pana acum nici cea mai mica referinta la acest ceas.
Am parcurs doar un prim "nivel" al acestor arhive si sper ca in 2009 sa pot sa aprofundez cautarile! Din pacate modul de organizare al arhivelor SSAU difera important de cele al "aviatiei", SSA, si cautarile nu vor fi tocmai usoare!
Chiar si asa punctul meu de vedere este categoric ca este exclusiv un ceas militar indiferent ca sunt sau nu marcajele de pe capac!
* * *
Fac acum, aici, in premiera si o "dezvaluire" ca exista deja un ceas de buzunar "documentat" ce a fost in dotarea Armatei Romane caci 592 buc. ale unui model Roskof Patent destinat "posturilor de panda" au fost achizitionate in 1939 de Ministerul Aerului si Marinei (M.A.M), ceas ce a castigat licitatia in detrimentul Tellus si Tissot! Asta dupa ce in 1938 mai fusesera achizitionate 1.028 buc. de acelasi tip! Bineinteles furnizorul a fost ...Max Weissblueth!
Si cu siguranta vor aparea documente si pentru ceasurile - Tellus si Tavannes - ce au echipat trupele de graniceri!
* * *
Prezentarea pentru Tavannes-ul MAN pe Ceasuri Pentru Romania, din pacate, va mai dura!
Gabi m-a ajutat cu cateva fotografii dupa ce cel din colectia mea a "trecut" pe la Claudiu!
Fotografii in continuare!
- - - - - - - - -
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2008, 03:41 
montana scrie:
[...] iti adresez rugamintea, in masura in care aceste informatii exista, a ne impartisi eventuala "poveste" a ceasului tau.
Bunicul tau a fost cadru militar? Cum si cand a intrat in posesia ceasului?

galaxy scrie:
[...]De asemenea, e primul ceas mostenit si nu achizitionat. Deci se pot face sapaturi spre origini si utilizare.
Cateva poze, istoria ceasului tau si povestea bunicului speram sa aduca multe alte detalii. Asteptam cu interes!

Am reusit sa aflu cate ceva despre ceasul Tavannes cronograf mostenit de la bunicul matern. Informatiile vin pe filiera unchiului meu, fratele mamei.
In anul 1957 bunicul meu din Sighisoara, Viorel Boros, care atunci avea 37 de ani, avea o oarecare suma de bani si intentiona sa-si cumpere un ceas si o bicicleta (voi face povestea bicicletei la final). In 1957 a cumparat de la un sas din Sighisoara acest ceas de buzunar care a functionat foarte precis pana cand s-a stricat. Bunicul l-a dus la reparat la ceasornicarul Mola din Sighisoara, care era cam singurul care se incumeta sa treaca de capacul al doilea cu o surubelnita in mana. Se pare ca timp de 5 ani (!) nu prea s-a incumetat sa-l repare si ceasul a stat la reparat in tot acest timp. Apoi, vazand ca il lasa ochii si incepe sa-i tremure mana, Mola si-a luat inima in dinti si a facut ceasul sa mearga, dar niciodata cu aceeasi precizie ca cea initiala si cronometrul nu mai functiona. In 1977 a inceput sa-l poarte unchiul meu, dar ceasul era inutilizabil ca instrument de masurat timpul pentru ca nu mai era precis deloc. Asa ca unchiul si-a luat un ceas Racheta cu 150 de lei (erau multi bani pentru acea vreme) si a abandonat Tavannes-ul. De atunci statea uitat si nefolosit, pana acum cand e pe drum spre spital, la doctorul Claudiu :wink:, sa-l readuca la viata. Ca o coincidenta, si eu m-am nascut tot in anul 1977, cand ceasul a fost abandonat de unchiul meu.

Acum o paranteza despre evolutia celeilalte sume de bani din 1957, destinate bicicletei. Bunicul a tot amanat sa-si cumpere bicicleta, pana cand s-a gandit ca nu mai e la prima tinerete sa umble cu bicicleta si s-a reorientat catre o motocicleta. Din nou a amanat decizia de a-si lua motocicleta pana i-a trecut si vremea de motocicleta. Apoi s-a inscris la un Trabant; da, asa era atunci, trebuia sa stai la coada ani de zile pentru o masina. A asteptat cuminte dupa Trabant, pe undeva bucuros ca masina nu-i venea (cred ca din nou nu era prea hotarat). Cand s-au sistat livrarile la Trabant, celor inscrisi pe lista de Trabi li s-au oferit ultimele Dacii 1100. In septembrie 1970 n-a mai avut ce face si a cumparat o masina Dacia 1100. Se vede ca Tavannes-ul l-a achizitionat foarte repede, pe cand sa-si ia un mijloc de transport a durat 23 de ani!


