Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce model de Casio G-Shock aveti ?
MesajScris: 01 Sep 2011, 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
Imagine

Stiu ca multa lume are printre alte ceasuri de lux si modele de ceasuri sport G-Shock.
Am cautat pe forum si nu am gasit un thread despre G-Shock-uri asa ca am hotarat sa fac eu unul.

De catva vreme ma preocupa mult ceasurile G-Shock, mai ales dupa ce un coleg mi-a zis ca rezolvarea la problemele pe care le am eu cu ceasurile ( le tot zgarai si lovesc de pereti cand invart de roata scaunului rulant) isi afla rezolvare doar cu un G-Shock.

Stiu ca exista trei (3) modele speciale de G-shock ....Riseman - Gulfman - Mudman (cele din foto )
dar pe langa acestea stiu ca mai exista o multime... si unele au chiar preturi decente...

Am vazut de pilda unu pe blogul lui Gabi care mi-a placut mult si care din descriere pare foarte inteligent.
http://gabiudrea.blogspot.com/2010/04/watch-collection-casio-g-shock-g-2900f.html

Dar sint sigur ca printre colegii de forum mai sant care au G-Shock...uri :D

As vrea mult sa deschidem o discutie despre partile bune si partile rele ale unui G-Shock..
Despre modelele mai bune, si care au complicatii mai utile...

Multumesc mult !

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Sep 2011, 21:37 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Am doua astfel de ceasuri. G-2900F-1VER (negru) si G-7710RL-2DR (albastru). :)

Imagine

Imagine

Imagine

Pretul ambelor modele e in jur de 300-350 RON in magazin. Poti gasi acestea si modele simialre la preturi mult mai bune, atat pe la colegii de forum cat si prin alte locuri unde se vand ceasuri de catre persoane fizice.

Se regasesc destule functii pe ele. Ora si data (cu ziua saptamanii), ora pe glob cu posibilitate de alegere in jur de 50 orase mari, DST, cronometru si timer, alarme multiple, LCD cu iluminare electroluminescenta automata la unghi de 45 grade (se poate dezactiva).

Cel albastru e mai complex, e capabil sa afiseze 3 fusuri orare in acelasi timp cu sau fara DST, la fel cum poate arata numarul saptamanii din an, cate zile au trecut de la Revelion si cate mai sunt pana la noul an.

Particularitatea interesanta a modelului negru e ca poate memora adrese de email, scurte mesaje, sau poate afisa o alarma cu text.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Sep 2011, 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Am doar unul momentan, ma gandesc sa imi mai cumpar unul sau doua, insa sunt atat de multe variante si modele incat niciodata nu ma pot hotari :lol:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:12 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Ninu , tu ai asa ceva ? Adica ai un ceas Casio G shock ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Mie-mi place GW-2000. Singura problema ii pretul. :? :D
http://www.youtube.com/watch?v=IE-iQv6kbrU
http://uhrforum.de/casio-g-shock-gw-2000b-1aer-t71518


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
Foarte, foarte frumoase !
Sant cumva atipice G-Shock-urile care nu au LCD :D
Acest model nu cred ca l-am vazut niciodata care sa nu aibe ecran LCD deloc.
arata ca un Quart normal.
Insa designul este superfrumos...

Ce ma bucur insa enorm este ca nimeni nu a avut ce spune de rau despre ele... adica ca se strica repede,
ca sant grele, incomode..etc.. Asta e important :D pentru cineva care va folosi acest topic ca sa isi faca o idee
despre G-Shock-uri... Asa cum vreau si eu.

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
gherghin nicolae scrie:
Ninu , tu ai asa ceva ? Adica ai un ceas Casio G shock ?


Nu, nu am unul... dar problema este ca nici macar nu am vazut unul pe viu...niciodata
din cauza asta vreau sa ma interesez despre ele.
Caut de mult un ceas rezistent de purtat zilnic care sa nu se strice si sa nu se zgarie usor...
asa ca bridgestone mi-a zis ca G-Shoc-ul ar fi un ceas bun pentru mine..

De aceea vroiam sa aflu mai multe despre ele.

De obicei cand plec de acasa la magazin s-au altundeva intotdeauna imi dau jos ceasul.. multe usi sant
atat de stramte incat atunci cand intru si invart ca mana de roti lovesc cu ceasul ba tocul usii, ba zidul..
asa ca prefer sa port ceasuri doar acasa nu si cand sant plecat... Am deja 2 ceasuri cu sticla zgariata :(

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:24 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Ninulescu , revin cu intrebarea ,tu ai asa ceva ? Adica un Casio G-shock ?

