Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Mar 2024, 02:15 
Neconectat

Membru din: 19 Sep 2023, 04:37
Mesaje: 66
Localitate: București
Bună seara!
Am câteva nelămuriri, și am să vă rog, dacă se poate, să mă ajutați să mi le clarific.
1. Care este diferența între un ceas GADA (go anywhere do anything), un ceas workhorse și unul beater? Puteți să îmi dați exemple de ceasuri mecanice care să se încadreze în fiecare categorie? Putem spune că sunt la fel de robuste, rezistente la șocuri și fiabile?
2. Care este diferența între un ceas outdoor, un ceas sport și unul survival? La fel ca mai sus, puteți să îmi dați exemple de ceasuri mecanice care să se încadreze în fiecare categorie? Pun aceeași întrebare, sunt la fel de robuste, rezistente la șocuri, și fiabile?
3. Ce caracteristici fac diferența între un ceas mecanic militar, și unul mecanic din categoria outdoor/sport/survival? Din nou pun aceeași întrebare, ceasurile mecanice militare sunt la fel de robuste, rezistente la șocuri, și fiabile ca ceasurile mecanice outdoor/sport/survival?
Mulțumesc foarte mult!

_________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν!
Υπεραγία Θεοτόκε Σώσον Ημάς!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Mar 2024, 11:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Ai primit de mai multe ori aceeasi informatie dar sub mai multe forme - ceasurile mecanice nu sunt rezistente ca sa dai cu ele de pamant/pereti sau ceva extrem. Exista mecanisme ceva mai robuste ca altele in sensul ca antisocul poate sa fie mai performant ca la altele, miscari viguroase sau sportive chiar sa insemne ca cele mai bune sa isi pastreze precizia obisnuita iar altele sa devieze mai mult. Nu se va hazarda nimeni prea curand sa faca un ceas sau sugereze ca daca arunci pe jos sa zicem un Zenith vs un Omega sau ce vrei tu, cel presupus mai bun isi va pastra proprietatile.

Toate denumirile enuntate de catre tine in principiu sunt aiureli, probabil create fie de catre cumparatori ca sa poata sa isi justifice achizitia inca unui ceas sau poate de catre producatorii independenti la inceput de drum, in era in care daca nu iti spune un influencer ce sa mai cumperi ca sa nu fii pierdut, oamenii au nevoie sa creada usor ca mai au nevoie de inca un ceas. Notiunea de beater depinde doar de buzunarul omului de exemplu, pentru unii beater este un Patek, iar pentru altii un Seiko 5.

Formex-ul meu precum si Citizen sau Sinn cu suprafetele intarite isi mentin proprietatile in timp, nu prezinta urme de uzuri decat in locurile complet extreme pe interiorul zalelor la caele care au bratara, unde ai frecari de metal pe metal. Daca te orientezi spre un astfel de ceas cu mecanism Sellita care poate fi reparat mai ieftin ca un mecanism in-house probabil ca iesi destul de castigat in timp.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România