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2008, 11:29 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Frumoasa istoria si multumim pentru ea.

Poate s-a mai discutat, dar eu totusi intreb : care este povestea cu inscriptia "Dedesubt piese de schimb" ?

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2008, 12:20 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
iEdi scrie:
...Poate s-a mai discutat, dar eu totusi intreb : care este povestea cu inscriptia "Dedesubt piese de schimb" ?

Ai pus punctul pe "i" !!! :D Cred ca este doar o "cutiuta", in care erau piese de schimb. Ce piese ar putea fi? Dintre cei ce poseda un astfel de ceas, care mai are acele piese?

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2008, 12:25 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
iEdi scrie:
Poate s-a mai discutat, dar eu totusi intreb : care este povestea cu inscriptia "Dedesubt piese de schimb" ?

Compartimentul respectiv poate fi accesat prin desfiletarea celor doua suruburi. Acolo ar fi trebuit sa existe cateva piese de rezerva pentru ceas. Probabil piesele cele mai expuse la deteriorare in cazul unui soc: axul balansierului, furca anker si cateva rubine. Este un compartiment micut, nu ar fi incaput acolo piese mai mari.
Nu am intalnit pana acum un ceas cu piesele de schimb la locul lor. Ar fi foarte interesant! :D

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Dec 2008, 16:26 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Ian 2007, 11:27
Mesaje: 3085
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru explicatii ! Intradevar interesant. Pentru ca ceasul sa mai fi avut acolo piesele de schimb, ar fi trebuit sa nu scrie nimic pe casetuta... Si cred ca o piesa care sa aiba si piesele acolo ar fi rarisima.

Ma intreb totusi daca erau prinse cumva sau erau libere pe acolo (asta insemnand ca se puteau deteriora inaintea suratelor lor din angrenaj) ?

Daca cineva mai are plina acea casetuta la ceas, sa nu se sfiasca sa posteze ceva poze :)

_________________
the path of the true warrior is peace

Status : every sound is magic ... just listen ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Dec 2008, 10:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Din pacate, acele piese erau primele care "dispareau" din ceas la revizii, indiferent daca trebuiau sa inlocuiasca alte piese sau nu. Ma gandesc ca pentru a nu juca in compartiment, e posibil ca piesele sa fi fost inghesuite cu burete. E doar o ipoteza; altfel ar fi facut zgomot in ceas.
Intr-adevar ca un astfel de ceas sa mai aiba piesele de rezerva originale probabil ca ar trebui sa fie aproape NOS, sau sa nu fi avut parte de revizii, sau daca a avut revizii acestea sa fi fost facute de ceasornicari cinstiti. :D

PS: ...sau proprietarul sa nu-si fi bagat codita pe acolo...

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Dec 2008, 20:32 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007, 00:41
Mesaje: 82
Eu am 2 militare gen stopper , care au ceva in cutiuta de piese(in ciuda faptului ca proprietarul "si-a bagat codita acolo " :wink: ).Postez cateva foto sa va faceti o idee .
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Dec 2008, 20:35 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
o poza cu mecanismul de sub cadran ai? ar fi foarte interesant de vazut. genul asta de mecanisme e destul de rar. merita restaurat.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Dec 2008, 21:04 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Multumim Blackdial!
O rugaminte desigur si pentru o fotografie cadran! Si eventual fotografii si cu cea de a doua piesa militara la care ai facut referire.
Foarte interesante si spectaculos pentru prezenta intr-o colectie "romaneasca"!
Felicitari si multumiri!

* * *
Furnizarea de piese de schimb odata cu livrarea cronometrelor pare sa fi fost o modalitate curenta la furnizarea pentru armata.
Mai jos o pagina din corespondenta Longines - Ministerul Aerului si Marinei pentru licitatie achizitie cronometre 1940.
- - - - - - - - - -
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 179 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România