Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 04:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul perfect !
MesajScris: 16 Dec 2014, 17:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Nicu scrie:
florinake scrie:
Sergiu37 scrie:
Păi orice ceas automatic e doar bijuterie pe mână, dpdv tehnologic și al preciziei e înapoiat rău de tot. Ce să spun marile realizări tehnologice la ceasuri automatice sunt materialele mai de calitate ale brățării ale indicatorilor, ale geamului, sau ce rezistență la apă au și să fim serioși astea n-au nicio treabă cu mecanismul.

Să ai pretenții de la ceasul perfect să fi certificat cronometru, vorba aia eroare de câteva zeci de ori mai mare ca la un quartz e hilar.

Până la urmă e vorba de un ceas și dacă nu poate ține ora exactă nu-l poți denumi nici pe departe perfect, e doar o bijuterie care-ți mai spune și ora aproximativă.

Este doar o ... parere ....


Pai.....cam toti ne dam cu parerea cind este vorba de ceasul perfect :)


Toate cele bune


Nicu

Asa este. Eu apreciam de fapt parerea colegului.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul perfect !
MesajScris: 16 Dec 2014, 19:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
Probabil ca va uitati la telefon si nu purtati un ceas.

Cu respect

Sergiu37 scrie:
Păi orice ceas automatic e doar bijuterie pe mână, dpdv tehnologic și al preciziei e înapoiat rău de tot. Ce să spun marile realizări tehnologice la ceasuri automatice sunt materialele mai de calitate ale brățării ale indicatorilor, ale geamului, sau ce rezistență la apă au și să fim serioși astea n-au nicio treabă cu mecanismul.

Să ai pretenții de la ceasul perfect să fi certificat cronometru, vorba aia eroare de câteva zeci de ori mai mare ca la un quartz e hilar.

Până la urmă e vorba de un ceas și dacă nu poate ține ora exactă nu-l poți denumi nici pe departe perfect, e doar o bijuterie care-ți mai spune și ora aproximativă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul perfect !
MesajScris: 16 Dec 2014, 21:18 
Neconectat

Membru din: 15 Iun 2012, 10:40
Mesaje: 15
Nu, e prea mare telefonul și prea incomod de scos din buzunar ca să văd ora.
Chiar am 3 ceasuri, un longines conquest de oraș, un casio de mers la țară sau jucat fotbal și un ceas cu măsurarea pulsului pentru alergat/încălzirea de dimineață, dar toate sunt pe baterie/quartz.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul perfect !
MesajScris: 26 Mai 2015, 13:53 
Neconectat

Membru din: 05 Mai 2012, 19:04
Mesaje: 7
cu toate ca intarzierea este destul de mare, hai sa spun si eu :
in primul rand rezistent la apa , sa nu fi nevoit sa-l dai jos ca sa nu iti fie furat sau sa-l uiti
metalic , ca sa fie MAi rezistent , cu toate ca , casio a revolutionat conceptul de rezistent nonmetalic : plastic (rasini, amestec)
cu limbi si fosfor
precis , ca doar de aia e ceas .
personal , imi faceam probleme ca ceasul meu are abatere de 30 secunde pe luna , adica 0.5s/zi, am un casio . inca imi fac .cele mai exacte ceasuri pe care le-am avut au fost swatch-urile beat - electronice . am avut doua si ambele au mers PERFECT 0 s/zi . primul a fost din plastic, l-am vandut , dar cumparatorul il mai are si azi ,dar fara curea si al doilea , l-am luat second hand nu MAI rezista la apa si este din aluminiu . urat ca porcul ,dar foarte exact .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul perfect !
MesajScris: 11 Mai 2016, 18:35 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2012, 04:05
Mesaje: 22
Casio G-Shock GW5000


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasul perfect !
MesajScris: 11 Mai 2016, 18:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Oricare model cu receptie prin satelit. :P

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România