Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 14:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Mai 2008, 14:19 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Deschid un nou topic in care va invit sa ma ajutati sa facem impreuna o colectie cu fotografii care prezinta militari ai armatei romane care au ceasuri la mana.
Cred ca ar fi interesant a ne limita la perioada 1900-1945 dar nu luati acest lucru ca o restrictie.
Este important ca pentru fiecare fotografie gasita sa fie precizata in mod explicit sursa acesteia precum si detalii ale detinatorilor pentru a respecta drepturile acestora.
* * *
In masura in care este posibil incercati sa gasiti si explicatii, detalii, informatii suplimentare a ceea ce se regaseste in fotografie (locatie, oamenii, perioada, eveniment, etc).
Bineinteles ca incercarea cea mare este sa identificam ceasul de la mana!
Pentru cea mai interesanta sau hai sa-i zicem spectaculoasa fotografie gasita voi oferi un premiu. In ce consta premiul voi anunta pana la 31.mai.2008!
* * *
Multumesc tuturor pentru parcurgerea acestui topic si astept cu interes fotografiile/informatiile voastre.
Prima fotografie in postul urmator!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Mai 2008, 14:33 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Prima fotografie prezinta un grup de soldati romani din WWI!
Pe spatele fotografiei este precizat:
"În drumul spre front. În fata satului Maluri, Onesti – jud. Bacau. Un „pik-nik” cu colonelul Penescu si alti camarazi înainte de plecare. 20 Aprilie 1917."
Primul din stanga de pe al doilea rand este - Ioan MISSIR, autor al unui interesant volum de razboi (perioada WWI) intitulat "Fata Moarta" despre care puteti afla o multime de amanunte (sau chiar sa-l cititi) la adresa: http://www.sivispacem.org/fm/ .
Cartea prezinta, dupa mine absolut remarcabil, detalii ale luptelor duse de armata romana pe valea Casinului si Oituzului de pe celebrul aliniament din Primul Razboi, Marasti-Marasesti-Oituz.
* * *
Personajul din centrul fotografiei are la mana un ceas probabil calibru de buzunar si nu am gasit pana acum o fotografie (atentie, 1917!) unde ceasul sa fie atat de clar prezent!

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2008, 13:41 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Este timpul sa anunt in ce consta premiul pentru pentru cea mai interesanta fotografie a unui militar roman si a ceasului sau. Este importanta si povestea ce insoteste fotografia!
Am rugamintea ca pentru fotografiile postate sa fie precizata explicit sursa acesteia!
* * *
Premiul este unul din ceasurile POLJOT prezentate in fotografia urmatoare (la alegere) iar ceasul care ramane va fi premiul de consolare pentru aceeasi tema caci sunt convins ca vor fi suficiente fotografii interesante!

* * *
Castigatorii vor fi anuntati la 30.septembrie.2008 data pana la care astept fotografii:
- - - - - - - -
Imagine
- - - - - - - -


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2008, 14:25 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
putem sa ne inscriem cu mai multe poze? stii vorba aia - mai multe plicuri, mai multe sanse - :roll:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mai 2008, 17:07 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Oricate! D-abia astept sa le vad! In afara competitiei :lol: am si eu cateva in pregatire!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2008, 09:50 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
In imagine Adj. Av. Casian TEODORESCU la bordul IAR-80 nr. 139.
La mana un ceas cadran dreptunghiular care desi ar parea nefiresc (ca si ceas de pilot) l-am mai vazut in cateva fotografii ale pilotilor romani WW2.
* * *
Adj. Av. Casian TEODORESCU - 3 victorii (I-16) la bordul IAR-80. A pilotat IAR-80 si Bf-109G in Esc. 42/52 (Gr-5/9), respectiv Esc.53 (Gr-7)
Interesant este ca IAR-80 nr. 139 livrat la 25.aprilie.1942 Grupului 9 Vanatoare Esc.52 nu se stie in ce conditii a iesit din evidentele armatei (accident, distrus, reformat).
Fotografie prezentata prin amabilitatea lui Dan ANTONIU:
- - - - - - - - -
Imagine
sursa foto: "IAR-80 le Heros meconnu" - Dan Antoniu si George Cicos, Editions TMA, ianuarie 2008


Ultima oară modificat de Anonymous pe 08 Iun 2008, 15:09, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2008, 10:11 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
O fotografie cu Lt. Av. Horia POP din Grupul 9 Vanatoare.
La mana un ceas chronograf unde m-as bucura sa primesc opiniile voastre asupra potentialului producator.
Presupunerile mele initiale au fost Breiling Chronomat insa sunt detalii care nu confirma!
Am cautat apoi printre ceasurile pilotilor germani prezentate de Konrad Knirim insa cel mai aproape pare a fi un Minerva Chronograf, 1940, cu doua butoane prezentat in Gisbert L. BRUNNER/Christian PFEIFFER-BELLI - "Wristwatches", 2006! Poza mai jos!
* * *
Lt. Av. Horia POP (2 victorii) a pilotat IAR-80 si Bf-109E in Esc.53 (Gr-7), respectiv Esc.52 (Gr-9) de la Mamaia.
Fotografie prezentata prin amabilitatea lui Dan ANTONIU:
- - - - - - - - -
Imagine
sursa foto: "IAR-80 le Heros meconnu" - Dan Antoniu si George Cicos, Editions TMA, ianuarie 2008
* * *
Imagine
Imagine
sursa: Gisbert L. BRUNNER/Christian PFEIFFER-BELLI - "Wristwatches", 2006


