Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Mai 2024, 10:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 09:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2009, 15:10
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
De aproximativ un an si jumatate cochetam cu gandul de a avea un ceas Breitling. Sunt frumoase Breitling-urile cu 7750 ... dar totusi ... foloseste cineva cronograful?. Anul trecut am primit un Tissot V8 chrono quartz. Astfel am apucat sa testez pe propria-mi piele si am tras cateva concluzii:
- foarte frumoase cadranele mici de pe ecran ... dar sunt mai interesante estetic decat practic.
- daca vreau cu adevarat un ceas cu care sa masor si sa cronometrez ... imi iau un Casio.
- costurile de intretinere pt un chrono-automatic sunt mai mari decat pt un automatic.
- imi plac mai mult ceasurile simple ... eventual cu buline :)
Si uite asa am ajuns sa ma indragostesc din ce in ce mai mult de Breitling SuperOcean Steelfish. Din pacate am inteles ca in curand va fi scos din productie si inlocuit cu modele mai putin gustate de public (vezi discutiile SuperOcean II vs. SuperOcean).
Concuzia: acum sunt mandru posesor al unui ceas deosebit. Cateva impresii:
- manufactura deosebita, mare atentie la detalii, senzatie de solid.
- recomand bratara proII, design deosebit, zale in diagonala. Minusuri majore: nu are extensie de scufundare (oricum 99% dintre oameni nu o folosesc), felul in care e desenat sistemul de inchidere nu este stralucit. Partea care se pliaza iti intra in incheietura. Net inferiora soluia tehnica fata de Seamaster si chiar fata de Seiko Monster.
- si pe siteul http://www.breitling.com si pe alte multe siteuri apare greutatea oficiala de 122.50 g. Poate e greutatea ceasului fara bratara. Greutatea reala este de 210g. Cine isi doreste acest ceas ar trebui sa tina cont de acest lucru pt ca este o mare diferenta de greutate intre ce scrie pe site si ce port eu la mana.
- datorita designului ceasul nu pare atat de mare. Comparat cu un Seamaster de 41.5mm pare un pic mai mic ... chiar daca are 44mm. Inital am crezut ca va fi foarte mare. Ulterior am descoerit ca are o dimensiune perfecta (pt mine :) )
- cadranul meu este albastru. dar culoarea variaza in functie de luminozitatea exterioara de la un albastru inchis, aproape negru, la un albastru-gri-otel. Pt mine acest aspect a fost o surpriza placuta. Initial il vroiam negru. Acum cred ca cel mai frumos este albastru.

Si acum pozele (la Vama Veche):

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Imi plac ceasurile :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 10:34 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
costin_barzon scrie:
- foarte frumoase cadranele mici de pe ecran ... dar sunt mai interesante estetic decat practic.
- daca vreau cu adevarat un ceas cu care sa masor si sa cronometrez ... imi iau un Casio.
- costurile de intretinere pt un chrono-automatic sunt mai mari decat pt un automatic.
Minusuri majore: nu are extensie de scufundare (oricum 99% dintre oameni nu o folosesc), felul in care e desenat sistemul de inchidere nu este stralucit.


Sunt de acord ca pentru cronometrat sunt greu lizibile sub-dialurile, este de preferat ca secundarul si minutarul sa fie pe axul central ca la Lemania 5100. Altfel orice quartz cu afisaj este superior si...mult mai ieftin din toate punctele de vedere. Multi dintre noi nu mai avem varsta sa ne chinuim ochii cu mini-micro indicatoare.
Despre extensia de scufundare, unii nici chiar la scufundare nu o folosesc, prefera sa suflece neoprenul si sa puna ceasul in cel mai clasic mod direct pe piele (bola grea, trebuie sa ai ceasul direct pe mana, sa-l simti tot timpul), dar extensia este folositoare in viata de zi cu zi, asa cum s-a mai discutat si in topicul lui Dr. Bogdan - Rolex Submariner - pentru ca incheietura mainii nu are o dimensiune constanta intr-un ciclu nictemeral, asa ca se pot face ajustari de finete pentru confort sporit.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 10:58 
Neconectat

Membru din: 07 Apr 2010, 01:42
Mesaje: 853
Sincer sa fiu nu sunt mare fan de ceasuri Breitling ,dar modelul ales de tine este chiar foarte dragut :wink:

Felicitari pentru achizitie !!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 20:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
zveros scrie:
Sincer sa fiu nu sunt mare fan de ceasuri Breitling ,dar modelul ales de tine este chiar foarte dragut :wink:

Felicitari pentru achizitie !!!


+1 si as adauga si faptul ca fotografiile sunt foarte reusite si-l pun intr-o "lumina" excelenta!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mai 2010, 14:46
Mesaje: 268
Localitate: Bucuresti
Artistic de-a dreptu'! :)
Frumos Breitling, imi doresc si eu unul...

_________________
A $20 plastic quartz watch keeps better time than most fine mechanical watches, but anyone comparing the two is missing the point entirely.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 14:23
Mesaje: 869
Superb,este unul dintre Bretling-urile mele favorite (ca e diver :D ). Daca nu e cu suparare,cat e halatu',cat e halatu' ? Adica pretul lui :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 15 Iun 2011, 21:47 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2009, 20:10
Mesaje: 372
Frumos, felicitari!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 20 Iun 2011, 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Achraf scrie:
zveros scrie:
Sincer sa fiu nu sunt mare fan de ceasuri Breitling ,dar modelul ales de tine este chiar foarte dragut :wink:

Felicitari pentru achizitie !!!


+1 si as adauga si faptul ca fotografiile sunt foarte reusite si-l pun intr-o "lumina" excelenta!


Exact la asta m-am gandit si eu in timp ce ma delectam cu fotografiile! Foarte frumos!
Bine ca ai fost in Vama, unde in ultimele 2 w-enduri apa a fost incredibil de limpede, ca daca erai in Mamaia trebuia sa faci fotografii intr-un vas cu apa plata si lamaie! Daca te remarcam in timpul sesiunii foto, poti sa fii sigur ca te luam la intrebari :mrgreen:

scuze ca poluez topicul cu o poza mai Veche, dar tot Vama, in privinta asta lucrurile au ramas la fel
Imagine

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 30 Iun 2011, 13:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2009, 15:10
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
Superba poza

_________________
Imi plac ceasurile :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 13 Iul 2011, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2009, 15:10
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti
Alte 3 poze ... in penumbra :)
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Imi plac ceasurile :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Blue Steelfish at Black Sea
MesajScris: 13 Iul 2011, 12:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentr poze, sunt foarte frumoase.
De ce nu lasi si exif-ul sa vedem si noi despre ce e vorba?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România