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2008, 18:35
Mesaje: 69
Localitate: bacau
G shock Gulfman prin Ceahalu:
Imagine
By nrvant at 2011-09-01

Imagine
By nrvant at 2011-09-01


Imagine
By nrvant at 2011-09-01

Nu stiu de unde sa iau latitudinea si longitudinea sa setez moophase/tide graph :(.

_________________
www.ceasuri-comuniste.ro


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
De rau as putea zice eu o chestie :D
Eu ceasul din imagine l-am purtat doar de cateva ori, printre primele dati l-am luat la baschet pentru ca asa mi s-a parut normal, fiind un ceas de profil; din cauza bratarii am reusit singur sa ma ranesc la incheietura, asa ca pentru activitati fizice intense cred ca e de preferat un model echipat cu o curea de silicon.

Apropos de modele, mie momentan imi place mult acesta, dar e cam scump de nou

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:32 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Atunci poti considera ca ai de la mine cel putin unu . Este un Casio g-shock de culoare albastra , model DW-6900 , care lumineaza albastru si provine din Anglia.
Incerc sa fac acum si poze , dar sa stii ca este un model foarte mare !!! Cel putin pentru mina mea , eu sint un tip slab...
Scriu (spun ) ca ai cel putin unul , pentru ca vreau sa-ti dau doua exemplare , unul este Baby -G , model BG-310 , dar nu are momentan baterie si nu stiu daca merge. Dupa ce-i cumpar miine o baterie si daca merge atunci ti-l ofer si pe acesta. Este tot albastru si ...nu este chiar Baby , adica nu este mic.
Dar le fac acum poze si postez...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
gherghin nicolae scrie:
Ninulescu , revin cu intrebarea ,tu ai asa ceva ? Adica un Casio G-shock ?


Am raspuns mai sus :)... NU, Nu am !

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Apr 2011, 22:38
Mesaje: 469
Localitate: Simeria - Hunedoara
gherghin nicolae scrie:
Atunci poti considera ca ai de la mine cel putin unu . Este un Casio g-shock de culoare albastra , model DW-6900 , care lumineaza albastru si provine din Anglia.
Incerc sa fac acum si poze , dar sa stii ca este un model foarte mare !!! Cel putin pentru mina mea , eu sint un tip slab...
Scriu (spun ) ca ai cel putin unul , pentru ca vreau sa-ti dau doua exemplare , unul este Baby -G , model BG-310 , dar nu are momentan baterie si nu stiu daca merge. Dupa ce-i cumpar miine o baterie si daca merge atunci ti-l ofer si pe acesta. Este tot albastru si ...nu este chiar Baby , adica nu este mic.
Dar le fac acum poze si postez...


Ok, va multumesc mult :)
... Sant coplesit... si ma doare si capul... am sarit in sus la aflarea vestii si am dat cu capul de tavan :)
Multumesc, multumesc !
Imi pare rau ca m-am repetat, dar se scrie mult pe topic si se suprapun mesajele :)..

_________________
https://florinjune.wordpress.com/povestea-mea/
SO tell me where shall I go? To the left, where nothing's right? Or to the right, where nothing's left?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 00:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Clipper ce zici de GS1300B-1?
http://lh6.ggpht.com/_mtLR3SA6p3M/S5v3A ... S1300B.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=4xh8f8dW2Kg

adrian_bc scrie:
Nu stiu de unde sa iau latitudinea si longitudinea sa setez moophase/tide graph :(.

Poti afla pozitia geografica a unui anumit loc sau oras cautand pe google maps/wikimapia. In partea stanga jos se gasesc coordonatele. http://wikimapia.org/#lat=46.5799846&lo ... 13&l=0&m=s


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Sep 2011, 01:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Pozele...nu sint asa de frumoase , eu le pozez cu telefonul dar ceasul cel mare este extraordinar ! Mare ...vezi sublerul si ,,lanterna " pe intuneric .
Cel mic... ti-am zis , inca nu stiu daca si cum merge. Sper sa fie functional.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Astea sint , ar mai trebui cel mic spalat saracul pentru ca in Anglia a ,,lucrat " in constructii si a cam fost chinuit. Nu am fost eu in Anglia ci doar ceasul... :D

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România