Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Feb 2015, 23:35 
Neconectat

Membru din: 13 Oct 2014, 11:40
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Am făcut testul indicat de dl Nicu și nu s-a aburit geamul, chiar dacă "am uitat" gheata pe ceas cam 18 minute. L-am șters de apa, l-am pus la mana și e ok.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Apr 2015, 21:06 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Salutare, treaba cu testul asta cred ca este subiectiva adica, daca in ceas se afla umiditate este normal sa se abureasca geamul asta nu inseamna ca ceasul respectiv ia apa si invers, este posibil ca ceasul sa nu se abureasca iar atunci cand il bagi in apa sa il scoti acvariu. Am facut un test de rezistenta anul trecut cu un prieten la piscina. Eu am avut un fila cronograf wr100m http://www.almushiri.com/images/bigImages/fila001.jpg iar prietenul meu un diesel clasic 5bar http://www.12oclock.us/media/catalog/product/cache/1/image/0dc2d03fe217f8c83829496872af24a0/d/z/dz1675-main_1.jpg, le-am pus la incercare putin mai dur adica inot, stat sub tasnitoare de apa cum se afla in piscine pentru hidromasaj deci jetul este destul de puternic, stat in soare direct si tot asa timp de mai multe ore. Rezultatul a fost urmatorul: dupa aproximativ 3 ore de "tratament" la fila i s-a aburit geamul destul de mult, adevarul este ca avea ceava vechime ceasul si a fost desfacut capacul de cateva ori pentru schimbare baterii, la ceasornicar mi s-a spus ca ceasul nu are apa inauntru dar a intrat totusi umiditate si de la stat in soare s-a facut condens, fiind total din inox s-a incalzit foarte tare. S-a curatat sticla frumos si inca functioneaza impecabil. probabil si datorita faptului ca este destul de masiv, de la inot, eu purtand ceasul pe mana stanga acesta lovea apa practic direct cu coronita, in primele ore cand doar intram usor cu el in apa si inotam linistit nu a avut treaba. Acum trecem la diesel, desii are doar 5bar rezistenta, fiind relativ nou, neumblat in el, a rezistat toata ziua in asemenea conditii. destul de impresionant pentru un diesel de 5bar. Si tot legat de etanseitate, aveam la mana un ceas casio clasic exact ca acesta http://cdn.allshops.ro/files/clients/65/6832/p/54/ceas-casio-clasic-mtp-1239d-2adf-barbatesc-10210245.gif. M-a prins o ploaie mai rece de toamna cu el la mana si pana am ajuns acasa in aproximativ 10 minute, geamul era aburit. mentionez ca nu se umblase niciodata in ceas, dupa asta a mai avut contact cu apa chiar mai dur decat o ploaie banala si nu am avut surpriza sa intre apa in el deloc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2016, 18:43 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2015, 12:11
Mesaje: 14
Aceeasi problema cu un Seiko Monster srp307j. Condens la trecerea brusca de la temperatura camerei la exterior (~0 grade). Condensul nu este f pronuntat, dar faptul in sine e suparator. Ceasul are vreo 8 luni, nu a fost desfacut, nu s a facut nici macar dus cu el. Precizia fiind f buna, nu s a umblat nici la cheita des, iar atunci cand a fost necesar, coronita a fost intotdeauna infiletata f bine. O sa desfac coronita si o sa il pun cateva ore undeva, deasupra unui calolifer, la oarecare distanta, poate se va face transferul de umezeala spre exterior. :?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Dec 2016, 20:20 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Mesaje: 707
Nu are voie la Monster asa ceva.
Repejor la doctor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Dec 2016, 23:54 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2015, 12:11
Mesaje: 14
Am fost. Pe langa dezumidificarea mecanismului si a carcasei (ce a implicat un fohn :) ), i s-a adaugat (si siliconat) o garnitura la coroana (exista o garnitura pe remontor) si s-a siliconat garnitura capacului, care oricum arata perfect. Am intrebat daca e posibil sa se fi infiltrat pe la hardlex, dar a zis ca nu, singurul loc probabil fiind pe la cheita, desi a fost stransa intotdeauna f bine. :?
Deocamdata nu l am testat, sa vedem...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2017, 16:26 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2015, 12:11
Mesaje: 14
Dupa interventie, la testul cu gheata, fara sa se fi apropiat macar de apa. De uscat a fost uscat f bine, fara nicio indoiala. Mecanismul a fost pus sub o sursa de caldura iar carcasa a fost suflata cu un fohn (desi ambele aratau perfect uscate si inainte). :cry:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2017, 16:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
La ce fel de mester ai fost, unde ti-a dat ceasul inapoi fara vreun test de rezistenta la apa?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2017, 16:58 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2015, 12:11
Mesaje: 14
Un ceasornicar de cartier. Parea bine informat. Mi-a fost recomandat cu ceva timp in urma de alt ceasornicar, intr-o problema care a recunoscut ca il depaseste...
Test nu avea unde sa faca, pe loc, dar mi-a zis unde pot sa il fac, in conditii profi, in Romania (Iasi si Bucuresti). Ideea e ca ceasul nu a mai avut niciun fel de contact cu apa, iar la interventie am asistat si eu si pot confirma ca era perfect uscat. In timpul in care am stat de vorba a pus mecanismul totusi sub o lampa iar carcasa a fost suflata bine cu un fohn incalzit. Ma intreb daca nu ar putea sa intre, totusi, pe la hardlex, mai ales in conditiile contractarii la rece, in timp ce am pus gheata pe el... Dar nu as vrea sa scot geamul daca nu as fi sigur ca acolo e problema.
Chiar nu am idee. :?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2017, 22:20 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
Dupa parerea mea, testul cubului de ghiata este relevant numai daca ai vazut cum se comporta mai multe ceasuri si drept urmare stii sa-l interpretezi.
Eu am avut pana acum 3 divere ISO6425, cum este si Monster-ul de mai sus (cu specificatie "DIVER'S 200m" nu WR 200m) si la toate s-a aburit geamul in urma testului, chiar si atunci cand erau noi. Nu mai povestesc de celelalte 7-8 WR200m sau 100m care s-au comportat la fel
Toate cele trei au intrat cu mine in apa pana pe la 10-12m si 2 au fost testate la 6 bari fara nicio problema.
Eu am concluzionat ca aburirea este normala (pana si aerul din fabrica are un grad de umiditate), dar condensul trebuie sa dispara imediat dupa indepartarea ghetii (maxim 10 secunde as zice), fara sa ramana urme pe geam - nici macar daca privesti cu lupa.
Daca aburirea dispare mai greu si mai ales daca raman minuscule picaturi pe interiorul geamului, atunci etanseitatea este sigur compromisa. La fel daca apare condens la trecerea de la rece la cald.
Atentie la cele cu coronita infiletabila, daca este desfacuta chiar si 1/2 de tura este posibil sa intre apa la dus, spalat pe maini, etc. Nu ma intrebati de unde stiu :oops:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Ian 2017, 22:34 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
*gheaţă
Scuze, nu mai pot edita. Greu cu limba romana la oboseala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2017, 00:02 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Nu e normala aburirea la nici un ceas care se vrea diver.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2017, 01:11 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
Iata ce zic cei de la TAG Heuer despre un diver de 500m:
"If the temperature changes suddenly, a slight amount condensation may appear under the crystal of your watch. The mist will disappear by itself and will not affect the functioning of the watch. If the condensation persists, please see your official TAG Heuer dealer."
Gasiti aceeasi informatie si in manualele lor de utilizare: https://www.tagheuer.com/sites/default/ ... 0-4_EN.pdf

