Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 21:16

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Mar 2024, 04:37 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 65
Localitate: București
Am fost la BB, Doxa 200 Sub îmi vine bine, este un ceas frumos, sobru și are o anumită eleganță. Din păcate, este puțin cam scump pentru posibilitățile mele, acum.
De Sinn, de Damasko și de Formex acum nu pot să mă ating. Știam de ele, știu că fac ceasuri de calitate și cu un design reușit. Sunt câteva modele pe care le pândesc... Formex Field îmi place foarte mult, pare foarte robust, rezistent și fiabil. Ceasurile celor de la Traska îmi plac și sunt la un preț rezonabil în ceea ce mă privește, iar mecanismul Miyota am înțeles că în general este un mecanism bun.
Îmi plac și ceasurile celor de la Laco, Alpina, Archimede, Hanhart, Movado, Zelos, dar deocamdată nu le iau în calcul.
Vă mulțumesc pentru link-ul celor de la Serious Watches, am găsit multe ceasuri interesante. Unele mai scumpe, altele mai accesibile.
Am văzut câteva branduri care fac ceasuri pe care le-aș cumpăra, pentru că se încadrează în buget, par destul de robuste, rezistente, fiabile și îmi plac, iar mecanismul este de la Seiko NH35 sau de la Miyota.
Piesele celor de la Boldr, Nethuns, Audaz, Aquatico, Spinnaker, Ocean X, NTM, precum și cele de la Traska mi-au trezit atenția, și, sincer, în afară de criteriul estetic, nu știu cum și pe care să îl aleg.
Acum sunt într-o mare dilemă: ori aștept, până ce pot să iau ceva mai pricopsit, să spunem că voi urca ștacheta la 1000 – 1500 de euro, și atunci mă gândesc la Doxa, Sinn, Formex Field, Laco, Alpina, Archimede, Hanhart, Movado, Zelos, cu mecanism ETA sau Sellita elabore; fie iau acum ceva până în 3000 de lei, și atunci rămâne să aleg între Boldr, Nethuns, Audaz, Aquatico, Spinnaker, Ocean X, NTM, Traska, la care s-ar adăuga Steinhart, Zeno și Bethge.
Nu am primit răspuns nici de la cei de la Steinhart, nici de la cei de la Zeno, nici cei de la Bethge. Inima mea a rămas la Bethge.
Încă o dată, vă mulțumesc pentru ajutor.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2024, 04:57 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 65
Localitate: București
Clipper scrie:
roarcon01 scrie:
Dar despre Steinhart ce părere aveți?
Dacă aveți și alte sugestii pentru un diver robust, fiabil, precis, de cursă lungă, vă rog să mi le împărtășiți.
Mulțumesc!

Ceas mecanic rezistent - mecanismul daca e mecanic va fi mereu punctul slab al ceasului la socuri puternice. Prin ceas rezistent eu m-as uita la un ceas care sa aiba carcasa si/sau bratara tratate la suprafata pentru a reduce din sansele de zgarieturi survenite din purtarea de zi cu zi. M-as uita de exemplu la modele de la: Sinn, Formex (Field), Damasko, Traska.

Traska Summiteer 38 Midnight Blue este foarte frumos și dă impresia de robustețe. Poate fi purtat foarte bine la costum. Îmi place foarte mult.
Și Formex Field Automatic îmi place mult, pare un ceas robust, de altfel am pus ochii pe el încă de anul trecut.
Foarte mult mi-a plăcut și Boldr Venture Ivory White, care, deși dă impresia de robustețe, poate fi purtat și la costum.
Am mai văzut ceva și la Archimede, Autdoor, de exemplu, dar și DeckWatch și Pilot, la Laco, Navy Watches Cuxhaven și Bremerhaven, dar sunt cam 1300 de euro, la Deckla, la Zeno, la Nivrel și la Tissot. Toate sunt frumoase și au mecanisme ETA.
Pe lista scurtă se află Traska Summiteer 38 Midnight Blue, Boldr Venture Ivory White, Formex Field Automatic și Archimede Autdoor. Îmi doresc și un ceas cu secundar mic, mă gândeam la ceva de la Zeno, dar cel mai probabil Archimede DeckWatch, care are mecanism Unitas și costă 880 de euro. Plus că mi se pare foarte frumos.
Aștept să îmi vină zilele astea un Orient Flight II Automatic RA-AC0H03B10B, am înțeles că este/a fost folosit de forțele armate japoneze, dar nu știu cât de corectă este informația.
Totuși prioritatea nr. 1 este un ceas militar adevărat, și la sugestia unui foarte bun cunoscător în domeniu m-am orientat la un CWC sau/și la un Hamilton din anii 70, cu mecanism ETA 2750.
Încă o dată, vă mulțumesc pentru sfaturi.

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România