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2008, 17:27 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12137
Localitate: ARAD
Intr-adevar pare a fi Minerva!Personal asa cred!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2008, 21:44 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Eu cred ca este un Sigma cu Venus ori un Universal.
Priviti cu atentie curbura carcasei in zona curelei(exterior)
Poate ma insel dar nu cred ca este Minerva.
Cel purtat de catre Teodorescu Cassian sunt aproape sigur ca este un Longines.
Am inteles ca pilotii nostrii militari primeau la absolvire Longines(sursa in formatiei este "Modelism " dar din pacate nu imi amintesc numarul acestuia)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iun 2008, 19:33 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
N-am reusit sa gasesc o fotografie pentru Sigma!
Pentru Universal am gasit o varianta in Konemann:
- - - - - - - - - -
Universal "Colonial", cronograf, cca 1930
Imagine
Imagine
sursa: Gisbert L. BRUNNER/Christian PFEIFFER-BELLI - "Wristwatches", 2006
- - - - - - - - - -
Bineinteles ar fi putut fi o optiune valabila! Am vazut si un Longines care se apropie foarte mult fiind din aceeasi perioada!
Presupunerea mea ca este Minerva vine si de la faptul ca Minerva a fost un furnizor consacrat pentru armata germana in WW2 cu destule variante dedicate pentru aviatie.
* * *
Sper cat de curand sa reusesc sa gasesc o colectie de reviste Modelism si voi cauta articolul la care face referire Lucian.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Iun 2008, 23:39 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Cut eu imaginea cu Sigma ,sper sa o gasesc.
Goering a avut Universal din cate stiu eu si nu doar el
Cred ca tu esti cel mai in masura sa faci lumina.
Vazand imaginea postata sunt si mai convins ca este Universal.
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008, 00:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 16:05
Mesaje: 20
Excelent subiect. Azi am cautat juma' de zi pe net ca sa aflu ce purtau cei din SS-Leibstandarte. Fara succes...
Stiu doar ca Lange a facut un ceas pt Waffen-ss. Totusi nu cunosc daca aceste ceasuri au avut o productie atat de mare incat sa poata fi distribuite tuturor unitatilor si diviziilor SS. Presupun ca ceasurile Lange au fost distribuite doar in puncte cheie: tunarilor, capitanilor si altor gradati.

De asemenea doresc sa aflu ce ceasuri purtau cei din British Expeditionary Force.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008, 11:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 23 Dec 2006, 01:57
Mesaje: 1207
Localitate: Bucuresti
Am si eu o nedumerire... pozele pe care le afisam ar trebui sa fie din colectia personala sau de la cunoscuti si scanate, sau ce reuseste fiecare sa "sape" pe internet...
Cred ca sunt destul de putini colectionari de fotografii printre noi, si sa ai asemenea foto originale, e destul de greu...

_________________
Dus cu CEASUL!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008, 17:23 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Salutare galaxy!
Desigur m-am referit la scanuri pentru fotografii (nu originale) gasite oriunde acasa, la rude, prieteni, net ...si pentru care este importanta si povestea ceasului prezentat si/sau a detinatorului acestuia.
Va trebui insa mentionata explicit sursa fotografiei si postarea acesteia pe forum va trebui sa nu intre in contradictie cu drepturile detinatorului.
Multam' pentru interes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iun 2008, 18:42 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2007, 00:39
Mesaje: 1131
Localitate: Bucuresti
http://www.aviatori.ro/v2/images/galeri ... ovacia.jpg
recomand sa urmariti intreaga arhiva, sunt fotografii foarte interesante
Imagine
''Descriere: Grup de pilo?i de vân?toare români pe frontul de Vest, probabil la Piestany (Cehoslovacia) în mai 1945. De la stânga spre dreapta: cpt. Ion Micu, lt. Ion Dobran, slt. ?tefan Ciutac (cu ochelari), adj. C. Ursache (sus, deasupra lui ?t. Ciutac), lt. Mircea ?enchea, lt. Constantin Rozariu, lt. Mihai Lucaci, lt. comandor Emil Georgescu. Cu to?ii indic? pe o hart? locul unde au avut victorii în lupta aerian?.''
PS... pacat ca nu indica locul victoriilor aeriene cu mana stanga, am fi vazut mai multe ceasuri :D

_________________
everything around me, but me, is changing


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România