Cu toate astea, mie nu mi s-a aburit niciodata niciun ceas cu wr>=100m la trecerea de la ger si zapada la caldura, dar toate au reactionat similar la cubul de gheata.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2017, 01:47 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Tocmai am facut proba diverului meu de 50 atm dar nu cu cubul de gheata ci in congelator asezat cu sticla pe gheata timp de 10 minute. Rezultat: nimic, nada, niente, nichts, nothing, nici urma de condens. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2017, 09:31 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2015, 12:11
Mesaje: 14
Probabil ar trebui sa existe o diferenta de temperatura intre carcasa de metal si sticla.
Un cub de gheata asezata afara, la temperatura camerei, 2-3 min, ar fi fost de ajuns. Dar si asa, rezultatul cred ca ar fi fost acelasi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Ian 2017, 11:14 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2015, 12:11
Mesaje: 14
mda, qed

"...If the watch was cased and closed in a temperature of 90 F. and a relative humidity of 90% the moisture content then trapped in the case would be .000065 (65 millionths) cubic centimeters. That would be .0000397 (397 ten millionths) cubic inches. If it were possible for all that moisture to be condensed into a single droplet inside the case, it would only be a tiny fraction as large as the head of a stud screw you could not see such a small amount of condensation. So the popular idea that condensation in sealed cases comes from the air trapped inside the case is false."

http://horologist.yuku.com/topic/792/Co ... HEvGFPhDIV


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România